22 листопада Україну облетіла заява французької актриси Бріджит Бардо, яка вимагала від керівництва держави припинити знущатися над безпритульними тваринами (див. «День» від 22.11.2011). І вже вчора на неї відреагував прем’єр-міністр України Микола Азаров: він доручив Міністерству внутрішніх справ «посилити контроль і жорстко припиняти випадки знущань над тваринами», а Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ — «провести серйозну інвентаризацію проблеми безпритульних тварин у всіх містах, селах і селищах». Мінрегіонбуд також має ввести в дію план створення належних умов утримання безпритульних тварин у спеціалізованих установах і забезпечення превентивних заходів з безконтрольного збільшення кількості тварин. І що чи не найголовніше — Микола Азаров доручив керівникам відповідних міністерств і відомств та головам ОДА провести консультації з громадськістю — як можна вирішити ці проблеми. Хоча сама громадськість, і газета «День» неодноразово про це писала, тисячу разів зверталася до влади через заяви, пропозиції, пікети, різноманітні акції з вимогою вирішити питання безпритульних тварин. Також у прес-службі уряду зазначили, що Міністерство екології та природних ресурсів України вже ініціювало розробку загальнонаціональної програми будівництва в найбільших містах країни сучасних притулків для собак (відомство звернулося до міськрад обласних центрів із проханням виділити землю під будівництво притулків для собак і висловило готовність розглядати питання фінансування такого будівництва).
За ситуацією, як склалася в Україні з безпритульними тваринами, слідкує й УЄФА. На офіційному сайті цієї організації вказується, що «постійно отримуючи інформацію від різних організацій із захисту тварин щодо ситуації з безпритульними собаками в Україні, УЄФА неодноразово зверталася до українських урядовців із проханням ужити необхідних заходів для вирішення цього питання». Також повідомляється, що «після неодноразових дискусій між УЄФА та представниками української влади міністр екології та природних ресурсів України Микола Злочевський у листопаді офіційно заявив про наміри ввести заборону на знищення безпритульних собак». До початку Чемпіонату Європи з футболу залишилося менше 200 днів. Чи встигнуть за цей час наші чиновники не тільки стати добрішими, а ще й виконати обіцянки по-людськи повестися з собаками?
КОМЕНТАР
Ася СЕРПІНСЬКА, керівник Київського товариства захисту тварин:
— За словами ми не бачимо конкретних дій, адже про проблему безпритульних тварин ми говоримо не один десяток років. А за 20 років незалежності в Україні не побудовано жодного муніципального притулку. Натомість у містах нині практикується створення комунальних товариств, які відловлюють тварин і потім їх убивають. Наприклад, у Харкові зоозахисна організація «Центр усиновлення тварин» домоглася того, щоб їй виділили землю під будівництво притулку — у них уже навіть був свій проект будівництва. На це вони збирали кошти, стоячи з табличкою на вулиці. І нещодавно рішенням місцевої влади у них забрали цю землю. Мотив — що йде час, а там нічого не будується. Але ж неможливо за короткий час зібрати великі кошти! Землю ж хочуть віддати під будівництво так званого притулку необмеженого контролю над тваринами (на це видають мільйони, в мене є фінансовий план). А що таке необмежений контроль? Сьогодні привезли 50 тварин — убили, завтра привезли ще 50 — убили. Тобто влада не хоче будувати такий притулок, де собаки жили б, де б їх стерилізували, робили їм щеплення. Те ж саме робиться у Донецьку... Тому я вважаю, що словам урядовців довіряти не можна: у нас створюються не притулки для проживання собак і котів, а «притулки», де їх убивають. Взагалі за короткий термін цивілізовано проблему неможливо вирішити. Має бути створена національна програма, у якій були б виписані як схема допомоги тваринам, так і превентивні заходи — як зробити, щоб нові тварини не з’являлися на вулиці.