Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київ – канцерогенне місто?

13 січня, 2001 - 00:00

Важкі метали, радіонукліди, нітрати й нітрити, викиди промислових об’єктів та автомобільного транспорту, цілий букет шкідливих хімічних сполук, які потрапляють в організм людини з водою, повітрям, продуктами харчування. Вони вже стали звичними, як сусіди, яких не бачиш, але вони постійно поряд. Неправда, ніби забруднено лише 12 областей України і Чорнобильська біда не торкнулась Києва, заявила під час круглого столу з питань екології та здоров’я в Києві (ініційованого представництвом ISAR (Ініціатива за соціальну активність і відродження в Євразії) голова фонду спасіння дітей України від Чорнобильської трагедії Наталія ПРЕОБРАЖЕНСЬКА. Насправді, стверджує вона, «недобросусідський» вплив канцерогенів постійно позначається на здоров’ї жителів столиці, а внутрішнє опромінення — це надовго. За її даними, 29% дітей, опромінених під час вагітності, мають психічні розлади. Крім того, перевірка стану здоров’я дітей, що проживають у Залізничному, Ленінградському і Печерському районах столиці виявила, що половина з них мають функціональну розбалансованість органів травлення, що часто поєднується з бронхіальними захворюваннями.

Сумарний вплив екологічних, побутових, соціальних факторів, як доводять численні обстеження жителів «європейської столиці», відбивається також на зростанні імунодефіциту киян, стверджує старший науковий співробітник Національного медичного університету ім. О.Богомольця Катерина ГАРКАВА . Виявлено ріст патологій серцево-судинної системи, пов’язаних з дією радіонуклідів і важких металів. На її думку, суттєво покращити імунологічне самопочуття людей могли б фітопрепарати вітчизняного виробництва та... Національна програма відродження легенів мегаполісу — лісопаркової зони, адже в процесі боротьби з «алергічними» тополями та старими деревами, столиця, вважає К.Гаркава, перетворюється у кам’яні джунглі.

Кількість рятувальних робіт, пов’язаних з екологічними НП місцевого (квартирного, шкільного, міського) масштабу, зокрема хімічними аваріями, справді зростає, відзначив керівник оперативно-рятувальної служби столиці Володимир ДIДЕНКО. Припинено діяльність екологічних постів спостереження в районах Києва, столиця не має пересувної експрес-лабораторії, яка б дозволила визначити, з якими хімічними сполуками рятувальники мають справу. Іноді з цією метою доводиться запрошувати професорів, які також виручають не завжди, мовляв, вибачте, проте на нюх визначити не можемо.

На думку учасників круглого столу, нам не вистачає повітря і... знань. Поштовх громадянському рухові за чисте довкілля та екологічну грамотність могла б дати активна науково-просвітницька діяльність. Тим більше, що знизити ризики для здоров’я нерідко можна найпростішими засобами. Скажімо, не палити жахливо токсичне осіннє листя і сміття, мити руки діткам, котрі грались у пісочниці (в піску великий вміст свинцю), не вживати сумнівних харчових продуктів і здатних нітрозуватися небезпечних лікарських засобів (серед яких бромгексин, ампіциллін, піперазин), слідкувати за витяжною системою у кухні...

Олександр ФАНДЄЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: