Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iлько КУЧЕРIВ: Українці мають навчитися самі фінансувати свою демократію

29 грудня, 2009 - 00:00

Ювілейний, десятий Національний екзит-пол 2010 року під загрозою через брак фінансування. Мова йде про те, що основні донори минулорічних екзит-полів — іноземні посольства та організації — цього разу відмовилися надати кошти для проведення екзит-полу. За словами директора Фонду «Демократичні ініціативи» Ілька Кучеріва, це вперше. Проте не все так погано. Пан Ілько запевняє, що гроші на опитування в першому турі — 17 січня — вже є, тому зараз ведеться активний пошук коштів для екзит-полу під час другого туру — 7 лютого. Три соціологічні компанії — Фонд «Демократичні ініціативи», Київський міжнародний інститут соціології та Український центр економічних і політичних досліджень імені Разумкова вперше звернулися до громадян з проханням допомогти (фінансово) проконтролювати голосування.

Про особливості та головне — проблеми проведення опитування «День» говорить з координатором Національного екзит-полу 2010 Ільком Кучерівом:

— Традиція проведення екзит-полів започаткована ще під час парламентських виборів 1998 року. Я пишаюся тим, що зміг тоді привнести цю ідею в Україну з Канади та США. Це буде вже наш десятий екзит-пол, який ми проводимо. Особливість його в Україні полягає в тому, що екзит-пол проводиться як інструмент контролю за підсумками голосування.

Раніше всі ці опитування фінансувалися міжнародними донорами, тобто фондами, посольствами і один раз навіть української діаспорою в Канаді. Цього року ми вперше звернулися до українських громадян, щоб вони самі профінансували екзит-пол. Чому платники податків інших держав мусять фінансувати нашу демократію? Українці мають навчитися самі фінансувати свою демократію.

Чому проблеми виникли саме цього року? Як правило, вважається нормальним, коли фонди підтримують 10% проектів, які їм надходять. Тому ми були готові до того, що можуть виникнути проблеми з фінансуванням. Просто цього року вперше деякі фонди і посольства, які нас завжди підтримували, сказали, що така діяльність для них не є приоритетною.

— Можливо, це пов’язано з економічною кризою?

— Аргументів щодо економічної кризи не було. Формальні думки звучали так: скільки не витрачай грошей, все одно результатів мало — корупція росте і т. д. Тому, за їхніми словами, українці мусять самі підтримувати свою демократію.

— Наскільки ж активно українці підтримують свою демократію?

— Я думаю, що на пострадянському просторі ми демонструємо непогані успіхи, навіть самі недооцінюючи свою демократичність. Так, на захід від України більше демократії, але в них інша історія. На схід — купа проблем.

Україна є найбільш демократичною державою на пострадянському просторі, за виключенням балтійських країн. Навіть якщо пригадати голосування за акт про суверенітет України, а згодом і про незалежність, за які голосували і патріоти, і комуністи, або перехід влади від Кравчука до Кучми 1994 року... Сьогодні, наприклад, у нас немає якогось «наступника», ніхто не може сказати, хто буде президентом України.

— Яка загальна сума грошей необхідна для проведення екзит-полу? Скільки вже зібрано?

— Ми розраховуємо на загальний бюджет близько 320 тис. дол. На сьогодні підтверджено по контракту десь близько 120 тис. дол. Це з натяжкою вистачить для першого туру. Є обіцянки від кандидатів в президенти профінансувати екзит-пол. Побачимо! Що стосується громадян, то я знаю багато людей, які готові особисто внести кошти. З міжнародних діячів, першою екзит-пол підтримала Мадлен Олбрайт, яка нещодавно була в Україні. Потім — президент Європарламенту Єжи Бузек і голова представництва ЄС в України Жозеф Тейшейра. Коли ми були на зустрічі з ними, я попросив пана Бузека підтримати наш екзит-пол. «Як я можу це зробити?» — спитав він. Я йому відповів: «Дайте нам хоча б символічні 20 грн». У Бузека не було грошей, тому він позичив у посла Тейшейри, який, в свою чергу, теж дав 20 грн. Фінансування проходитиме за допомогою смс, платіжок і перерахувань. Зрештою, ми тільки починаємо кампанію зі збору коштів, тому налаштовані тільки на позитив.

— На вашу думку, чи матимуть місце спекуляції результатами екзит-полів з боку кандидатів, політиків?

— Я думаю, що всі політики будуть незадоволені результатами дослідження. Тому що всі вважають, що їхні рейтинги вищі, ніж це показують опитування. Так було завжди, буде і зараз. Інша річ, що ми хочемо довести якість нашого екзит-полу. Для цього ми запрошуємо іноземних спостерігачів. Головне, що наші результати збігаються з результатами ЦВК — це має бути переконуючим аргументом для політиків. В цьому і є демократія — вміти визнавати не тільки свою перемогу, а й поразку.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: