1 серпня мешканцям Дніпропетровська запропонували відкрити свої сімейні альбоми та відшукати фото відомих пам’яток міста у 50—70 рр. ХХ ст. Під час відбіркового етапу, який тривав весь місяць, до оргкомітету надійшло більше 200 фото, серед яких обрали найцікавіші (наразі їх 55) та помістили в мережі Інтернет (на сайтах та в соціальних мережах) для народного голосування, яке триває до 8 вересня. Фотографії оцінюються у двох категоріях: «Ось ця вулиця, ось цей будинок» і «Стоп-кадр (фото пам’ятних міських подій)». У першій номінації є чимало фото, де видно, як будуються цілі жилі масиви, споруди, що сьогодні кардинально змінили свій вигляд або й зовсім припинили існування. А зі «стоп-кадрів» найбільш обговорюваним є знімок масштабного святкування 50-річчя СРСР 1972 року. Роботи переможців фотоконкурсу буде розміщено на офіційному сайті міської ради, а також можуть бути використані для виготовлення презентаційної продукції Дніпропетровської міської ради. Всі відібрані фотографії демонструватимуть на виставці, яка відкриється до Дня міста.
Олександр БЕЗНОСОВ, доцент кафедри всесвітньої історії, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Центру українсько-німецьких наукових досліджень ДНУ:
— Така ініціатива є дуже позитивною, бо нині втрачається великий масив подібних історичних матеріалів, розривається зв’язок між поколіннями. Часто нащадки просто викидають фото з родинних архівів, де є багато цінного, починаючи ще з 20-х років минулого століття. Насправді ще є чимало цінних для історії сімейних архівів, ціле море нерозказаних історій, просто людей потрібно мобілізувати до роботи з цим. А 50—70рр. ХХ ст є надзвичайно важливими, бо це період виходу суспільства з тоталітарної системи, певної його демократизації. Водночас відбувалась економічна модернізація, будувалось чимало нових підприємств і споруд, і це все можна буде побачити на фото. (Серед фото з сімейних архівів є, зокрема, з будівництва у 1976 «Будинку книги», першого «хмарочоса» Дніпропетровська з шаленою на той час висотою у 19 поверхів та 1 корпусу Дніпропетровського національного університету, який на сьогодні повністю реконструйований — авт.). А особливо, якщо зауважити, що за останній час місто зазнало негативних трансформацій, чимало старих будівель було зруйновано, — чого вартий хоча б універмаг «Дитячий світ» у центрі міста (функціонував з 1939 р. і був зруйнований у 2009 р. — Авт.), який хоч і не був архітектурним взірцем, але принаймні вписувався у цей ансамбль. Безумовно, таку ініціативу потрібно розширювати, тобто, часовий діапазон сімейних архівів може охоплювати початки фотографії як такої і по 1991 рік включно. Пізній період також надзвичайно цікавий, і він, на жаль, втрачається, тому необхідно шукати ці матеріали, їх оцифровувати, створювати бази даних та спеціальні бібліотеки. Інакше просто не можна буде йти вперед.