Усьоме у нашій столиці пройде Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця. З 1995 року ім’я легендарного співвітчизника (випускника Київського музичного училища), видатного піаніста, якого музичні критики називали «останнім романтиком ХХ століття», повернулося на Батьківщину. Блискуча кар’єра музиканта Горовиця розпочалася у 20-ті роки у колишньому СРСР. Володимир не сприймав радянську владу і у 22 роки емігрував за кордон. Він виступав у найпрестижніших залах світу і прославився як піаніст- віртуоз.
— Це був поет музики, — розказав «Дню» відомий музикант Володимир Віардо, неодноразовий член журі Конкурсу ім. В. Горовиця. — Із Володимиром Самійловичем ми познайомилися, коли я переміг на Міжнародному конкурсі піаністів ім. В. Клайберна. Горовиць мені запам’ятався смішною та незвичайною людиною — трішки Петрушкою. Дуже на собі сконцентрований, любив вислухувати думку професіоналів про свою гру. Наприклад, скажеш, що в нього м’яко звучить форте, і він може образитися: «Чому? Я дуже сильно зіграв». Він був великою дитиною... У світі не знайдеться іншого музиканта, який би зумів після 12-річної перерви знову посісти п’єдестал першого піаніста у світі (!). Горовиць зiзнавався, що повернувся на сцену, бо дуже скучив за публікою, за тим зарядом, який ішов від залу, йому захотілося знову відчути, що він потрібний слухачам. У нього, на мій погляд, була щаслива конституція: навіть без щоденного тренінгу він завжди грав блискуче...
Я вважаю, що завдяки Конкурсу ім. В. Горовиця запалюються нові «зірки» у світі академічної музики. Дуже добре, що Україна пам’ятає про свого «блудного сина» (незважаючи на те, що більшу частину життя Володимир Самійлович прожив у США, але він завжди з великою теплотою згадував Київ, дитинство, юність, своїх вчителів)...
Нині Конкурс ім. В. Горовиця завоював авторитет у світі (з 2002 року є членом Європейської спілки молодіжних музичних конкурсів (EMCY), а з 2004р. — єдиним українським конкурсом, прийнятим до Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів (WFIMC).
В оргкомітеті «Дню» розказали, що за час проведення конкурсів у них взяли участь 738 молодих піаністів із 32 країн світу. Крім змагань піаністів, дирекцією Конкурсу ім. В. Горовиця щорічно проводяться: Міжнародний фестиваль «Київські літні музичні вечори»; «Літня музична академія»; Конкурс для найменших музикантів — «Горовиць- Дебют»; Міжнародний фестиваль «Віртуози планети».
Цього року, за результатами відбіркового туру, в Конкурсі ім. В. Горовиця змагатимуться 76 піаністів із 22 країн світу. А визначати найкращих буде авторитетне журі на чолі з видатним українським композитором Мирославом Скориком. До складу суддівської команди запрошено всесвітньо відомих музикантів із Великої Британії, Бразилії, Франції, Німеччини, Італії, Ізраїлю, США, Росії та України. Конкурс відбуватиметься в двох вікових групах: «Середня група» (14 — 19 років) — 35 учасників: 12 українців, 23 іноземця; «Старша група» (16 — 35 років) — 41 учасник: 11 українців, 30 іноземців.
Урочисте відкриття конкурсу та концерт традиційно відбудеться у Національній філармонії: виступить лауреат Першого Горовицького конкурсу Олексій Колтаков (Україна — Австралія). Змагатися конкурсанти у трьох турах. Піаністи будуть виступатимуть разом із музикантами струнного квартету «Колегіум» та Симфонічного оркестру філармонії — диригент Мирослав Яцек Блащик (Польща), а також у супроводі Національного симфонічного оркестру України під керівництвом Володимира Сіренка.
29 квітня у філармонії відбудеться концерт переможців конкурсу, а 30 квітня у Національній опері України пройде урочиста церемонія нагородження лауреатів та дипломатів Конкурсу ім. В. Горовиця та гала-концерт переможців і гостей цього свята музики.