Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київ стане «фантастичною» столицею Європи

Поки що — з 18 до 22 квітня
12 квітня, 2007 - 00:00

У Києві проходитиме Міжнародна асамблея фантастики «Портал», а разом з нею — Другий весняний київський міжнародний книжковий ярмарок. Цей з'їзд отримав міжнародний статус минулого року, коли представники різних творчих професій уперше зібралися на «Єврокон» — загальноєвропейську конференцію фантастів. Вона проходила на базі «Порталу» і зібрала представників з 30 країн.

Цього року засновники «Порталу» сподіваються на більший розмах, мріючи про те, щоб зробити з Києва «фантастичну» столицю Європи. «Ми робимо все, щоб Київ став центром європейської фантастики, — говорить Сергій Дяченко, визнаний кращий письменник-фантаст минулого року на нашому континенті. — Не так давно такий статус, завдяки братам Стругацьким, був у Санкт-Петербурга, потім у Москви, деякий час у Харкова. Ми впевнені, що тепер настала черга Києва».

У рамках «Порталу» проходитиме «Літературна семінарія», деканами якої стануть відомі письменники, зокрема, американський фантаст Джон Краулі, Дмитро Биков з Росії, поляк Анджей Сапковський. Ці й багато інших всесвітньо відомих письменників проведуть автограф-сесії, зустрічі та презентації нових книг. На «Порталі» будуть присутні не лише письменники, але й митці, які виставлять свої роботи в рамках вернісажу «Художник і фантастика», а також скульптори і режисери. Так, ми побачимо картину Сергія Маслобойщикова, присвячену Михайлові Булгакову. Цей фільм буде показано в День Булгакова, який учасники фантастичної Асамблеї планують провести 20 квітня.

Особлива увага до Михайла Булгакова викликана не випадково: Сергій Дяченко та інші засновники «Порталу» класифікують письменника саме як фантаста, називаючи його «Майстра і Маргариту» не філософським, а фантастичним романом. «Я впевнений, — говорить Сергій Дяченко, — що якби Булгаков народився не в Києві, то не став би письменником-фантастом. Особлива містика Києва забарвила душу Булгакова фантастичним відтінком. Хто знає, можливо, відчуття пагорбів Єршалаїму виникло за життя на Андріївському узвозі?» 20 квітня буде також присуджено премію ім. Булгакова іноземним гостям за популяризацію творчості письменника за кордоном.

Михайло Литвинюк, голова оргкомітету Міжнародної асамблеї фантастики «Портал», директор видавничого дому «Мій комп'ютер» запевняє, що українська фантастика дуже сильна і, без перебільшення, одна з наймогутніших у Європі. «Наша фантастична книга позиціонує себе в Європі дуже добре. Українських авторів багато, і їх читають. Адже фантастичні елементи можна знайти і в Тараса Шевченка, і в Лесі Українки, тому фантастика і близька українській нації. Важливо, щоб у нас виходила в світ не розважальна фантастика для молоді, а інтелектуальна фантастична література».

«Особливим успіхом наші фантастичні романи користуються в Польщі, — говорить Сергій Дяченко, — там вийдуть десятки наших книг. Складніше прорватися в англомовну фантастику — вона дуже канонічна і не сприймає жодного кроку ліворуч чи праворуч».

Владислав ПАВЛОВ
Газета: 
Рубрика: