Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Григорій ТИЧИНА: «Просто наближаються вибори...»

Нові претензії до нових проектів
19 жовтня, 2005 - 00:00

Профільний Комітет Верховної Ради України взявся за культуру та суспільну мораль на ТБ. Телеканал ТЕТ днями отримав звернення Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України, в якому йдеться про «недопустимість трансляції телепередач», подібних до реаліті-шоу «ДОМ-2», яке виходить в ефірі телеканалу з вересня поточного року. Цей документ потрапив до ТЕТу «з рук» Національної ради України з питань ТБ і РМ. У ньому міститься посилання на відповідне звернення Асоціації журналістів, видавців і мовників християн «Новомедіа», у якому висловлювалась стурбованість з приводу початку трансляції на телеканалі ТЕТ шоу російського виробництва «ДОМ-2». Це реаліті — «суцільна пропаганда аморальної поведінки, дошлюбних та позашлюбних статевих стосунків, намагання зруйнувати моральні цінності, на яких ґрунтується українське суспільство», — йдеться в заяві. Відтак ТЕТ звернувся до членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з проханням захистити законні права та інтереси телекомпанії від необґрунтованого втручання Комітету Верховної Ради України та ГО «Новомедіа» у творчу діяльність телеканалу та спроб впровадження цензури, що заборонено статтею 15 Конституції України та статтею 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Президент телеканалу ТЕТ Григорій Тичина зазначив «Дню», що його найбільше занепокоїв той факт, що «Новомедіа» відреагувала на програму одразу наступного дня, після її виходу — 7 вересня. «Факт появи жорстких заяв про проект, зміст якого не можна усвідомити з першим випуском програми, — дуже насторожує...» Григорій Тичина припускає, що це було зроблено на основі серії публікацій російської преси щодо «ДОМу-2», адже до цього українці не бачили цієї програми. Далі він продовжує: «Незабаром парламентські вибори, відтак політики шукають будь-який привід для того, щоб засвітитися. Така ж ситуація була в Москві під час виборів у міську думу». В свою чергу, голова Комітету з питань культури та духовності Лесь Танюк каже, що дійсно заяві передував «довгий хвіст» відгуків на програму в російській пресі. «Оцей весь скандал — дивний, оскільки «ДОМ-2» — безвинний проект». «Він набагато цнотливіший, ніж та велика кількість телепрограм і фільмів, які в цілому присутні в українському ефірі». І додає, що досі ніколи ніхто не вимагав знімати ТЕТівський продукт з ефіру. Сама програма «ДОМ-2» коштувала, як сказав пан Тичина, для ТЕТу досить недешево. Але цифри є комерційною таємницею. Рейтингами програми Г. Тичина задоволений. В неділю (18 вересня), наприклад, реаліті-шоу «ДОМ-2» (19.30 — 20.30) стало одним iз лідерів ТЕТівського ефіру в цільовій аудиторії 18 — 45 років (за даними GFK-USM). На запитання про те, до чого може призвести цей конфлікт, Григорій Тичина відповів так: «Зняти його з ефіру можливо лише в випадку мотивованого рішення суду. Але я впевнений, що до цього не дійде».

В свою чергу, Лесь Танюк зазначив «Дню», що після звернення «Новомедіа» до Комітету, прохання-заяву перевірити програму «на культуру, духовність або їх відсутність» надіслали також і до тодішнього генерального прокурора Святослава Піскуна. «У нас (експертної групи. — Ред. ) склалося враження, що в програмі нав’язуються псевдомодерні стереотипи, які є особливо небезпечними для молодої генерації». Загалом же, Л. Танюк запевнив, що наразі триває довгий моніторинг всіх каналів. «До кожного каналу Комітет має свої критичні пропозиції і не слід розглядати ТЕТ як поодинокий варіант», — зазначив він «Дню». На запитання — хто ж наступний? — Лесь Степанович поки що відповіді не знайшов. «А той, хто спаскудить ефір, той і буде», — сказав він «Дню».

Щодо самої Асоціації «Новомедіа» і змісту її діяльності — поки що нічого невідомо. Ні Л. Танюк, ні Г. Тичина, ані І. Курус (член Нацради) не знають, що це за організація та як з нею зв’язатись. Лесь Танюк лише повідомив, що очолює цю інституцію Р.В. Кухарчук. Він досить відомий у всесвітній мережі Інтернет своїми гомофобськими публікаціями з характерними закликами.

А роль Нацради з питань ТБ і РМ у цьому конфлікті досить проста. Член Нацради Ігор Курус сказав кореспондентові «Дня» таке: «До нас звернулися депутати, а ми, в свою чергу, запитали в керівництва телеканалу: «Чому ви розмістили цю програму в ефірi? Чи не бачите ви в ній порушення закону про суспільну мораль і т.д.?» Наразі Нацрада чекає від ТЕТу відповідей на ці запитання, які, здавалося б, уже можна передбачити. «Депутат має право звернутися в будь-який орган з претензією до тої чи іншої телекомпанії. Так само будь-який пересічний громадянин може поскаржитись на ту чи іншу телекомпанію». Наша справа, каже пан Курус, їх розглянути. Відтак, позиція — суто посередницька. А загалом Ігор Курус вважає, що те, що зараз діється навколо ТЕТу, — чистий піар телеканалу. В свою чергу, ТЕТ звинувачує в цьому ж і своїх опонентів.

Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День»
Газета: 
Рубрика: