Минулого вівторка біля церкви Святої Марії Магдалини (це ближче до околиці Житомира) міліції довелося розбороняти дві групи вірян, одна з яких не хотіла віддавати іншій цю маленьку дерев’яну будову. Її звела за мінімальної допомоги спонсорів група віруючих, що наприкінці минулого століття зареєструвалась як громада Української автокефальної православної церкви. Приход тоді очолив отець Леонід (Подзюрей). Але останнім часом він почав відходити від УАПЦ, частина громади виявила бажання перейти до УПЦ Київського патріархату і направила до керівних органів цієї конфесії відповідні листи. Власне, єпископ Житомирський і Поліський УАПЦ Володимир (Василь Шлапак), офіс якого знаходиться у райцентрі Черняхів, у коментарі «Дню» заявив, що отця Леоніда за те, що він хотів привести свою паству до секти обновленської руху Журавльова, виключено з кліру даної церкви. (Останнього не було, тому його думку не можна було дізнатися). І тепер, додав єпископ Володимир, він як правлячий архієрей має право проводити богослужіння в цій церкві, тому що вона належить громаді УАПЦ, і на це є відповідні документи з облдержадміністрації. Але вхід до церкви заблокували з півдесятка людей, причому деякі з них, зокрема, Олександр Коломієць, були саме членами парафіяльної ради цієї громади. Отже, справа дійшла до активної штовханини з людьми,які прибули з єпископом Володимиром, (більшість із них — жінки з Черняхова, і залишається питанням, яке відношення вони мали до житомирської громади). З обох боків посипалися словесні образи, і якщо б не міліція, сутичка мала всі шанси перерости в масштабний конфлікт . Тільки після того, як правоохоронці розчистили прохід, єпископ разом із своїми людьми зайшли до церкви. Після цього з неї під гучні викрики представників обох сторін полетіли речі попередників. Навіть була викинута на землю позолочена мітра, в якій проводяться богослужіння, — сумне, слід сказати, видовище, яке навряд чи додасть авторитету УАПЦ на теренах Житомирщини.. Декого з тих, хто блокував вхід, серед них священика УПЦ КП отця Костянтина (Гулюка), і з ним — хлопців у чорних строях із написами УНА-УНСО, забрали до міліції, але через деякий час відпустили. Схоже, що правоохоронців зробили заручниками конфлікту, оскільки жодного представника облдержадміністрації, які опікуються конфесійними справами і міжконфесійними стосунками, біля церкви не було.
На жаль, отримати офіційний коментар від будь-кого з керівників Житомирської облдержадміністрації автору не вдалось — її керівник Юрій Забела у відпустці, а заступник губернатора з гуманітарних питань Микола Черненка був у від’їзді. Інші працівники відмовлялися давати якісь оцінки, посилаючись на заборону згори. У неофіційних бесідах із деякими працівниками облдержадміністрації вдалося почути, що наші закони, з одного боку, дають права юридичних осіб, а з ними і права власності на культові приміщення, релігійним громадам. Але, по-друге, в православ’ї, згідно церковних канонів, також значні прерогативи мають і архієреї. Тому юридично подібні конфлікти не завжди можна чітко врегулювати.
Проте залишилось враження, що команду на невтручання очільники облдержадміністрації отримали з Києва — інакше їхню поведінку зрозуміти важко. Можливо, це певним чином пов’язано з візитом патріарха Московського і всієї Русі Кирила: хтось міг забажати зробити йому під час візиту подарунок у вигляді конфлікту в православній конфесії і між конфесіями, які той називає «розкольниками».