Формування нового уряду України буде завершено наступного тижня, стверджує прем'єр-міністр Валерій Пустовойтенко. Отже, кандидатури ще не призначених міністрів - транспорту, інформації, юстиції й родини та молоді - на даний час проходять останнє "доопрацювання" на одному з кримських пляжів, де відпочиває Президент Кучма.
Або в кабінеті самого Пустовойтенка, якщо, як стверджує Президент, прем'єр дійсно є "головною дійовою особою" в кадрових перестановках. Так чи інакше, але претенденти на володіння вакантними портфелями міністрів знаходяться зараз в обстановці звичного останніми роками "тривожного очікування". Не вирішені також питання про призначення віце-прем'єра з гуманітарних питань та першого віце-прем'єра, чия посада передбачає, за словами Президента, відповідальність за найбільш клопіткий "економіко-промисловий блок".
Залишається незрозумілою доля голови Агентства з реконструкції та розвитку. Нинішній керівник цього відомства Роман Шпек на останньому засіданні Кабміну отримав від Леоніда Кучми найсоліднішу порцію критики. Розлючений Президент навіть поставив під сумнів необхідність існування агентства "з інвестицій", без котрого, за його словами, іноземні кошти в економіку України надходили набагато веселіше.
Таємниче відомство - Служба безпеки України - поки залишається під керуванням свого теперішнього керівника Володимира Радченка.
За станом на п'ятницю, адміністративна реформа "з'їла" 4 міністерства - з 27-ми залишилося 23 (щоправда, додалося число Держкомітетів). Багато це чи мало, запитання неоднозначне. Якщо з точки зору здорового глузду, така кількість держчиновників - непосильний та невиправданий тягар для будь-якої країни, тим більше для бідної України. Але з точки зору виконавчої влади, яка наполягає на посиленні державного втручання в, і без того, знекровлену економіку України, може бути якраз нормою.
Що ж стосується неперепризначених міністрів, то найвразливіший із них виявляється міністр інформації Зиновій Кулик. Президент сказав, що міністерство "не виправдало сподівань", а за Кулика було міністерством тільки "на вивісці". До того ж, промахнутися при призначенні "правильного" міністра інформації, означає поставити під удар найсвятіше з святих - передвиборну кампанію.
Міністр у справах сім'ї та молоді Сузана Станик останніми місяцями надто часто з'являється поруч із дружиною Президента, що, певно, говорить про її особливе становище "при дворі". У таких випадках заміна міністра - справа "тонка".
Чи потрібен міністр юстиції Сергій Головатий зі своєю демонстративною незалежністю Президентові?
Ну, а крісло міністра транспорту вже вільне й очікує нового господаря для вирішення проблем однієї з "найбільш провальних" галузей народного господарства.
Можливі призначення до уряду України обговорюють:
Віталій ШЕВЧЕНКО, член парламентського комітету законодавчого забезпечення свободи слова заявив кореспонденту "Дня" В`ячеславу ЯКУБЕНКОВІ, що посаду міністра інформації взагалі слід ліквідувати, оскільки "всю роботу завалено, час вимагає роздержавлення ЗМІ, а в діяльності міністерства є тенденція руху назад". Особисто З. Кулика Віталій Шевченко вважає самостійною політичною фігурою, що має свої кон`юнктурні інтереси. На його думку, якщо як компроміс і зберегти міністерство як таке, воно має називатися "комунікації", а очолити його має людина, готова до реальної розбудови громадянського суспільства, не обов`язково представник ЗМІ.
Один з членів спілки юристів повідомив "День", що Сергій ГОЛОВАТИЙ нині у відпустці. "Прямо з відпустки у відставку в нас не відправляють - традиції такі, - сказав він. - А оскільки відпустка триватиме до середини серпня, а уряд буде остаточно сформовано вже наступного тижня, відставка малоймовірна. Тим більше, у розпал парламентської боротьби із сумісниками Головатий пропонував Президентові вирішити його долю. Президент відставку не прийняв, чим надав міністру кредит довіри, принаймні на якийсь час. Ну, а колишній виконуючий обов`язки прем`єр-міністра, який безжально критикував С. Головатого, змінив роботу і втратив важелі впливу".
Лідер Народного Руху В`ячеслав ЧОРНОВІЛ заявив кореспонденту "Дня" Тетяні ШУЛЬГАЧ, що "формування уряду проходить за цікавим незбагненним принципом: чи то виходячи з особистої відданості, чи то з якихось розрахунків на майбутні вибори - не відомо". За його словами, до процесу формування нового складу Кабінету Міністрів мають відношення лише прем`єр-міністр із народними демократами та деякими парламентськими фракціями, що підтримали кандидатуру прем`єра. Консультацій з лідерами усіх без винятку політичних партій щодо нових призначень, які Пустовойтенко обіцяв від самого початку, залишилися легендою. Принаймі думки керівників партій націонал-демократичного напрямку, за словами В.Чорновола, ніхто не бере до уваги.