Вчора ми повідомляли про те, що книгам «Бібліотеки газети «День» надано рекомендацію Міністерства освіти і науки України для вивчення в середній школі. Таким чином був зроблений важливий крок, по-перше, в допомогу шкільним вчителям і головне — на шляху переосмислення суті українського освітнього процесу. Аналогів виданням «Бібліотеки газети «День» в Україні немає. Чи то вважається, що школярам не потрібна фундаментальна проукраїнська наука, чи то немає людей, здатних зрозуміти необхідність правильного викладання історії в школах — в будь-якому разі журналісти й автори «Дня» поки що самотні у своєму намаганні дослідити й осмислити історичні, соціальні, політичні процеси в Україні та зрозуміти українське суспільство. Уряд зробив крок вперед. Тепер питання в тому, чи осмислять цей «прорив» в школах і чи дійде рекомендована Міністерством література до учнів.
Ми подаємо реакцію відомих українських вчених-авторів, експертів, які спільно з редакцією створювали «Бібліотеку газети «День».
Володимир ПАНЧЕНКО, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», автор газети «День»:
— Я добре пам’ятаю, як 2002 року Бібліотека газети «День» розпочала свою історію. Хочу сказати, що ці видання мають науково-просвітницький характер, і не є дилетантським популізмом, якого зараз так багато. Книги серії «Україна Incognita» адресовані не тільки фахівцям, а широким масам. Ця серія книг працює на проникнення наукової думки в суспільство. На жаль, мушу констатувати проблему розриву між наукою і масової свідомістю, яка є в Україні. Наука свою справу робить, проте наукові результати не доходять до масової свідомості. А Бібліотека «Дня» — це, якщо хочете, інтелектуальна терапія для українського суспільства.
У виданнях «Дня» приваблює широка історична дистанція — від часів Київської Русі до сьогодення. А ще приваблює людський вимір історії, який є в цих виданнях. В «Україна Incognita» історія — не панорама, не безособова річ. В ній є людина — від митців до полководців. А як відомо, людина — міра часу.
Я радий, що ця серія буде тиражуватись, а значить достукається до шкільних дверей і до вчительських кабінетів. А через уми вчителів вона обов’язково достукається до учнівських сердець.
Віктор ГОРОБЕЦЬ, доктор історичних наук, завідувач Центру соціальної історії:
— Це дуже правильне рішення Міністерства, яке повинно було з’явитися набагато раніше. Вже в той час, коли бібліотека тільки задумувалась, було зрозуміло, що це інноваційні видання, подібних яким в Україні досі нема. Там піднімаються багато питань, які в шкільних підручниках не висвітлюються. В ці видання запрошувались історики, філософи, культурологи, філологи — люди, які не лише професіонали в своїй галузі, а й добре володіють пером. Вони спробували подати історію барвисто, цікаво, що дуже важливо для юних читачів. Думаю, що ці видання будуть користуватися попитом в школах, оскільки вони позитивні й подають матеріал у проукраїнському ключі.
Станіслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ, доктор історичних наук, професор, автор книги «За что он нас уничтожал» з «Бібліотеки газети «День»:
— На жаль, видання «Бібліотеки газети «День» виходять дуже невеликим тиражем. Хоча більшість книг публікується на основі газетних матеріалів, публіцистики, а ви знаєте, що газета живе недовго. Тому втілення фундаментальних статей в книгу, їх поширення є важливою справою. Якщо буде замовлення з Міністерства освіти і науки, Міністерства культури, то можна буде збільшити тиражі і донести книги до тих кіл, на які вони в першу чергу розраховані, — молодь, мисляча частина населення. Всі публікації та видання «Бібліотеки газети «День» зачіпають надзвичайно гострі моменти національної свідомості, історичної пам’яті. Оскільки українське суспільство не має вітчизняного інформаційного простору, а наповнене чужим інформаційним продуктом, то такі проекти дуже важливі.