«Компанія Gas Natural Fenosa не підписувала ніяких контрактів щодо інвестування в проект з будівництва LNG-терміналу в Україні, і не очолює жодного консорціуму з розвитку вищевказаного терміналу. Gas Natural Fenosa не розглядає це питання і не має представників, які б працювали над ним в Україні. Ми категорично спростовуємо цю новину, яка з’явилася в різних засобах масової інформації». Саме так вчора «Дню» прокоментувала інформацію про участь в консорціумі з будівництва терміналу з прийому скрапленого газу прес-секретар іспанської компанії Gas Natural Fenosa Луіс Алонсо.
Тож момент будівництва терміналу, який мав покласти початок енергетичній незалежності країни, поки що обертається для України міжнародним скандалом. Як з’ясувалося за кілька днів по тому, чоловік, який 26 листопада в присутності українського прем’єр-міністра підписав угоду про створення консорціуму інвесторів національного проекту «LNG-термінал» — не є генеральним директором з зовнішніх відносин компанії Gas Natural Fenosa (Іспанія) Джорді Гарсіа Табернеро (як заявила в підсумковому прес-релізі прес-служба Державного агенства з інвестицій та управління національними проектами), а — насправді Джорді Сарда Бонвеї, повірений іспанської компанії в Україні. Саме так його відрекомендував «Дню» куратор проекту «LNG-термінал» Віталій Дем’янюк. То хто насправді підписав «пакт» нової енергетичної незалежності України? І що означає нинішній поворот подій — дійсно недопрацювання переговірників чи добре продуману інформаційну атаку від міжнародних конкурентів, яким так не вигідне посилення енергетичної незалежності України, про яку напередодні попереджали в Держнацагенстві?
Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, за повідомленням «Обозрєвателя», вчора на засіданні уряду відчитався, що, мовляв, нічого не знає про те, що цей Джорді Сарда Бонвеї не працює в названій іспанській компанії. Бойко повідомив, що саме ця людина брала участь у всіх етапах переговорів і додав, що зараз з’ясовується, чи була у іспанця ліцензія на такі дії. «Там зараз інший технічний момент, вони з’ясовують, чи була у іспанця довіреність», — сказав міністр.
На сайті Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами дано єдине пояснення. В коментарі голови Держагенства Владислава Каськіва сказано, що на руках агентства є підписаний текст угоди «Про співробітництво між Держагенством та компанією Gas Natural Fenosa». Паралельно Каськів уточнив, що Джорді Сарда Бонвеї, підпис якого і стоїть під угодою, та директор Gas Natural Europe з Німеччини пан Томас Раукауф брали безпосередню участь в координаційній зустрічі 7 компаній — потенційних партнерів проекту 15 вересня в Ялті. «Тоді, зокрема, і обговорювалося підписання такої угоди. Це документальний факт!», — наводяться слова Владислава Каськіва на сайті Держагенства. На останок додано, що якщо іспанська компанія дійсно прийняла рішення не брати участь у проекті, то «ми з повагою поставимося до нього, оскільки розуміємо, що воно могло бути прийняте в умовах зрозумілого тиску». Від детальніших коментарів у Держагенстві поки що відмовляються.
Що ж, ситуація справді вимагає відповідей. Адже, організовуючи захід такого масштабу, навряд чи організатори планували провести так, щоб в підсумку спровокувати теперішній розвиток подій. Тим більше, що подібний поворот аж ніяк не додає Україні іміджу в очах потенційних інверторів.
Трохи світла на цю ситуацію пролили джерела «Дня», близькі до переговірного процесу. Як вони пояснили, на наступний день після підписання угоди почали виникати незрозумілі речі: мовляв, іспанці почали давати задній хід не пояснюючи причин. Зараз дану ситуацію вирішують на рівні урядів, повідомило джерело видання. Воно припускає, що зміну позиції могла спровокувати третя сила, якій дуже невигідно посилювати енергетичну незалежність країни.
Утім, експерти енергетичного ринку в міфічну третю силу не вірять і дають своє пояснення. На думку колишнього уповноваженого президента України (Віктора Ющенка) з енергетичних питань Богдана Соколовського, є кілька причин того, що сталося: брак досвіду переговірників та незалучення фахівців МЗС до підписання цього договору. Все це, на його думку, вилилось в погану підготовку такого заходу. Втім, каже він, якщо підписані домовленості ѓрунтуються на відповідних офіційних повноваженнях для Держнацагенства, тоді проблем не буде і Україна може, навіть, у судовому порядку виграти цю справу. Якщо ж ні, то шанси нульові.
Віталій ДЕМ’ЯНЮК, голова координаційної ради нацпроекту «LNG-термінал»:
— Джорді Сарда Бонвеї організовував технічно приїзд офіційних осіб. Ці офіційні особи з певних причин не змогли прибути, тому прибув він і підписуючи документ, розраховував, що в подальшому отримає підтвердження своїх повноважень. Підписав і на другий день вилетів у Барселону для відповідних перемовин. Зараз він каже, що йому прикро, що так сталося. Для нас, якщо говорити про проект, дуже неприємно, але не критично з точки зору подальшої його реалізації. Ця угода, яка подавалася до підписання була про співробітництво, тобто про старт перемовин про створення подальшого консорціуму. І я не виключаю, що після того, як вщухнуть емоції, поставимо кому і далі будемо рухатися. Ця компанія Gas Natural Fenosa — тільки один з потенційних можливих партнерів. Ми ведемо низку перемовин і в подальшому будемо демонструвати їх тільки тоді, коли все буде значно більше підготовлено. Якщо його повноваження (Джорді Сарда Бонвеї.— Авт.) не підтвердили, то договір не діє. Але він не торкався розподілу державних грошей, а — тільки подальшого співробітництва. Комерційні угоди агентством не підписуються. Для нас в понеділок реально важливим було початок будівництва трубопроводу та підписання угоди з американською Excelerate Energy, бо вона володіє тими, кораблями, яких не так багато.
... З цією іспанською компанією продовжимо в подальшому спілкування. На якомусь етапі повернемося до перемовин. Я не бачу в нинішній ситуації якихось заговорів. Це, радше, технічні недомовленості... На інвестиційну привабливість проекту нинішня ситуація не вплине. Останню добу я витратив, аби з іншими потенційним партнерами та контрагентами провести тісні перемовини і зараз можу сказати, що інвестиційні настрої потенційних партерів проекту LNG-термінал не змінилися. Ті, хто працює в бізнесі розуміють, що можуть виникати різні технічні речі.