Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хартію Україна-НАТО підписано

10 липня, 1997 - 00:00

У середу в мадридському Палаці конгресів Президент України Леонід Кучма та керівники країн НАТО підписали хартію про особливе партнерство між Північноатлантичним союзом та Україною. Це була урочиста церемонія, перед якою виступили президент Кучма та генеральний секретар НАТО Хав`єр Салама, а після неї - лідери країн НАТО. Кучма під час свого виступу в Мадриді відзначив, що ліквідуються лінії поділу в Європі, свідченням чого є прийняття до НАТО Польщі, Чехії та Угорщини, сьогоднішнє підписання хартії з Україною. Незважаючи на те, що під час підписання хартії не всі побажання України було задоволено, ми вважаємо документ оптимальним - підкреслив український Президент. Він також привітав російсько-натовські домовленості і звернув увагу на те, що ніякого погіршення ситуації в Європі у зв`язку із поширенням НАТО не відбулося. На короткому брифінгу після підписання хартії Кучма сказав, що подальше співробітництво Києва з НАТО залежатиме від розвитку подій в Україні і, в першу чергу, у Росії. Однак головне, що Україну визнали частиною Центральної і Східної Європи.

Цей мотив, до речі, превалював у промовах учасників саміту. Однак, звичайно, на кожному святі є і незадоволені. Підписання хартії з Україною не відвернуло уваги від самої проблеми розширення НАТО. І якщо у вівторок із своїми претензіями виступали керівники Словенії і Румунії - країн, які претендували на членство в НАТО вже зараз - у середу з журналістами зустрічались лідери Балтійських держав. Незважаючи на те, що в підсумковому документі саміту згадано бажання Балтійських країн вступити до НАТО, щодо перспектив такого вступу існують певні сумніви. Саме тому в середу відбулася зустріч "Три + три" - лідери країн, що їх прийнято до НАТО - Польщі, Угорщини і Чехії та балтійські президенти. Президент Литви Альгірдас Бразаускас в інтерв`ю "Дню" підкреслив, що ця зустріч мала символізувати майбутню підтримку новими членами НАТО балтійських зусиль.

Якщо балтійці побоюються, що їх можуть залишити поза НАТО, росіяни звично не погоджуються із самою можливістю розширення. Коментуючи для "Дня" заяву Кучми щодо безпеки в Європі, яка не погіршилася після рішення про поширення НАТО, російський віце-прем`єр Валерій Сєров, який очолює тут російську делегацію, підкреслив, що для розуміння наслідків розширення треба почекати, і знову підтвердив відому російську позицію несприйняття розширення як такого.

Останнім мадридським заходом було засідання ради євроатлантичного партнерства, відразу ж після закінчення якого Президент України вилетів до Зальцбурга (Австрія), де відбуватиметься засідання Всесвітнього економічного форуму по Центральній і Східній Європі.

Мадрид

Віталій ПОРТНІКОВ, "День"
Газета: 
Рубрика: