23 січня Президент України Віктор Ющенко видав Указ «Про розсекречення, оприлюднення та вивчення архівних документів, пов’язаних з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами в Україні», яким започатковано новий етап у відкритті раніше недоступної інформації. Указом передбачено скасування грифу секретності з радянських документів як таких, що не містять таємниці держави Україна. Треба зазначити, що це рішення Президента стало наступним кардинальним кроком у продовженні справи по розсекреченню секретних документів, що ведеться вже тривалий час.
27 січня Службою безпеки України було проведено брифінг, присвячений указу Президента, в якому взяли участь в. о. голови СБУ Валентин Наливайченко та директор Галузевого державного архіву СБУ Володимир В’ятрович. За словами пана Наливайченка, позиція Президента полягає в тому, що відповідно до Законодавства України не може належати до державної таємниці інформація про порушення прав і свобод громадян та незаконні дії органів державної влади. «Від 23 січня цього року Україна більше не зберігає і не охороняє секретів карально-репресивної системи Радянського Союзу. Це означає, що СБУ як головний державний орган у сфері забезпеченні охорони державної таємниці знімає радянський гриф таємності з усіх кримінальних справ, розпорядчих, статистичних документів секретного діловодства та інших документів, пов’язаних з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами в Україні з 1917 до 1991 рр.», — підкреслив очільник СБУ.
Стосовно архівів СБ України слід зазначити, що лише в Галузевому державному архіві при СБУ зберігаються близько 800 тис. томів із грифами «секретно» та «совершенно секретно», де криються таємниці про мільйони людей, які стали жертвами тоталітарного комуністичного режиму. Крім роботи з власними архівами, СБУ як контролюючий орган у сфері державної таємниці має право здійснювати контроль зняття грифів секретності та виконання указу Президента іншими органами влади України. Зокрема, для реалізації указу в Галузевому державному архіві СБУ та в архівах при регіональних управліннях Служби найближчим часом буде підготовлено відповідні інструкції та розпочато інтенсивну роботу. «Ми беремо на себе зобов’язання завершити цю роботу за рік. Ми також будемо створювати експертні групи з провідних істориків, які визначатимуть історичну вартість документів та пріоритетність їхнього оприлюднення», — наголосив В’ятрович.
Не брифінгу було представлено колекцію документів Галузевого архіву, серед яких інструкції ЧК, «розстрільні списки», карти-схеми депортацій, альбоми повстанських фотографій, доповідні КДБ для ЦК Компартії про розвиток в Україні дисидентського руху. Пан В’ятрович наголосив, що «ані як держслужбовець, ані як історик я не бачу, яку загрозу національним інтересам України становить розсекречення списків розстріляних в 1937 році, документів про масову депортацію з Західної України в рамках операції «Запад» у 1947 році чи колекції фотографій УПА з 1950-х років».
Слід нагадати нашим читачам про діяльність СБУ з розсекречення та оприлюднення архівних документів радянських органів безпеки та українського визвольного руху. Газета «День» постійно за цим слідкує і висвітлює. З метою об’єктивного висвітлення історії українського народу, сприяння консолідації українського суспільства та викриття стереотипів та міфів про події XX ст. Службою безпеки України здійснюється системна робота по розсекреченню та оприлюдненню документів, що знаходяться в її архівах та містять об’єктивні факти про діяльність радянських органів безпеки та організацій українського визвольного руху.
На початку 2008 року при СБУ було створено Робочу групу істориків із вивчення діяльності ОУН і УПА. 2 жовтня 2008 року при Галузевому державному архіві Служби безпеки України розпочав роботу Інформаційно-довідковий зал (відкритий електронний архів), що покликаний спростити доступ та використання документів з архівів СБУ. Окрім Києва (вул. Ірининська, 2. Телефон: 255-82-24) на даний момент такі зали працюють при управліннях СБУ в Харкові (вул. Мироносицька, 2) та Одесі (вул. Єврейська, 43) і вже в першому півріччі поточного року будуть відкриті в усіх обласних центрах України. Видавничі проекти: книга «Розсекречена пам’ять. Голодомор 1932—1933 років в Україні в документах ГПУ — НКВД»; репринтне видання «Дзеркало душі народної: спогади та враження відвідувачів виставки про Голодомор 1932—1933 років в Україні «Розсекречена пам’ять»; книга-альбом «Бофони: грошові документи ОУН і УПА».