Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто стане найкращим піаністом?

6 березня, 2003 - 00:00

Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця пройде у Києві з 17 квітня по 3 травня. Про це учора офіційно оголосив оргкомітет конкурсу. Цього року форум відзначає подвійний ювілей — 100-річчя видатного маестро Горовиця і, власне, п’ятиріччя. Відбірні тури пройшов 101 музикант з 20 країн. Змагання триватимуть у трьох вікових групах: старшiй (16—35 років), середнiй (14— 19 років) і молодшiй (9—15 років). Уперше головою журі стане відомий диригент Роман Кофман.

Відкриється конкурс концертом, у якому візьмуть участь лауреати минулих років: Олександр Гаврилюк і Олексій Гринюк. Оргкомітет уважно стежить за тим, як вдосконалюють свою майстерність молоді музиканти, опікуючись й підтримуючи їх у творчості, запрошує брати участь у фестивалях і гастрольних турах. Наприклад, на рахунку О. Гаврилюка декілька блискучих перемог. Зокрема, на престижному світовому конкурсі «Hamamatsy» в Японії. В’ячеславу Зубкову, Марії Пухлянко, Вадиму Холоденку запропонували професійні ангажементи й вони з успіхом виступали з сольними програмами в найкращих залах Угорщини та Хорватії. Багато молодих піаністів підвищували свою кваліфікацію в «Школі виконавської майстерності», займалися за програмами «Літньої музичної академії». У майстер- класах викладали кращі музиканти з різних країн світу: Уоррен Томсон (Австралія), Норма Фішер (Велика Британія), Діна Йоффе (Ізраїль), Володимир Крайнєв (Росія—Німеччина), Тереза Дюссо (Франція), Валерій Козлов, Ігор Рябов (Україна) та інші. Випущено мультмедійну енциклопедію попередніх конкурсів, до якої увійшли численні фото- та аудіоматеріали, що відображають його історію, компакт-диски лауреатів.

Традиційно на конкурсі ім. В. Горовиця виступають члени журі. На попередньому змаганні в перервах між турами справжнім подарунком меломанам стали концерти Володимира Віардо (Росія), Джерома Ловенталя і Даніеля Поллака (США), італійського композитора Хуберта Ступпнера. А відомий американський музикознавець Девід Дюбаль, автор книги «Бесіди з Горовицем» (її переклад нещодавно з’явився на книжкових полицях України) презентував ексклюзивний проект з демонстрацією унікальних аудіо- та відеоматеріалів про життя і творчість геніального піаніста ХХ століття. Цього року 18 квітня у філармонії виступить почесний гість конкурсу — знаменитий російський піаніст Микола Петров. Разом iз музикантами Національного симфонічного оркестру України (диригент Володимир Сіренко) вони виконають Третій концерт Сергія Рахманінова.

Збільшено призовий фонд. Перше місце й золота медаль у старшій групі підкріплюється 10 тисячами доларів, в середній — 4, а в молодшій — 2. Оргкомітет готує й спеціальні призи. Презентом музикантам стане й книга Юрія Зільбермана і Юлії Смєлянської «Київська симфонія Володимира Горовиця», в якій автори розповідають про початок шляху піаніста, його вчителів, перші концерти до еміграції за кордон.

— Володимира Самойловича називали романтиком, — підкреслив Ю. Зільберман, генеральний директор конкурсу, заступник директора з методичної роботи Музичного училища ім. Р. Глієра. — Наш земляк мав величезний репертуар, яким не володів жоден музикант того часу. Горовиць був першовідкривачем навіть у класиці, знаходячи власні штрихи й відтінки, робив такі інтерпретації, що вони набували нового звучання. Настільки глибоко проникав у твір композитора, що часто його трактування було досить несподіваним. Музика для нього — це імпровізація. Я сподіваюся, що наші конкурсанти покажуть свою самобутність, хорошу техніку володіння інструментом, віртуозність і глибоке «прочитання» тих творів, які вони вибрали для участі в змаганні.

Переможці V конкурсу ім. В. Горовиця у вересні виступатимуть у великому концертному турі — м. Бідгощ (Польща), Париж (Франція) і Женева (Швейцарія), а в листопаді — у Великому залі Московської консерваторії (Росія). 1 жовтня, в день народження маестро, стартує Міжнародний музичний фестиваль «Володимир Горовиць. Київ—Нью-Йорк». Молоді музиканти гратимуть на сцені Національної опери України в однiй програмi з видатними майстрами сучасності: Гаррі Граффманом (учнем Горовиця, президентом Кьортіс-інституту) і російською фортепіанною зіркою Михайлом Плетньовим, а потім наших «горовиценят» почують за океаном. Їхні концерти пройдуть у супроводі Дніпропетровського камерного оркестру «Пори року» ім. Гаррі Логвіна в Нью-Йорку, Вашингтоні, Атланті, Лас-Вегасі й Лос-Анджелесі.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: