Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хаос повноважень

Над Президентом нависла нова загроза позбавлення частини своїх повноважень
6 вересня, 2006 - 00:00

Не встигли пролунати детальні пояснення всіх учасників скандалу повноважень, який виник на нещодавньому засіданні уряду (нагадаємо, тоді члени Кабміну «урізали» право Віктора Ющенка давати доручення КМУ), як у приміщенні на Грушевського з'явилася нова ідея, спрямована на обмеження права гаранта Конституції.

Цього разу з ініціативою ревізії і скорочення прав глави держави виступив депутат-регіонал Святослав Піскун. Зайнявши посаду заступника голови комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, екс-генпрокурор виступив за обмеження права Президента України призначати суддів.

Зокрема, Святослав Михайлович зазначає, що при проведенні реформи правоохоронних і судових органів необхідно зробити так, щоб судді на перші п'ять років призначала Верховна Рада, а не глава уряду. «Враховуючи суть політичної реформи й те, що ми парламентсько-президентська країна, необхідно обмежити права Президента щодо призначення суддів», — вважає регіонал.

На думку екс-генпрокурора, Президент не повинен призначати також і голів судів, щоб не впливати на них через звільнення з посади. Логічно, вважає Піскун, це право також передати колективному органу, а саме парламенту.

Альтернативою Президенту в цьому випадку, переконаний Пiскун, може стати, крім Верховної Ради, система, за якої судді конкретного суду самі б обирали собі голову. Крім того, Піскун розкритикував чергову спробу влади провести в Україні реформу судової гілки влади і правоохоронних органів.

«Якщо Президент або Секретаріат Президента зацікавлені в тому, щоб реформа дійсно відбулася не на словах, а на ділі, вони мали зробити якесь суспільне опитування щодо цієї реформи, винести це питання на обговорення в рамках круглого столу, поцікавився думками експертів», — пояснив Святослав Піскун.

Депутат передбачив, що судову реформу і реформу правоохоронних органів так само, як і боротьбу з корупцією й розкриттям резонансних злочинів, можуть «заговорити». При цьому Піскун нагадав, що «сьогодні ні для кого не секрет, що й судова система, й правоохоронна, й органи прокуратури підвладні корупції». Тому мета нової влади — «зробити її якомога меншою», а щоб цього добитися, «треба почути думку людей-фахівців».

Варто зазначити, що питання про реформування судової системи України Верховна Рада збирається розглянути після того, як «корінним чином перебудується робота парламенту». Таку думку висловив спікер Олександр Мороз. Голова ВР переконаний, що судова і правова реформа необхідні, і тому в плані роботи парламенту передбачається ряд законодавчих актів, що стосуються цієї сфери. Однак глобальні зміни у сфері правосуддя і правопорядку планується провести приблизно в наступному, 2007 році.

Тим часом про старт реформування цих двох сфер Президент повідомив ще в грудні минулого року. Тоді глава держави сказав, що розраховує на допомогу і підтримку парламенту в розв'язанні цього питання. Швидше за все, Святослав Піскун зрозумів слова Президента дуже буквально, раз замість того, щоб, будучи заступником голови профільного комітету ВР, готувати законодавчу базу на допомогу Президенту, регіонал вирішив позбавити главу держави «надмірної», на його думку, турботи за призначення суддів.

Свою позицію щодо ініціативи екс-генпрокурора Президент не озвучив. Очевидно, Віктор Ющенко зайнятий іншим. Завтра глава держави збирається відвідати з робочою поїздкою Азербайджанську республіку. В ході візиту, як повідомляють у прес-службі глави держави, Президент обговорить створення нового маршруту транспортування каспійської нафти у напрямку Баку—Одеса—Броди—Процьк.

Наталія РОМАШОВА
Газета: 
Рубрика: