Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Інфляційний податок

Нацбанк заспокоює вкладників і лякає прогнозами
11 грудня, 2004 - 00:00

Учора, вдруге за першу декаду грудня, засідала Рада Національного банку України — конституційний орган, покликаний визначати грошово-валютну політику країни. Щоправда, вчорашнє засідання позначене вже як планове та присвячене підсумкам роботи банківської системи й економіки загалом за одинадцять місяців. До нього генеральний економічний департамент НБУ підготував довідку з безліччю цифр і діаграм, що ілюструють усілякі позитивні підсумки 2004 року... На жаль, тепер вона годиться лише для того, щоб доводити, що до останнього часу для того, що сталося з нашою економікою, не було об’єктивних причин.

Утім, одразу після засідання Ради її голова Анатолій Гальчинський і голова Нацбанку Арсен Яценюк провели спільну прес-конференцію, явно спрямовану на те, щоб заспокоїти громадян, звиклих до взаємовигідної співпраці з банківськими установами, але наляканих деякими сигналами, що надійшли з банкоматів, котрі швидко спустошували. Як заявив Гальчинський, останнім часом з’явилися «чіткі ознаки ослаблення негативних тенденцій, припинення спаду та появи певних позитивних ознак на грошово-валютному ринку». Зі слів фінансиста, «траєкторія униз зупинилася й сьогодні є позитивні ознаки». Це він пояснив своєчасними та грамотними діями правління НБУ.

При цьому голова Ради НБУ повідомив також про те, що цей орган, попри заперечення з боку банкірів, припинив намір Нацбанку лібералізувати процес підживлювання комерційних банків грошима, який протягом останніх десяти днів по суті забезпечив вищеназвані успіхи та встановив верхній кордон рефінансування. Як повідомив Гальчинський, якщо в основних напрямах грошово- кредитної політики на 2004 рік передбачалося, що грошова база виросте на 151—156%, то зараз грошова стеля (можливості нарощування рефінансування) знижена до 134—140%. Цю неоднозначну акцію Ради НБУ слід сприймати як антиінфляційну...

Разом із тим їй можна дорікнути в певній недалекоглядності. Чи варто було в цей момент публікувати прогноз, згідно з яким інфляція в країні до кінця року досягне 12% (грудень до грудня 2003 року)? Чи добре продумали головні банкіри країни наслідки цього кроку? Принаймні експерти «Дня» в цьому вельми сумніваються. Ще гострішу реакцію викликали в них прогнози «радників» стосовно темпів зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) й інфляції на наступний рік. ВВП виросте, на думку Ради НБУ, на 6—7, а інфляція становитиме 8,5—9,5%. Це негативне співвідношення заздалегідь закладає зниження життєвого рівня населення та створює величезні труднощі для бюджетного процесу 2005 року. У наявних проектах бюджету передбачався 30-відсотковий приріст доходів і витрат... Високий прогноз інфляції вказує на намір побудувати доходи бюджету за рахунок інфляційного податку, який має сплатити населення та бізнес. Країну, можливо, знову хочуть повернути на десятиріччя назад?

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: