Чим відрізняється футбольний фан від пересічного громадянина? Не пропускає жодного матчу улюбленої команди, на стадіоні веде себе активно, а футбол для нього — це любов на все життя. Саме так пояснив «Дню» голова британської фан-асоціації England fans Марк Перріман. Він та ще дві тисячі уболівальників із Великої Британії приїхали до України підтримувати свою команду, яка сьогодні, 10 жовтня, зіграє з нашою збірною у Дніпропетровську. Як каже пан Перріман, перед основною грою на полі зустрінуться у дружньому матчі українські та британські вболівальники. І це для британців не просто дружній матч, а нагода розвіяти міф, що їхні фани — це зухвалі хулігани. Адже до України вони приїхали не тільки, щоб повболівати за свою команду, а й щоб покласти квіти біля пам’яток історії, відвідати дніпропетровські школи, університети та інтернати, а також провести фінал Чемпіонату Європи серед школярів. Для нас же візит іноземних фанів — це спроба показати себе хорошими та дружелюбними господарями, щоб через два роки ці ж самі люди, і може, в більшій кількості, приїхали на Євро-2012. Що нам для цього треба зробити, чого ще очікують від візиту в Україну британські фани і яким вони хочуть бачити європейський чемпіонат — на ці та інші запитання «Дню» відповів Марк ПЕРРІМАН.
— Пане Марку, чого ви очікуєте від сьогоднішнього матчу між збірними наших країн?
— Англійська сторона сприймає цей матч як вирішальний, бо від нього залежить, чи пройде наша збірна кваліфікацію на Чемпіонат світу 2010 року. Англійські фани чекали на цю поїздку з двох причин: ми сприймаємо її як найтяжчу після гри з Хорватією, а Україна — та держава, яку відвідало мало фанатів. Звичайно, від самої гри ми очікуємо видовища, а також перемоги англійців. Хоча й вам бажаємо того ж.
— Британських фанатів часто вважають агресивними та надміру активними. Що робить влада або ті ж самі керівники фан-клубів, щоб спрямувати їхню енергію у позитивне русло?
— По всьому Дніпропетровську наші фани ходитимуть із прапорами, де написано назву клубу, який вони підтримують, їхнє прізвище або бар, де вони п’ють пиво. У разі перемоги вони співатимуть і танцюватимуть. Наших фанатів дуже легко помітити, коли надворі сонячна погода: вони знімають футболки, хоча ніколи не засмагають. І все це не означає, що фанати є агресивними. Вони голосні та пристрасні до своєї збірної. Я бачив українських уболівальників в Англії, коли мій клуб грав із донецьким «Шахтарем». Вони співали протягом всієї гри, але не були агресивними, їх просто було чутно й помітно. Звісно, є вболівальники, які будуть шукати проблем, на жаль, це трапляється не тільки в Англії, а й в Україні, але ми не вважаємо ваших фанатів хуліганами. Тому попросимо українців не робити цього стосовно нас. Окрім самого матчу, нам цікаво побачити вашу країну. Багато фанатів зупиниться у Києві та Дніпропетровську, частина поїде на екскурсію по Дніпру. На форумі, який відбувся нещодавно в Лондоні між англійськими та українськими фанатами, українці нам сказали, що ми повинні спробувати борщу, випити пива «Оболонь».
Немає кращого способу вести дипломатію, як дати англійським фанам пива. Якщо серйозно, то в суботу зранку ми покладемо вінки біля пам’ятників загиблим після Великої вітчизняної війни, бо ми свідомі нашої спільної історії, коли відвідуємо Україну, Росію чи Білорусь. Це не має жодного стосунку до політики, це традиція, якої ми дотримуємося на виїзних матчах. Після цього відвідаємо дніпропетровські школи, інтернати та університети.
— Чим відрізняється життя футбольного фаната від життя пересічного громадянина?
— На наших футболках є напис, що клуб — це шум, пристрасть, відчуття приналежності до команди й гордість за неї. Для фаната, наприклад, «Динамо» (Київ), цей вираз також буде правдивий. Ми їдемо в інший кінець Європи, щоб знайти щось спільне з іншою державою, а це — любов до футболу. Що означає бути фанатом англійської збірної — подивіться на мій паспорт (показує закордонний паспорт, де стоять візи Хорватії, Білорусі, Казахстану, Туреччини та інших країн. — Авт.). Більшість англійців будуть мати у своєму паспорті печатки Іспанії, Франції чи Італії, а я їжджу на Балкани, в азіатські країни. Моя перша мандрівка як фаната відбулася у 1996 році, це була гра у Молдові, коли вперше за нашу збірну виступав Девід Бекхем. Скільки людей в Англії знає про цю країну або про її столицю Кишинів?. Після цієї поїздки я захотів бути фанатом, бо це дає мені шанс вести цікавий спосіб життя і відкривати для себе світ.
— Наскільки розвинена у Великій Британії мережа фан-клубів?
— Всі члени нашого клубу мають персональні картки учасника, ми підпорядковані футбольній асоціації, яка нараховує 25 тисяч фанатів. Всі вони подорожують на виїзні матчі в інші країни. Коли вони отримують членський квиток, підписують угоду, даючи згоду, що їх можуть перевіряти на кримінальну діяльність. Якщо фан вчинить злочин чи хуліганство, він перестає бути членом клубу і його позбавляють клубної картки. Наша футбольна асоціація дуже прогресивна, якщо ви хочете організувати велику фанатську мережу, це мають робити самі вболівальники. Футбольна асоціація роздає кожному фану інформацію для подорожуючого, коли він збирається в ту чи ту країну: про населення, територію, валюту, а також про ті заходи, які організовують там фани. Ми маємо офіційний вболівальників і незалежних фанатів, саме вони проводять певні акції у містах, куди ми їдемо. І так триває після проведення Євро-2000 в Англії. Колись найбільш дружніми фанатами вважали шотландських фанатів, але ми хочемо, щоб так думали про наших уболівальників.
— Україна зараз готується до Євро-2012. Щоб ви порадили нам зробити для успішного чемпіонату?
— Європейський чемпіонат — це треті найважливіші змагання після Олімпійських ігор та світового чемпіонату. Коли Англія грала на Чемпіонаті Європи-2004, 100 тисяч англійських фанатів відвідали Португалію, бо туди легше дістатися, ніж до України, і там прекрасні пляжі. Не лише сам чемпіонат приваблює людей, а й можливість побути у новій країні протягом чотирьох тижнів. Теперішня хороша погода може стати стимулом для фанатів приїхати до України ще раз, а також те, як нас прийняли, чи дружні люди, чи хороша їжа та напої, чи ставляться до нас справедливо, чи дешевий транспорт, доступні за ціною готелі, облаштовані місця для кемпінгу. Ми не хочемо бачити поліцію за щитами та з собаками, звісно, вони повинні втручатися в разі потреби, але не повинні стояти в аеропортах чи на вокзалах, коли прибувають фанати. Для Польщі та України потрібно багато чого зробити між сьогоднішнім днем і Євро-2012, зокрема, розказати, що Україна — це чудове місце, де можна провести чудові два-три тижні влітку. Якщо лише з Англії може приїхати близько 100 тисяч вболівальників, ви повинні продати їм ідею, що вони можуть приїхати сюди на відпочинок. Якщо чесно, то більшість фанатів тішилися з того, що Польща та Україна вибороли право на чемпіонат. Тому ви повинні врахувати, що ставлення до фанатів — це теж результат політичних відносин між державами і від нього багато що залежить. Тому ваше завдання — зробити так, що наші фанати після повернення додому мали добрі враження. Ніщо не може так позитивно вплинути на зближення між націями, як любов до футболу. І принести популярність. З усіє повагою до вас скажу, що Президент України не найпопулярніший українець у світі, а от ваш футболіст Шевченко — так. Так само в Англії, мало хто знає, хто такий Гордон Браун, а от про Девіда Бекхема чули всі. Тобто футбол — це потужна міжнародна мова, зрозуміла всім.
— Пане Марку, у вас є вже певні враження від спілкування з нашими людьми, у чому ви побачили різницю між українськими фанатами та британськими?
— В Англії є велика спільнота українців, яка завжди підтримує свою футбольну команду. Коли був матч між нашими та українськими вболівальниками, то сидячи в барі, вони говорили англійською, але з дуже сильним регіональним акцентом. Коли ж був, власне, матч, переходили на українську. Тобто футбол — це те, що викликає в людей почуття самоідентичності. Навіть якщо вони народилися в одній країні, а живуть в іншій. Зараз весь футбольний світ живе в очікуванні Євро-2012. Чемпіонат такого рівня для молодої країни — це найбільший шанс показати себе як місце, куди можна приїздити на відпочинок, і як державу, з якою можна розвивати торговельні відносини. Я впевнений, що ні польський, ні український уряди не стануть ризикувати, щоб мати негативні наслідки від гри. Але справа не в одному стадіоні чи олімпійському парку, треба зробити так, щоб люди насолоджувалися кількома тижнями подорожі невідомою країною, навіть тим, що поїзди дешеві і вчасно прибувають, а ваші громадяни добре ставляться до іноземців.