Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто захистить дитину від батьків?

16 жовтня, 2004 - 00:00

У місті Ніжині створено другий в Чернігівській області притулок для неповнолітніх. З початком опалювального сезону він готовий прийняти перших мешканців. Розташувався заклад в приміщенні колишнього дитсадка, яке міська рада викупила в акціонерного товариства «Ніжинський механічний завод» за 180 тис. грн. Упродовж багатьох років воно не мало господаря. Всього за два місяці завдяки ентузіазму працівників міської служби у справах неповнолітніх та директора притулку Ірини Браженко приміщення перетворилося на «лялечку»: в ньому зроблено капітальний ремонт, встановлено сучасні меблі, облаштовано затишні ігрові, навчальні та спальні кімнати. Нинi завозиться все необхідне для створення належних умов одночасного проживання 40 дітей, обділених на початку свого життєвого шляху долею. Загалом на відкриття закладу, за словами начальника Служби у справах неповнолітніх Чернігівської облдержадміністрації Людмили Зеленько, пішло 498 тис. грн. міжбюджетних трансфертів. Утримуватиметься він за рахунок обласного бюджету.

Необхідність у створенні цього притулку існувала давно. Адже дітей, яких вилучали з неблагополучних сімей чи знаходили на вулиці, доводилося з усієї області везти до Чернігова, розташованого від ряду районів за сотні кілометрів. У зв’язку з підвищенням цін на бензин для служб у справах неповнолітніх це стало проблемою. Вирішенню її, принаймні для південних районів Чернігівщини, сприятиме відкриття обласного притулку в Ніжині.

Ще одним фактором, пояснюючим потребу в цьому закладі, став новий курс, взятий державою на посилення профілактичної роботи з сім’ями, де дітям, м’яко кажучи, живеться не дуже комфортно. І притулки тепер виконуватимуть не стільки функцію місця тимчасового перебування неповнолітніх як центрів їхньої соціально-психологічної реабілітації. До цих закладів тепер поміщатимуть дітей, вилучених із неблагополучних сімей, з метою запобiгання конфліктам, що призводять до втечі дитини з домівки, а то й взагалі становлять загрозу для її життя. За час перебування неповнолітніх у притулку з ними та їхніми батьками буде проведена певна робота, результатом якої має стати повернення дітей у сім’ї.

«Перший указ про соціальний захист і підтримку дітей, які жебракують і є бездомними, був виданий у 1998 році, — говорила на недавній прес-конференції В.Довженко. — За період, що минув з тих пір, ми відкрили в Україні близько 100 державних і 40 недержавних (за рахунок благодійних громадських організацій) притулків для неповнолітніх. Досі туди поміщали дітей, знайдених на вулицях, базарах, вокзалах, у поїздах. За рік їх набиралося до 50 тисяч. З часом ця цифра почала зменшуватись, і вже в минулому році через притулки пройшло 28 тис. неповнолітніх. Спостерігаючи тенденцію до зменшення кількості дітей на вулиці, ми переходимо до зовсім іншої політики. Для її реалізації ми створили банк даних сімей, в яких діти перебувають у тих чи інших кризових ситуаціях. Нарахували таких в Україні 86 тисяч, а в них —150 тисяч неповнолітніх. І тепер наше завдання — не допустити, щоб дитина пішла на вулицю, краще раніше забрати її з сім’ї. Тому й створюємо такі центри соціально-психологічної реабілітації, ніжинський — уже дев’ятнадцятий. Далі відкриватимемо центри матері й дитини для тимчасового перебування жінок, які в пологовому будинку відмовляються від своїх немовлят. Ми сподіваємося, що спільне проживання молодої матері з новонародженим сприятиме зміні її рішення. Також зараз відкриваємо кризові центри для потерпілих від насильства. У Чернігові, до речі, до кінця цього року ми плануємо відкрити обидва такi центри — і кризовий, і матері й дитини».

Зменшення кількості безпритульних дітей Валентина Довженко пов’язує, хоч і з незначним, але все ж підвищенням рівня життя населення, поліпшенням ставлення батьків до дітей. На підтвердження цього вона навела результати проведення щорічної операції «Урок»: якщо торік в Україні 1 вересня до школи не пішло 16 тис. дітей, то цього року — вдвічі менше. У Ніжині ж, як розповіла начальник служби у справах неповнолітніх виконкому Ніжинської міськради Людмила Левчук, ця цифра ще краща: до школи пішли всі діти шкільного віку, тоді як торік таких, що не стали до навчання, було виявлено 20 осіб.

Слід сказати, що в Ніжині місцева влада приділяє надзвичайно велику увагу вирішенню проблем бездоглядних дітей, число яких, на жаль, у місті зростає. За словами Людмили Левчук, на 1 липня поточного року їх налічувалось 115, а на 1 жовтня — вже 150. «Проблема полягає не в збільшенні кількості неблагополучних сімей (ця цифра у нас стала), а в появі в них нових дітей, — зауважила Л.Левчук. — Не встигнемо забрати одних, голодних і недоглянутих, як в цих батьків з’являється малеча, знову ж таки нікому в сім’ї не потрібна. Однак позбавляти батьківських прав ми ніколи не поспішаємо, робимо це тільки в крайньому випадку».

Аби покращити становище дітей, які проживають в так званих функціонально неспроможних сім’ях, в Ніжині, за ініціативи міської громади, було відкрито дитячий будинок змішаного типу на 20 місць «Затишок». У ньому, окрім сиріт, що перебувають там до вирішення питання їхнього прилаштування, проживають діти, батьки яких в силу тих чи інших обставин не можуть їх належним чином утримувати й доглядати. Наприклад через роботу в іншому місті, низькі доходи, наявність у сім’ї тяжко хворих і т. ін. У закладі діти утримуються абсолютно безкоштовно, а вихідними відвідують домівку.

Вартий уваги і ніжинський досвід роботи щодо виявлення дітей, за якими батьки не здійснюють належного нагляду. Так, представники служби у справах неповнолітніх взяли собі за правило щоранку обходити місто, торговельні заклади і комп’ютерні клуби, де шукають і часом знаходять підлітків, місце яких в цей час — у школі. На їхніх батьків тоді складаються адміністративні протоколи, що, після розголошення, змушує інших сумлінніше ставитись до батьківських обов’язків. Ще одним позитивом таких обходів є те, що тепер у Ніжині важко знайти продавця, який наважиться продати неповнолітньому пляшку спиртного.

Валентина Довженко також взяла участь в акції «Пакунок малюка», проведеній в Ніжинському пологовому будинку. Чотирьом молодим мамам, які виписувалися, вона особисто вручила подарунки від уряду вартістю 100 грн. кожний. Всього в Чернігівській області такі пакунки отримають 3645 породіль. Рішення щодо проведення такої акції уряд України прийняв у серпні цього року. Згідно з ним, «пакунки малюка» отримають всі мами, які народили і народять в Україні дітей в період з серпня по грудень 2004р. На проведення цього заходу з бюджету виділено 15 млн. грн. Виступаючи перед присутніми, Валентина Довженко наголосила, що політику підтримки молодих сімей уряд буде здійснювати й надалі, аби поліпшити ситуацію з народжуваністю в нашій державі. «Тиждень тому уряд прийняв концепцію демографічного розвитку України на 10 років, яка передбачає не тільки збільшення народжуваності, а й поліпшення якості життя і через це — подовження його тривалості, — сказала міністр. — І зараз ми дуже активно працюємо з обласними державними адміністраціями над конкретними заходами по реалізації концепції з урахуванням регіональних проблем».

Наталія ПОТАПЧУК, Чернігів
Газета: 
Рубрика: