«Чітко, прозоро та зрозуміло», — під таким гаслом обіцяє розпочати виконання своїх обов’язків представник Держбуду Василь Присяжнюк. Він, як уже повідомляв «День», незабаром має приймати головні містобудівні рішення столиці на посаді головного архітектора.
Василь Федорович погодився стати гостем «Дня» для інтерв’ю, щоправда, не раніше, ніж через тижні два. Така неспішність, а також те, що практично всі відповіді на різноманітні запитання, які в журналістів до Головкиївархітектури є і будуть завжди, зводилися до лаконічного: «все має відбуватися на основі чинної містобудівної документації», — напевно, пояснимi. Якщо зважати на розмахи київського будівництва і, відповідно, обсяг документації, що проходить через Головкиївархітектуру: в занадто вже велику кількість справ, нюансів і підтекстів має вникнути новий начальник.
Проте загальний курс майбутньої будівельної політики в столиці було окреслено. По-перше, було сказано, що інвестори «мають відповідати» за забудову міста — їхню «енергію слід спрямовувати в інтересах жителів». А це неможливе без розробки містобудівної документації. В. Присяжнюк нагадав, що протягом останніх років жоден із документів, що «уточнюють» Генеральний план розвитку міста, на розгляд містобудівної ради не виносили. Але це, «зручне» для окремих начальників становище обіцяють виправити: розробка проекту детального планування, про необхідність якої багато архітекторів говорять не перший рік, — першочергове, як стверджує В. Присяжнюк, завдання. І показати свою зацікавленість у цьому повинні всі райони міста. Печерська адміністрація, наприклад, уже замовила фахівцям розробку ПДП.
Коли хвиля перетворень, яка захлеснула місто, стала більш схожою на «дев’ятий вал», багато фахівців та ЗМІ (серед яких — і «День») почали висловлювати думку про необхідність встановити тимчасовий мораторій на забудову Києва. До того часу, поки, так би мовити, не устояться суспільні смаки і чітко не визначаться пріоритети, — про цю ідею новому начальнику позавчора нагадали. На думку В. Присяжнюка, «запечатувати» місто все-таки нерозсудливо, проте він ще раз підкреслив: кожне зі спірних питань (висотки в історичній частині міста, передбачувана забудова зелених схилів Дніпра тощо), що виникали свого часу, — чергова нагода розробити місцеві правила забудови, встановити кордони охоронних зон пам’яток архітектури. А столичних громадян запевнили в тому, що ситуації, коли про новий проект в останню чергу дізнаються ті, кого він безпосередньо зачепить (наприклад, жителі будинків, у дворах яких має вирости чергове «елітне житло»), не буде.
Впритул має намір зайнятися В. Присяжнюк транспортною проблемою: на замовлення міста розроблено схему «розв’язок», згодом, як обіцяють, реконструюють усі головні міські магістралі та створять нові паркінги. Ще одним першочерговим завданням вважають необхідність «пожвавити» процес винесення промислових об’єктів за межі міста.
Мають намір спростити процедуру отримання дозвільних документів на будівництво: у Держбуді про надмірну її забюрократизованість говорять давно, а тому вже підготували відповідний проект указу, який має виправити ситуацію. Журналісти у свою чергу нагадали про інше наболіле: про те, що автора і виконавця масштабних реконструкцій на кшталт Майданівської слід визначати за допомогою конкурсів, причому не просто всеукраїнських, а міжнародних. «У перспективі — все буде згідно із законом», — пообіцяв В. Присяжнюк. Серед першочергових об’єктів, проекти яких визначатимуть за результатами конкурсів, — Музей голодомору та реконструкція Європейської площі.
Чи буде «ревізія» з метою визначити відповідність містобудівному законодавству тих проектів, які ще не здійснили, але які вже «живуть» у паперовому варіанті? Швидше за все, ні. Адже скасовувати — «воля депутатів Київради». Відрадно, звісно, що слово «законність» звучало частіше, ніж інші. Втiм, на те, що вищезазначена «воля» справді сильна, поправку зробити доведеться. Про це, до речі, говорили і ті представники професійної громадськості, які коментували «Дню» призначення В. Присяжнюка.