Проблемі погашення заборгованості по заробітній платі на підприємствах гірничо-металургійного комплексу країни було присвячене спільне засідання у Дніпропетровську Центрального комітету (ЦК) галузевої профспілки гірничо-металургійного комплексу та керівництва Держкомітету промислової політики України. «На килим» для «опрацювання» запросили директорів 64 підприємств галузі, які мають загальну заборгованість по зарплаті на суму 180 млн. грн. Розрахуватися з боргами, за існуючою галузевою угодою, вони повинні були ще до 1 липня. Проте домовленість виконали далеко не всі, а 28 підприємств свої борги по зарплаті навіть збільшили. Всього ж у цьому році зменшити заборгованість у галузі вдалося лише частково — на 21%.
Цю обставину з обуренням коментував на засіданні голова ЦК галузевої профспілки Анатолій ПОЖИДАЄВ . Закликаючи до совісті директорів, він нагадав, що вже другий рік гірничо-металургійні підприємства України знаходяться на підйомі, зумівши наростити обсяги виробництву прокату, чавуну і сталі чи не в три рази. При цьому в умовах економічного експерименту у них завдяки податковим пільгам додатково залишилися 1,15 млрд. грн., а прибуток становив 2,5 млрд. грн. Як би там не було, зростання виробництва, за даними профспілкової статистики, майже ніяк не відбилося на збільшенні заробітної плати металургів і скороченні її заборгованості за колишні роки. Навіть більше, питома вага зарплати у вартості продукції начебто знизилася з 12% до 3 — 4%. І це, зазначив голова профспілки, зовсім не дивно, оскільки на багатьох підприємствах металургії за надзвичайно тяжкий труд робітники отримують 200, а буває й 130 грн. Подив у профспілкового лідера викликає і та обставина, що, наприклад, у Казахстані зарплата металургів становить близько 200 доларів США. «Ми знаємо, — сказав А.Пожидаєв, звертаючись до директорів, — куди йдуть фінансові потоки і де ви їх приховуєте. Ви довели робітників до того, що вони крадуть на заводах плитки і кабель». І наполегливо порекомендував їм не зловживати терпінням металургів, оскільки у разі соціального вибуху «нам місця не буде на неньці-Україні».
Рішуче висловлювання профспілкового лідера підтримав голова Держкомітету промислової політики Володимир НОВИЦЬКИЙ , який пристрахав директорів, що у разі непогашення заборгованості по зарплаті їх звільнять із займаних посад. Ще категоричнішим був заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Володимир МЕЛЕЩИК , котрий нагадав «капітанам індустрії» про кримінальну відповідальність і навіть про в’язничні нари.
Однак, судячи з усього, на директорів, уже загартованих навчаннями з цивільної оборони, ці напучення особливого враження не справили. А деякі з присутніх навіть пішли у наступ на президію і звинуватили Держкомітет промислової політики у відсутності роботи з розвитку внутрішнього ринку сировини та збуту. Нагадали і про те, що у вересні- жовтні очікується 30-відсоткове підвищення тарифів на електроенергію, подорожчання газу, що неминуче приведе до зниження рентабельності виробництва і дефіциту обігових коштів. Прозвучав і зовсім убивчий аргумент: навіщо звинувачувати у злодійстві директорів, якщо сама держава, знаючи про нездатність населення платити за комунальні послуги, все ж таки підвищила тарифи на них у 2 — 3 рази!
Обмін докорами завершився прийняттям підсумкового документа, за яким керівників підприємств зобов’язали виплатити борги по заробітній платі до кінця поточного року, пообіцявши при цьому, що у листопаді їх знову викличуть «на килим» і ось тоді винним уже точно буде непереливки...