Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київ побачив мистецьке обличчя Львова

Вперше за 40 років
29 березня, 2008 - 00:00
ЗАМИСЛЕНІ / ФОТО ГРИГОРІЯ СЛАБЕНКА

Найкращі роботи львівських художників ХХ століття представлені у Музеї сучасного образотворчого мистецтва України у рамках проекту «Мистецька мапа України: Львів» (виставка діятиме до 11 травня). Глядачі можуть ознайомитися з творами п’ятьох поколінь художників — переважно живописців, графіків та скульпторів. Усього — з 60 авторами, які відтворюють мистецьке обличчя Львова.

Відібрати картини для виставки було вкрай непросто, адже у Львові існує чотири мистецькі школи, історію та здобутки яких треба було показати від часу заснування до сьогодення. Як розповів керівник проекту Михайло Шевченко, при відборі враховувався не тільки високий художній рівень авторів, а й їхній вплив на розвиток мистецтва. Так, до числа обраних потрапили роботи Івана Труша, Олени Кульчицької, Романа Сельського, Карла Звіринського, Любомира Медведя та багатьох інших митців.

— Показати на незначній музейній площі величезну кількість львівських художників — дуже відповідальна справа, — зазначає мистецький критик та куратор виставки Євстахія Шимчук. — Серед творів, що представлені, немає жодної другорядної картини, кожна з них — це вершина творчого доробку художника. У тому числі твори митців українського колоризму — так я називаю мистецьку школу Романа Сельського, яка відзначається великим пієтетом ряду художників до кольору. Їхні картини вражають високою естетикою, барвистістю, вишуканою формою. Ці ознаки об’єднують художників кількох десятиліть, які, власне, вкладаються у формулу «школа Романа Сельського» та «школа Карла Звіринського».

Як зазначила пані Євстахія, школа Карла Звіринського існувала в так звану епоху роздвоєння особистості: люди говорили одне, а робили зовсім інше. У такому дуалізмі прожило не одне покоління художників, але це виявилося навіть корисним для них. За словами пані Шимчук, коли настав момент повної свободи, багато митців розгубилося. Такий стан невизначеності став для них стимулом, щоб проявити себе. Один із представників цієї епохи — скульптор Роман Петрук.

Столичні глядачі зможуть також побачити картини Олександра Аксєніна, представника молодшого покоління львівських художників, Андрія Ментуха, який був свідком операції «Вісла», тому провідний мотив його творчості — натовпи людей у русі. За словами мистецтвознавця Мар’яни Мусій, на виставці презентовані роботи молодих талановитих авторів — Оксани Проценко, Міхая Тимошенко, Тамари Грідяєвої. Їхні твори вирізняються з-поміж інших своєрідною кольоровою гамою (більш райдужною, ніж у представників старшого покоління) та цікавим художнім баченням.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: