Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Холодний душ малому бізнесу

5 листопада, 2005 - 00:00

Поблизу будівлі Дніпропетровської міськради — чергова акція протесту місцевих підприємців.

Лише з початку нинішнього року апартаменти мера Івана Куліченка та його підлеглих вже кілька разів тримали в облозі водії маршрутних таксі, яких чиновники позбавили заробітку при перекроюванні ринку пасажирських перевезень. Потім труну з рештками «малого й середнього бізнесу» до дверей мерії приносили підприємці, доведені до відчаю поборами й перевірками різних служб. Шукати правду приходили і продавці з ринків, що ліквідовуються, території яких міська влада передає під забудову.

Цього разу безстрокове голодування поблизу входу до міськради оголосили п’ять матерів-одиначок, яких адміністрація центрального міського ринку «Озерки» позбавила торгових місць, а отже, й засобів існування. Підприємниці з помаранчевими пов’язками на головах встановили на газоні намети й обклеїли фасад мерії плакатами з вимогами повернути майно та роботу. Щоб не мерзнути на холодному листопадовому вітрі, жінки топлять дровами іржаву «буржуйку», яку підручні мера вже не раз намагалися залити водою зі шланга з метою «протипожежної безпеки».

Те, що відбувається на ринку «Озерки», підприємниці називають «справжнім свавіллям». Після помаранчевої революції й переділу власності, що розгорнулася на Дніпропетровщині, головний міський ринок вже не раз переходив з рук у руки, причому із застосуванням сили. Врегулювати «корпоративний конфлікт» між ВАТ і КП «Дніпропетровський центральний ринок» намагався колишній губернатор Ю. Єхануров. Однак присланий за його рекомендацією Фондом держмайна «кризовий менеджер» зник незабаром після від’їзду Юрія Івановича до Києва. На ринок повернулися колишні «господарі» з «колективного підприємства», у якого давно закінчилися договори на оренду землі й самого ринку. Тепер, за словами голодуючих підприємниць, на території «Озерки» гроші вимагають «незрозуміло хто й за що». Платити доводиться не лише за квадратні метри торгового місця з прилавком, проходи між рядами, але й за... «кубатуру» наметів і павільйонів. Тих підприємців, які намагаються відстоювати права, просто «витискають» з території ринку. Як говорять учасниці акції, усього останнім часом з «Озерки» вигнали півтори сотні людей, причому багато хто позбавився не лише робочих місць, свого майна, але й часто не можуть повернути трудові книжки. Секрет «байдужості» місцевої влади до того, що відбувається на ринку, підприємниці вбачають у тому, що від «Озерки» годуються чиновники.

Скаржитися учасниці голодування намагалися не лише в міськраду, але й у регіональну приймальну Президента України. Вони вимагають повернути робочі місця на «Озерці», взяти ситуацію на ринку під контроль, забезпечити дотримання законності та прав приватних підприємців.

Поки жінки-підприємниці, на яких вдома чекають діти, відповіді не отримали. Вони з сарказмом згадують про те, як колишній голова облдержадміністрації, а сьогодні прем’єр-міністр України Ю. Єхануров говорив про позитивний досвід співпраці з малим і середнім бізнесом на Дніпропетровщині й обіцяв поширити цей досвід у масштабах всієї країни. Набагато реальніша, скаржаться учасниці голодування, інша перспектива — як їм уже пообіцяли працівники мерії, якщо вони не розійдуться, то вночі їх обіллють водою зі шланга й заморозять, «як генерала Карбишева».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: