Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

I плахта матері, й останнє фото дочки...

Науково-дослідний інститут Лесі Українки, який діє при Волинському національному університеті, отримав нові цінні експонати
4 квітня, 2009 - 00:00
ЦІННІ ПОДАРУНКИ ПРИЙМАЮТЬ ГОЛОВА НАГЛЯДОВОЇ РАДИ ВОЛИНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМ. ЛЕСІ УКРАЇНКИ, АКАДЕМІК МИКОЛА ЖУЛИНСЬКИЙ, ГОЛОВА ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ КОНТРОЛЮ ЗА ПЕРЕМІЩЕННЯМ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ ЧЕРЕЗ ДЕРЖАВНИЙ КОРДОН ЮРІЙ САВЧУК ТА РЕКТОР УНІВЕРСИТЕТУ ІГОР КОЦАН (НА ФОТО — СПРАВА НАЛІВО) / ФОТО ВОЛОДИМИРА ЛУК’ЯНЧУКА

Безцінні реліквії в Україну зі США привезла Тамара Скрипка, колишня випускниця Луцького педагогічного інституту імені Лесі Українки, а нині — науковий співробітник Української вільної академії наук у Нью-Йорку. Свого часу вони зберігалися у родині Драгоманових-Косачів, зокрема в племінниці Лесі Українки Ольги Сергіїв-Борисової, вже покійної. Під час передачі Інституту Лесі Українки документів, книг, фотографій пані Тамара скромно називала себе «перевізником». Але згодом таки визнала, що для того, аби відшукати, переконати родину у цінності речей, треба бути дуже добрим дипломатом.

Меморії Лесі Українки Тамара Скрипка повертає в Україну і на Волинь вже не вперше. Частину родинних реліквій Косачів вона передала торік Інституту літератури НАНУ, зокрема рукописи Лесі та іконографічний архів. Дещо подаровано Музею Лесі Українки у Києві, є привезені нею речі і в меморіальному музеї у селі Колодяжне на Волині. У рідний Інститут Лесі Українки при ВНУ, котрий пані Тамара сама свого часу починала створювати, теж передавала цікаві речі. На виставці у лютому цього року можна було побачити автографи Лесі та її близького оточення, унікальні знімки, зокрема вперше експонувалося фото лесиних сестер — Оксани Косач-Шимановської та Ісидори Косач-Борисової, Лесиних племінників — Юрія Косача, Оксани Шимановської-Гааб, Ольги Борисової-Косач.

Нині ж голова Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон, доктор історичних наук Юрій Савчук передав університетському музею Лесі Українки привезені Тамарою Скрипкою раритети. Це 31 документ і 27 книг. Серед речей — цінна вже сама по собі полтавська плахта XIX століття, яка належала матері Лесі Олені Пчілці, а також два знімки з особистого архіву Лесі. На одному з них вона зображена з Ольгою Кобилянською, друге — останнє її прижиттєве фото. Його зробив двоюрідний брат Лесі, коли у кінці травня вона, повертаючись з лікування в Єгипті, заїхала до родини. На початку серпня цієї мужньої талановитої жінки, як відомо, не стало.

Юрій САВЧУК, голова Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України:

— Надзвичайно важливо, що ці фото перебували в особистому користуванні Лесі Українки: вони несуть історичну пам’ять, енергетику цієї людини. Представлено і цікаві записки Наталії Дорошенко про лесин похорон. Важливо, що ці документи не тільки ввійдуть у науковий облік, а й те, що широке коло дослідників отримає можливість для спілкування з ними, їхнього вивчення. Безумовно, що їх використають і в загальнонаціональних проектах з лесезнавства.

Микола ЖУЛИНСЬКИЙ, голова Наглядової ради Волинського національного університету імені Лесі Українки, директор Інституту літератури імені Т. Шевченка НАНУ:

— На жаль, у нас донині діють рецидиви радянської пропаганди, і ми від них ніяк не можемо відійти. Маю на увазі, що береться одне кліше, на нього нанизується певна частина творів письменника. А решта, може, цінніше і важливіше для духовності та культури, залишається в тіні. Цей стереотип руйнувати дуже важко. У нас є хрестоматійні образи Шевченка, Франка, Лесі Українки... Часом про неї знають лише те, що важко хворіла... Але вона явила світові унікальну творчу спадщину, її твори й сьогодні вражають своїм пророцтвом. Тому я вважаю, що крім меморіальної діяльності, ще потрібно розвивати нові підходи до вивчення Лесі Українки. У ці дні у Волинському університеті відбуваються і Всеукраїнські наукові читання «Леся Українка і сучасність», які ставлять на меті згуртувати навколо цього університету, його Інституту Лесі Українки, який є візитною карткою закладу, усіх лесезнавців України. Ще багато треба зробити, аби створити справді повне зібрання її спадщини й приступити врешті до персональної енциклопедії Лесі Українки.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: