Днями з Індії повернулася делегація фахівців компанії з продажу озброєнь «Укрспецекспорт», які протягом трьох тижнів вели переговори в Делі з індійськими військовими. Зміст цих переговорів тримається в секреті, що цілком зрозуміло, виходячи зі специфіки цього бізнесу. Але показово, що специ з Києва відвідали Делі якраз після невдалих випробувань широко розрекламованих російських танків Т-90. Росія хотіла продати 250 таких машин у Індію за $750 млн. Але тепер контракт під запитанням. На заводі-виготовнику в Нижньому Тагілі стверджують, що успішному завершенню контракту перешкодила раптова відставка російського прем'єра і, як наслідок, кадрова чехарда в «Росозброєнні».
Насправді ж Індія, схоже, просто розчарувалася в російських Т-90. Під час липневих випробувань в Індії газотурбінні двигуни на трьох Т-90 перегрілися і вийшли з ладу. Тепер росіяни в пожежному порядку взялися за доробку танкових двигунів, потужність яких лише 870 к.с. Подібна ситуація може підштовхнути Делі на інший шлях — модернізацію танків Т-72, що вже є у них, і активізацію робіт по завершенню створення власного танка «Арджун». Міністерство оборони Індії виділило вже приблизно $428 млн. на будування протягом найближчих п'яти років 124 «Арджунів». Передбачається, що вартість кожного виробу становитиме приблизно $3,57 млн.
Щоправда, «Арджун» важить майже 60 тонн. І щоб вдихнути життя в цю машину, потрібен двигун у 1500 к.с. Спочатку такі двигуни обіцяла постачати Німеччина, але ціна виявилася дуже великою. Росії цього разу запропонувати просто немає чого. Альтернатива — українські двигуни. Дизельні 6ТД-1 і 6ТД-2 потужністю 1000 і 1200 к.с. вже давно зарекомендували себе як надійні двигуни. Модифікації на 1500 к.с. — теж цілком реальне завдання для українських розробників.
Коли в Індії працювали представники «Укрспецекспорту», російське агентство ІТАР- ТАКС двічі розповсюджувало інформацію про те, що Україна бере участь у розробці бойового танка для Пакистану — давнього противника Індії. Не виключено, що ця інформація переслідувала мету ускладнити переговори представників Києва та Делі. Втім, просування українських озброєнь на ємний індійський ринок ускладнюють не тільки наші контакти з Пакистаном чи конкуренція з боку Росії. У Делі досі пам'ятають жорсткий тон заяви офіційного Києва із засудженням ядерних випробувань у Індії. І хоча постачання тільки запасних частин для екс-радянського озброєння індійської армії оцінюється в $1 млрд., торік збройні контракти між Україною й Індією ледь сягнули суми в $20 млн. Тепер Київ прагне переломити ситуацію, і момент для цього вельми слушний. До речі, з вересня в нашому посольстві в Індії нарешті з'явився і військовий аташе України.