Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Інвестиційні поливання «чорноземної» України

31 серпня, 2000 - 00:00

За даними Держкомстатистики, обсяг іноземних інвестицій в економіку України у першому півріччі 2000 року становив $ 420,1 млн., що на 58,6% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Загальний обсяг капіталу нерезидентів в Україні на 1 липня 2000 року досяг $ 3596,1 млн. Прямі іноземні інвестиції в Україну надійшли зі 107 країн світу, і найбільше їх внесено нерезидентами зі США ($ 629,3 млн.), Кіпру ($ 337,9 млн.), Нідерландів ($ 329,9 млн.) та Російської Федерації ($ 284,2 млн.).

За прогнозами Міжнародного центру перспективних досліджень, у 2001 році об’єм інвестицій в Україну становитиме близько $ 1,1 млрд. Основою для таких прогнозів визначено наміри уряду провести грошову приватизацію великих підприємств на конкурсній основі, запровадити рівні умови за рахунок ліквідації податкових пільг, заборонити негрошові розрахунки з бюджетом і прийняти новий Податковий кодекс.

Водночас Міжнародний валютний фонд прогнозує у 2001 році зниження приватних капіталовкладень у держави Азії, Латинської Америки та Східної Європи. На думку експертів МВФ, інвестори прагнутимуть вкладати гроші у менш ризиковані проекти, остерігаючись сповільнення економічного зростання та спаду на фондовому ринку США. За даними Фонду, зниження акцій компаній, що входять до розрахунку американського індексу Nasdaq, на 30% вплинуло на зниження обсягів операцій інвесторів з акціями та облігаціями Росії, ПАР, Аргентини й Індонезії.

Жан-Люк ПОЖЕ, директор Україно-європейського центру з питань законодавства (UEPLAC):

— Інвестиційна ситуація в Україні характеризується двома аспектами. З одного боку, спостерігаються позитивні тенденції: обсяг інвестицій порівняно з минулим роком зріс на 60%. Однак не можна не згадати того факту, що Україна все ще знаходиться в переліку країн, які мають найнижчу інвестиційну привабливість. Ситуація з міжнародними інвестиціями прямо співвідноситься з внутрішньою економічною ситуацією в Україні. Україна все ще експортує товари з низькою вартістю, і 70% останніх припадає на країни колишнього СРСР. Цей факт свідчить про те, що ще не відбулося внутрішньої трансформації економіки України. Для цього вкрай необхідні іноземні інвестиції, які привнесуть нові технології і дозволять виробляти товари, конкурентоздатні на світовому ринку. Однак тут не слід забувати і про проблему так званих чистих інвестицій. Українська економіка щонайменше на 50% характеризується як «тіньова». Причина полягає у слабкості державних інститутів та законодавчої системи. Очевидно, що в таких умовах існує ризик репатріації «брудного» капіталу. Несприятливий інвестиційний клімат в Україні включає в себе адміністративні перешкоди, складну систему ліцензування, високий рівень оподаткування і арбітражні функції податкової адміністрації. З огляду на це у світі є більш привабливі для інвесторів країни, ніж Україна. Тому і МВФ прогнозує зниження потоку інвестицій до країн Східної Європи. Можна довго поливати пісок, але це не означає, що на ньому щось виросте. Інвестиції ж бо з самого початку передбачають отримання прибутку. Україна має створити нормальні умови для інвесторів. Важко робити інвестиційний прогноз на наступний рік. Та вже зараз можна говорити про чинники, від яких залежатиме обсяг інвестицій. Якщо процес реформ буде продовжено, це зможе стати аспектом привабливості для іноземних інвесторів. Велике значення має і спосіб проведення приватизації в Україні. Стратегія приватизації має передбачати залучення великих іноземних інвесторів. У процесі проведення тендеру необхідно звернути особливу увагу на прозорість і встановлення чітких критеріїв для інвесторів.

Підготувала Юлія ШАЙДА, «День»
Газета: 
Рубрика: