Жителям Черкас, які цієї неділі прийшли на виборчі дільниці, повідомили, що виборів не буде — мовляв, з ТВК не привезли бюлетенів для голосування. Причина зриву перевиборів, на думку голови Комітету виборців Ігоря Попова, в тому, що на комісію чинився тиск. «Ми поки не хочемо називати прізвищ. Ми сподіваємося, що правоохоронні органи розслідують цю справу й покарають не лише прямих виконавців — членів виборчої комісії, які голосували за незаконне рішення, а й організаторів, які це вигадали», — заявив він.
З легкої руки Ігоря Попова ці вибори вже назвали «Мукачевим-2». Щоправда, на відміну від Мукачевого, де йшла боротьба між «Нашою Україною» та СДПУ(О), в Черкасах йде протистояння двох груп впливу в одній політичній силі, а саме у БЮТі, з одного боку — Михайло Бродський зі своїм ставлеником Сергієм Одаричем, з другого — Богдан Губський і Володимир Олійник. Раніше Сергій Одарич вимагав від керівництва БЮТу вигнати своїх «недругів». До цієї вимоги приєднався й Михайло Бродський, який оголосив, що припиняє своє членство в БЮТi до остаточного розв’язання проблеми. А вчора Сергій Одарич заявив на прес-конференції в Інтерфаксі, що в Черкасах діє бандитське угруповання, яке поставило перед собою мету не допустити до влади легітимно обраного мера.
Політолог Олесь Доній у розмові з «Днем» заявив, що цей прецедент є ще більш небезпечним, ніж у Мукачевому. На його думку, місцеві еліти вийшли з правового поля України. «Це вже не повзуча федералізація, а невизнання місцевими елітами законодавства. Вони виявилися непідконтрольними не лише центру, а й суддівській владі. Фактично місцева прокуратура перебуває на утриманні місцевих бізнесових і владних еліт. Це свідчення фактично розвалу системи державного управління», — зазначив політолог.
Цієї неділі мера обирали і в Броварах. Кандидатів, по суті, було двоє: діючий Віктор Антоненко та Дмитро Ратников. Примітно, що обох також підтримує БЮТ. Вибори визнані такими, що відбулися, хоча явка виборців, за попередніми даними, була дуже низькою — 31%. Але, схоже, й тут без скандалу не обійдеться. Учора один iз кандидатів, Дмитро Ратников, заявив: «За даними екзит-полу, моя кандидатура набрала найбільше голосів, однак ходять чутки, що ТВК може оголосити результати в інтересах діючого мера Віктора Антоненка, який нібито набрав на 900 голосів більше, ніж я».
До речі, якщо й нинішні вибори визнають недійсними, керувати Броварами продовжить міськрада. Більшість у ній належить тому ж БЮТу. А Черкаси, вочевидь, чекають інших перевиборiв. Уже восени.
КОМЕНТАР
Володимир ФЕСЕНКО, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
— Вважаю, що це, звісно, «розбірки» в Блоці Юлії Тимошенко, викликані неспівпаданням інтересів окремих груп впливу. Причому це стосується як боротьби за доступ до Тимошенко (вплив на процес прийняття рішень у блоці), так і боротьби за Черкаси. Я думаю, що свій внесок у цю ситуацію зробив і характер Бродського. Його схильність до конфліктів, агресії посилила цю ситуацію. Те, що відбувається зараз у Черкасах, я не беруся порівнювати з Мукачевом. Зрештою, Мукачеве було унікальним явищем за зовсім інших політичних умов. А зараз можна лише констатувати, що представники тих політичних сил, які претендували на демократичність, на нові правила гри, гру ведуть по-старому. На жаль.