Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Євро-2012: будівельні об’єкти прокинуться навесні?

20 грудня, 2008 - 00:00

Повідомлення про те, що Дніпропетровськ через економічну кризу заморожує підготовку до футбольного чемпіонату Євро-2012 стало справжньою сенсацією. Висловлювання губернатора Віктора Бондаря на цю тему були розтиражовані десятками друкованих і електронних ЗМІ, причому не лише в Україні. Щоправда, як уточнила пізніше прес-служба губернатора, йшлося всього лише про можливості припинення на півроку будівництва готелів і розважальних центрів через труднощі з кредитуванням. Дніпропетровськ досі займав лідируючі позиції в підготовці до чемпіонату. Незважаючи на те, що керівники міста й області мають намір утримувати ці позиції й надалі, дніпропетровські будівельники дивляться в найближче майбутнє без особливого оптимізму. Як повідомив у своєму виступі на антикризовій нараді в Дніпропетровській міськраді голова правління Будівельної палати Дніпропетровської області Олександр Турчин, обсяги будівництва в порівнянні з минулим роком уже скоротилися на 19,5%. Наступного року ситуація «буде ще гіршою». Головна причина кризової ситуації криється в скороченні замовлень на будівництво через відсутність фінансових коштів, а основне їхнє джерело — кредити — надаються під дуже високі відсотки. Банкіри на обвинувачення будівельників реагують із обуренням. «Банки зараз прийнято звинувачувати у всіх гріхах, зазначив член правління асоціації «Банківська спілка» Володимир Косюга. — Але сьогодні погано відчувають себе всі, і фінансисти — не виключення. Дешевих ресурсів для видачі кредитів немає». Як вихід будівельники пропонують місцевій владі мінімізувати їхні витрати — не підвищувати ставки на оренду землі та земельний податок, знизити витрати на пайову участь у спорудженні об’єктів інфраструктури і навіть викупити квартири в елітних будинках під соціальне житло. Крім того, за словами забудовників, у депутатських комісіях використовуєтья такий прийом, як «покласти документи на підвіконня». Скільки таких паперів, поданих на узгодження, припадає пилом у міськраді — нікому не відомо. Забудовники запропонували міському голові Івану Куліченку провести інвентаризацію подібних документів і запровадити відповідальність за умисну тяганину з їхнім оформленням. Ці й інші пропозиції інвестиційно-будівельні компанії Дніпропетровська виклали в переліку, затвердженому антикризовою нарадою.

Начальник управління Дніпропетровської ОДА з підготовки до Євро-2012 Вадим Шабанов вважає, що сама криза впливає на ситуацію «радше психологічно, ніж реально». Він стверджує, що досі жоден об’єкт, який стосується чемпіонату, не був зупинений, а за комплексним планом, схваленим урядом, будівництво готелів й інших великих об’єктів має розпочатися лише в березні наступного року. За планом йде й ремонт приймальні двох лікарень у Дніпропетровську, а також чотирьох районних лікарень, які розташовані на трасах, що ведуть у обласний центр. За галузевими програмами триває фінансування регіональної програми підготовки до Євро-2012. Єдиною нерозв’язною проблемою, за словами В. Шабанова, залишається лише Дніпропетровський аеропорт — за його реконструкцію готовий взятися приватний інвестор, що має намір інвестували близько півтора мільярда доларів. Однак для приватизації стратегічно важливого об’єкта необхідне рішення РНБОУ, де далеко не всі поділяють погляди дніпропетровського губернатора. Про те, що не все так погано, говорить і ще один керівник ОДА — заступник губернатора Петро Декальчук. Він стверджує, що цього року бюджет добудування метрополітену —найбільш провального, але найважливішого об’єкта, на якому зав’язана реконструкція транспортної схеми Дніпропетровська, загалом виконаний. На ці цілі було виділено 44,5 млн. грн, з яких 41 млн. грн. — субвенція з державного бюджету та 3,5 млн. грн. кошти місцевого бюджету. За безліччю планів забулося, що на початку нинішнього року губернатор обіцяв здати в експлуатацію до його завершення дві станції метро на західній околиці міста. Крім того, так і не почалися роботи на транспортній розв’язці Кайдайського моста і об’їзній дорозі навколо Дніпропетровська, а обіцяне урядом фінансування не надходило. За минулий рік почав діяти лише один великий об’єкт — сучасний стадіон, будівництво якого було почате кілька років тому без усілякого зв’язку з футбольним чемпіонатом. Господарі стадіону заасфальтували за свій рахунок прилеглі вулиці, а міська влада вирубала старий сквер за облдержадміністрацією, оголосивши його «фан-зоною» на шляху до стадіону. На тихих вуличках в центрі Дніпропетровська забудовники бульдозерами розчистили кілька майданчиків під спорудження готелів і вирили котловани. Пожвавлення на будівельних майданчиках Дніпропетровська експерти прогнозують не раніше весни наступного року.

ДО РЕЧI

«Я пропоную наступне засідання наше провести у січні й дати власну оцінну місію шести містам (де проходитимуть матчі — ІФ)», — сказав Президент у п’ятницю в Києві під час засідання координаційної ради з проведення в Україні Євро-2012, повідомляє Інтерфакс-Україна. За його словами, необхідно до оцінки УЄФА, яка буде дана у травні, вирішити, які два міста не зможуть приймати Євро-2012. В. Ющенко підкреслив, що для проведення Євро-2012 достатньо буде навіть двох міст. Він нагадав, що рішення про те, що матчі Євро-2012 проводитимуться в шести містах, було зроблене для того, щоб якомога більше до цих міст залучити інвестицій. Проте, вважає Президент, не всі мери міст у цьому зацікавлені. «На мій погляд, ви сьогодні повинні битися, хто буде третім, а хто четвертим», — сказав він, зазначивши, що якщо мери не зацікавлені у проведенні чемпіонату, то їм слід відмовитися від участі у Євро-2012 самим.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: