Нещодавно президент корпорації "ЄЕСУ", народний депутат Юлія Тимошенко повідомила журналістам, що 1997 р. компанія, якою вона керує, розплачується з РАТ "Газпром" за газ, який вона постачає до України, винятково грішми. З цього випливало, що "ЄЕСУ" першими з-поміж газотрейдерів виконали Указ Президента, що його було ухвалено для втілення в життя рішення Ради національної безпеки та оборони від 22 березня. Указ, зокрема, зобов'язував Кабінет Міністрів "затвердити в місячний термін план заходів з поступового виключення бартерних розрахунків за енергоносії".
Створено такий план чи ні - поки що невідомо. Але про нього, як у добрі старі часи, вже відрапортували. "ЄЕСУ" також офіційно стверджують, що повністю оплатили за одержані 1996 р. від РАТ "Газпром" 24,2 млрд. куб. м газу сумою $2,11 млрд., причому навіть переплатили 9,7%.
Проте замало газ купити, його потрібно ще й доставити споживачеві. Учора до редакції потрапили офіційні документи рідного нашого "Укргазпрому". У них сказано, що "ЄЕСУ" заборгували йому за транспортування російського газу в Україну 43,7 млн. грн. 1996 р. і 19,3 млн. грн. за 3 місяці нинішнього року. Відсоток проплат становить відповідно 41 і 0 (нуль!). Майже так само погано платять "Укргазпромові" й інші газотрейдери. У результаті одне з найбільших і найдоходніших підприємств країни має недоплату перед бюджетом за 1996 р. майже 241 млн. грн., а загалом на 1 квітня більше ніж 460 млн. грн. Бюджет, у свою чергу, не платить учителям і лікарям...
Виходить,"ЄЕСУ" чужих авансує, а своїм недоплачує?
Принагідно захотілося навести довідки ще й у представництві РАТ "Газпром" в Україні. Його керівник Микола Ішутін дуже тепло відгукнувся про Юлію Тимошенко та очолювану нею компанію, проте відзначив, що жодного цента живих грошей за природний газ, який постачають газотрейдерам України, ні в Росію, ні в РАТ "Газпром" не надійшло і не надходить. Розрахунки, за його словами, відбуваються так: товари з України йдуть у регіони Російської Федерації, де газотрейдери одержують замість них від місцевих адміністрацій так звані податкові звільнення на суми, що відповідають вартості товарів. Ці документи газотрейдери здають у РАТ "Газпром", який у свою чергу пред'являє їх Мінфіну Росії, що звільняє його від сплати податків.
Микола Ішутін послався також на голову РАТ "Газпром" Рема Вяхірєва, який нещодавно заявив, що Україна оплатила грішми лише 2% вартості доставленого їй газу, та й то шляхом викупу державних облігацій України, що їх було випущено як реструктуризацію газових боргів за 1994 р.
Висновки читач зробить сам.