За кілька останніх місяців в Україні було пошкоджено або знищено одразу декілька пам’ятників В.І. Леніну. Зокрема вождю пролетаріату «не пощастило» в Охтирці Сумської області, Бердичеві Житомирської області, Ватутині Черкаської області, Херсоні, Шахтарську на Донеччині, Дніпродзержинську Дніпропетровської області, Решетилівському районі Полтавської області та на Одещині. У Києві пам’ятник Леніну знесли 8 грудня. Після того правоохоронці Чернігівщини кілька ночей посилено охороняли постаменти «вождю» в більшості райцентрів області. Щоб не чекати моменту падіння Леніна, депутати Ніжинської міськради вирішили діяти на випередження.
«Ми запропонували депутатському корпусу вирішити питання законним способом, — каже голова фракції «УДАР» у Ніжинській міській раді Анатолій ЛІННИК, — доручити профільній комісії вивчити питання про зняття пам’ятника і надання пропозицій, куди саме його перенести. Ми опиралися на розпорядження голови Чернігівської облдержадміністрації від 2001 року, в якому говориться про демонтаж пам’яток тоталітарної доби». Більшість депутатів пропозицію ударівців підтримала.
«Вождя світового пролетаріату» хочуть прибрати з центральної площі міста, яку тривалий час називали іменем Леніна. На початку березня минулого року міські депутати повернули головному майдану Ніжина його історичну назву — імені Івана Франка. Пам’ятник Володимирові Іллічу розташований біля будівлі міськвиконкому.
Комісія Ніжинської міської ради з питань депутатської діяльності та етики, регламенту та захисту законних інтересів громадян врахувала пропозицію депутатів, і на офіційному сайті Ніжинської міської ради опублікували проект рішення «Про перенесення пам’ятника В.І. Леніну з центральної площі міста Ніжина».
«У зв’язку з підготовкою до проведення реконструкції центральної площі міста Ніжина, керуючись ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила: демонтувати пам’ятник В.І. Леніну, встановлений на площі Івана Франка міста Ніжина, і встановити пам’ятник В.І. Леніну на прилеглій території Ніжинського міського краєзнавчого музею», — йдеться у проекті.
Секретар Ніжинської міської ради Олег Кірсанов каже, що пам’ятник Леніну знято з балансу пам’яток архітектури, тому рішення депутатського корпусу — цілком законне. «Нині міська рада визначається з місцем, куди в перспективі перенесуть постамент, — пояснює міський чиновник. — Є кілька варіантів — або сквер Великої Вітчизняної війни, або подвір’я краєзнавчого музею. Попередньо визначене місце в проекті рішення — це одна з пропозицій».
Олег Кірсанов також повідомив, що до нього зверталися представники місцевого осередку Компартії. «Вони категорично висловилися проти перенесення пам’ятника Леніну, — каже секретар Ніжинської міськради. — Комуністи заявили, що будуть активно включатися в роботу депутатської комісії та відвідувати сесії міської ради».
Утім, рішення про перенесення пам’ятника з центральної площі Ніжина поки що залишається на папері, адже під цю процедуру мають бути закладені кошти в міському бюджеті, який у зв’язку з ситуацією в країні досі не затвердили.
До речі, також ніжинські депутати пропонують перейменувати перетин кількох міських вулиць на площу Героїв Крут. Проект відповідного рішення також розміщено на сайті міської ради.