Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гроші є — ідей бракує

Міжнародна спільнота готова інвестувати сімдесят мільйонів євро в українські альтернативні проекти
27 жовтня, 2010 - 00:00

Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) готовий виділити Україні 50 мільйонів євро на реалізацію проектів з відновлювальної енергетики. Гроші надійдуть у рамках реалізації презентованої вчора «Програми фінансування альтернативної енергетики» (USELF). Ще 20 мільйонів євро на цю програму надасть міжнародний донорський Фонд чистих технологій (CTF). Фінансування перших проектів очікується в 2011 році. Протягом 2,5 років планується розподілити всі 70 мільйонів євро. В разі успішного освоєння коштів, говорять ініціатори програми, її фінансування може бути продовжено.

Скористатися кредитами в рамках програми USELF можуть малі та середні підприємства, які виробляють енергію з вод малих річок, вітру, сонця, біомаси та біогазу. Можливе фінансування й проектів для виробництва брикетів із біомаси. Компанія-претендент повинна відповідати певним критеріям: бути приватною, дотримувалася екологічного законодавства, мати документальне підтвердження позитивної фінансової й кредитної історії та бути готовою після підписання кредитного договору протягом двох років запровадити Міжнародні стандарти фінансової звітності. Проекти ж повинні передбачати заміну традиційних видів енергії альтернативними, сприяти зменшенню викидів парникових газів в атмосферу, тощо.

Як розповів «Дню» директор проектів ЄБРР в Україну Андре Куусвек, кредити видаватимуться в доларах та євро на 5-10 років. Вартість позики залежатиме від величини проекту та фінансової стабільності компанії. Мінімальна сума кредиту — 1 мільйон, максимальна — 15 мільйонів євро. При цьому ЄБРР та CTF будуть кредитувати альтернативні проекти на умовах співфінансування (мінімум 30% на реалізацію проекту — власні кошти компанії). Компанія також повинна надати кредиторам гарантії повернення позики (наприклад, у вигляді передачі майна чи виробничого обладнання від заставу).

«Перший проект уже пройшов першу стадію схвалення нашого кредитного комітету... Мова йде про будівництво п’яти маленьких гідростанцій на Західній Україні. Сума його фінансування зі сторони ЄБРР становитиме близько 4 мільйонів євро. Ще 1,5 мільйона євро надійдуть від Фонду чистих технологій», — відповідає на уточнююче запитання «Дня» Куусвек.

Загалом же, за словами менеджера проекту USELF Ральфа Вальтера, вже розглянуто 30 українських проектів із розвитку «альтернативки». Шість із них оцінено як життєздатні. «Але поки, на жаль, навіть у цих проектів якість наявної документації недостатня, щоб надати їм фінансування ЄБРР», — говорить він. Тому в рамках програми передбачено ще й надання українським компаніям безкоштовної технічної допомоги для розробки інвестиційних проектів та документів, потрібних для їх презентації. За словами Вальтера, після запровадження «зеленого» тарифу Україна стала дуже привабливою для розвитку нетрадиційних видів енергетики.

Програма ЄБРР — це тільки перше свідчення того, що міжнародні інвестори готової вийти на цей ринок, вважає голова Національної комісії регулювання електроенергетики України Сергій Тітенко. За його словами, сьогодні комісією зафіксовано 52 об’єкти господарської діяльності, які отримали ліцензії на виробництво альтернативної енергії. З них: 8 займаються вітроенергетикою, 4 — спеціалізуються на переробці біомаси, 34 — виробляють енергію з вод малих річок, 2 — освоюють енергію сонця, 1— видобуває шахтний газ-метан, тощо. Але їх кількість збільшуватиметься, вважає Тітенко.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: