Серед останніх непередбачених витрат київської міськдержадміністрації - 150 тисяч гривень, котрі Олександр Омельченко терміново розпорядився виділити на закупівлю вакцини проти епідемічного паротиту. У вересні-грудні в столиці наближається масова імунізація дітей віком від одного до шести років. Ця новина тим більше несподівана, що донедавна статистика захворювань паротитом (по-народному "свинкою") в Україні була досить спокійною - не більше 700-750 дітей на рік. Проте минулого року медичні звіти зарясніли іншими цифрами. Як повідомила "Дневі" головний лікар міської санепідстанції Ірина Козлова, 1996 року було зареєстровано 3126 випадків захворювання дітей на "свинку". За сім місяців нинішнього року це число вже становить 2474 осіб. Лише у Києві, за даними прес-служби міської адміністрації, з 1995 року захворюваність паротитом зросла в шість разів.
Причина профілактичного авралу, що його проголошено в столиці, за словами Ірини Козлової, полягає не в якихось небачених досі хитруваннях вірусу паротиту, а в банальній нестачі коштів на придбання необхідних вакцин. З 500 тисяч гривень, що виділяються щороку міській санепідемстанції з медичної скарбниці на придбання вакцин та розчинів до них, на купівлю препаратів проти "свинки" дістаються крихти.
Грошовий дефіцит пояснюється тим, що профілактика цієї хвороби не є для медиків обов'язковою, навіть попри те, що щеплення від паротиту значиться в календарі щорічних щеплень, які затверджуються МОЗ. Ця дивовижна обставина викликана дивним законодавчим "упущенням". Закон України про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя, наприклад, жорстко зобов'язує лікарів робити щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, корі та ще цілого ряду інфекційних зараз, але до цього списку чомусь не ввійшли гепатит-В, краснуха та паротит. У силу цього заходи з профілактики останніх фінансуються за залишковим принципом.
За словами Ірини Козлової, як правило, план зі щеплень від паротиту й досі виконується від сили на 17-18%. За сім місяців нинішнього року, наприклад, у Києві він становить лише 17,5%, а на Україні - 20,7%. В результаті утворилися "хвости" - ті 80% дітей, котрі кожного року залишалися поза увагою медиків. Тому немає нічого дивного в тому, що грім гримнув - рано чи пізно це мало статися. Втішає, мабуть, лишень впевненість головлікаря міської санепідемстанції, що виділених держадміністрацією 150 тисяч грн. вистачить для закупівлі необхідних вакцин проти паротиту та проведення імунізації дітей у столиці. Але ще ж залишаються діти й за межами столиці.