Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гра ва-банк

Чому Балога вирішив «прибрати» Яценюка
12 листопада, 2008 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Коли цей матеріал готувався до друку, ще не було відомо, як проголосували депутати за відставку Яценюка. І чи проголосували взагалі. Примітним є інше — вчора у Верховній Раді склалася цікава більшість: Партія регіонів, блок Литвина, комуністи та... ЄЦ. Саме ЄЦ забезпечив включення до порядку денного законопроект регіоналів про відставку Яценюка. Як зазвичай, у руслі балогінської групи проголосував й Іван Плющ. Проголосували й картки «відщепенців» Бута й Рибакова.

Уже під час перерви представники ЄЦ сором’язливо ховалися від журналістів. Єдиним депутатом групи Кріля, який наважився сказати хоч що-небудь, став Михайло Полянчич.

— А що? Ми пішли назустріч бажанню спікера. Людина написала заяву, що йде, отже, її треба задовольнити, — пояснив депутат.

БЮТ тут-таки виставив Яценюка жертвою змови Ющенка та Януковича. Наступна мета — Тимошенко й нинішня Рада.

Але сам Арсеній Петрович упевнений, що Президент (який, до речі, вчора був у Польщі) тут ні до чого.

— Питання про відставку голови Верховної Ради не підтримувалося ні Президентом, ні блоком «Нашої України», ні БЮТ. Тому ті гравці, котрі намагаються грати самостійно, головне, щоб вони потім не програли, — сказав спікер на брифінгу.

Навіщо Балога веде цю ризиковану гру? Чому вирішив прибрати Яценюка? Зрозуміло, що річ не в Арсенії Петровичі, не в його жартах, які так дратують деяких регіоналів. І не у фальсифікації закону, що йому закидають литвинівці. Річ у кріслі спікера. Через його відставку можна дестабілізувати роботу парламенту. Повернути актуальність темі дострокових парламентських виборів і виставити на торги посаду спікера Верховної Ради — це один з елементів створення нової парламентської коаліції. Наступним кроком може бути спільне голосування за відставку уряду. А це відкриває шлях до формування нової коаліції й нового уряду.

На думку політолога Володимира Фесенка, Балога хоче змішати карти й зіштовхнути лобами всіх провідних політичних гравців.

— Це відображення протиріч і різних підходів в оточенні Президента. Те, що ми побачили вчора, — це, швидше за все, гра Балоги й тих, хто налаштований на союз з Партією регіонів. Гадаю, він грає ва-банк — різко змінює ситуацію. Балога, можна сказати, діє в стилістиці Тимошенко — намагається зіграти на випередження шляхом різкої зміни тактики своїх дій. Таким чином знову загострюється ситуація всередині фракції НУ-НС. Можуть бути послаблені позиції Кириленка. І в результаті багато ниточок опиниться в руках Балоги, який останнім часом явно став слабкішим у своєму статусі й своєму ресурсному потенціалі.

— Як ви вважаєте, чи можна в цій Раді обрати іншого спікера?

— Якщо вистачить голосів за відставку Яценюка, то вистачить голосів і за нового спікера. Але це вже залежатиме від ситуативних домовленостей. Партію регіонів може влаштувати варіант, коли Яценюк у відставці, а нового спікера не можуть обрати. Тоді роботою парламенту керуватиме Лавринович. Але тут є проблема — віце-спікер не може підписувати закони. І це теж може бути одним з імпульсів, що підштовхне Президента до розпуску Верховної Ради. Парламент недієздатний — немає спікера.

Обрати, звісно, можна. Але сьогодні все дуже скидається на те, що сформувати більш-менш стабільну більшість буде непросто.

— Як відомо, Яценюк — улюбленець Ющенка. Що ця гра означає в контексті стосунків Балога — Ющенко? Напевно, в них не все гаразд.

— Чому я й кажу, що тут гра ва-банк саме з боку Балоги. Він хоче поставити перед фактом, зокрема, й Президента. Можливо, таким чином він хоче грюкнути дверима. Тут важко сказати, які стосунки зараз між Президентом і Балогою. Але нинішня ситуація з Яценюком — це вияв якщо не кризи між Ющенком і Балогою, то очевидної кризи в оточенні Президента.

Розрахунок, напевно, будується на тому, що Ющенко дещо повільний у своїх реакціях. Він, на відміну, наприклад, від Тимошенко, не втручається в ситуацію оперативно, не дає швидких команд, а іноді дивиться, як ситуація розв’яжеться сама собою. Але це, знов-таки, лише припущення. Що там насправді, ми можемо й не дізнатися.

— Але Балога сам собі може вирити яму. До речі, Яценюка можуть зробити головою секретаріату...

— Подивимося. Події можуть розвиватися дуже швидко й непередбачувано. Є такий броунівський рух конфліктних інтересів. Балога, судячи з усього, — дуже азартний гравець і не боїться ризикувати. Ризикує він, мабуть, і тому, що розуміє: йому відступати не можна.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: