Комітет виборців України вважає українські партії готовими до парламентських виборів на пропорційній основі. Водночас КВУ констатує неповну готовність більшості політичних сил до місцевих виборів за таким самим принципом. Такий висновок експерти комітету зробили під час моніторингу, який КВУ проводив в усіх регіонах України протягом вересня — жовтня нинішнього року, повідомив учора на брифінгу в Києві керівник Комітету виборців Ігор Попов. Зокрема, всього близько півтора десятка партій мають реально діючі структури більше ніж у половині регіонів країни. Серед них — Народний союз «Наша Україна», «Батьківщина», Народна партія, КПУ, Соцпартія, СДПУ(О), Партія регіонів, Народно-демократична партія. КВУ прогнозує, що в парламентських виборах візьмуть участь до 25 партій і блоків.
Нагадаємо, що, згідно з результатами опитування, проведеного Центром Разумкова 3—13 листопада в усіх регіонах України (1993 респонденти, статистична похибка вибірки не перевищує 2,3%), на сьогодні в передвиборних перегонах лідирує Партія регіонів, якій віддають перевагу 17,5% опитаних. Гіпотетичний блок «Наша Україна» мають намір підтримати 13,5% респондентів. Блок Юлії Тимошенко — 12,4%. 3-відсотковий бар’єр можуть також подолати КПУ (5,8%), Соцпартія (5,6%) і Народний блок Литвина (3,3%). Іншим треба підтягнутися.
Як бачимо, всі «улюбленці публіки» мають свої фракції у Верховній Раді, що, звісно, суттєво полегшує їм боротьбу за депутатські мандати зразка 2006 року. Однак постійна присутність в інформаційному просторі забезпечується не тільки участю в законотворчій діяльності. Прес-секретар КВУ Олександр Черненко підтвердив, що більшість партій-фаворитів розгорнули свою передвиборну агітацію за три місяці до офіційного старту виборчої кампанії.
Разом із тим, партія влади — НСНУ — вимушена вести передвиборну боротьбу в складних для неї умовах: дані того ж опитування Центру Разумкова свідчать, що порівняно з лютим 2005 року рівень підтримки населення діяльності Президента знизився на 32,4%. 59,1% респондентів вважають шлях розвитку України неправильним. У квітні нинішнього року тих, хто схвалював курс влади, було втричі більше. Однак це аж ніяк не означає, що опозиції можна «розслабитися й отримувати задоволення». На зміну владним кризам, пояснюють аналітики, завжди приходять періоди відносної стабілізації, і на чиєму боці опиниться перевага до березня майбутнього року — ще невідомо. Не можна забувати й про адмінресурс, — як відомо, у вітчизняному законодавстві існує безліч «лазівок» для чиновників, які побажають ними скористатися і водночас не переступити закон...
За результатами аналізу Комітету виборців, персональний склад Верховної Ради в ході виборів 2006 року може оновитися на 30—40%, при цьому в парламенті, можливо, з’являться одна — дві нові фракції. Місцеві ради, вважають експерти КВУ, оновляться на 50—70%.
За прогнозами КВУ, на виборах-2006 значно поменшає, порівняно з виборами-2004, порушень, пов’язаних зі списками виборців і підрахунком голосів, а також у набагато менших масштабах застосовуватимуть технології фальсифікації підсумків народного волевиявлення.