У столиці набирає обертів міська виборча кампанія. Про участь у київських змаганнях вже заявили депутати з фракції «Батьківщина» Леся Оробець та В’ячеслав Кириленко. Імовірними кандидатами на крісло мера також є колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко та ще один представник «Батьківщини» Микола Катеринчук.
Разом із виборами міського голови кияни зможуть обрати й нову міську раду. Нагадаємо, що чинний склад Київради втратив свою юридичну легітимність влітку минулого року. Тоді Конституційний Суд ухвалив рішення, що міські вибори в столиці мають відбуватися згідно з графіком чергових виборів по всій Україні, тобто не раніше 2015 року. Де-факто ж Київська міська рада позбулася довіри виборців після появи численних «тушок» у лавах опозиційних сил, які ухвалювали дерибанські рішення із блоком Черновецького.
Про процесуальні проблеми та перспективи киян здобути більш якісну владу «День» спілкувався із політологом і публіцистом Костянтином МАТВІЄНКОМ.
— Пане Костянтине, спираючись на попередній досвід, активісти закликають до повернення виборів у два тури. Чи можна очікувати відповідного рішення влади?
— Якщо вибори відбуватимуться в один тур, це даватиме можливість приходити до влади таким постатям, як Костусєв, Кернес та Черновецький. Однотурні вибори призводять до обіймання відповідальних посад абсолютно девіантним постатям. Два тури дають виборцю можливість точніше зробити вибір й побачити, хто являє собою фейкову кандидатуру, а хто справді може претендувати на цю роботу. Тож два тури — це, безумовно, необхідна процедура.
— Не менш актуальною є проблема сепарації повноважень мера та голови КМДА.
— Усе, що потрібно зробити, — ухвалити закон про столицю, де буде чітко виписано: «самоврядування в Києві здійснюється на засадах, передбачених законом України про місцеве самоврядування». Жодних державних адміністрацій — лише виконкоми.
— Чому зараз влада не ухвалює відповідних рішень?
— Річ у тім, що ті, хто прийшов зараз до влади випадково, викинуті нагору Майданом, намагаються працювати за тими ж схемами й з тими ж владними механізмами, що й Партія регіонів.
— Українці, зокрема кияни, продемонстрували запит на нову якість політики. Які вимоги вони мають висувати до мера?
— Мер, передусім, має знатися на комунальній політиці. Сюди належить тарифоутворення на транспорт і комунальні послуги, все, що стосується інфраструктури: водопостачання, енергопостачання, каналізація. Це має бути людина, яка знає місто. Чинні висуванці можуть бути лише технічними кандидатами. Вони не відповідають головному критерію — професіоналізму.
— Із якого середовища може прийти людина, яка відповідатиме цим вимогам?
— Кандидатури мають висувати політичні партії. Якщо вони не здатні знайти у своїх лавах професійну людину, то вони не можуть вважатися політичними партіями.
— Опозиційні сили, представлені в Київраді, склад якої також переобиратимуть, дискредитували себе за часів Черновецького. Більшість їхніх членів стали перебіжчиками. На які зміни у конфігурації сил можна очікувати?
— Найперше слід зазначити, що тоді не існувало міської ради, — було лише збіговисько корумпованих осіб. Що ж до ймовірного складу новообраної Київради, нові сили не допустять до участі у виборчих змаганнях. Імовірно, влада намертво затрамбує всі соціальні ліфти. Самі ж партії продовжуватимуть продавати мандати. Звісно, механізми вирішення питання політичної корупції існують. Передусім це праймеріз. Однак вони на це не погодяться, знову апелюючи до того, що ми живемо в умовах екстраординарної ситуації, у нас війна, мовляв, як ми можемо їм не довіряти.
На жаль, говорити про нову якість київської влади в контексті цих виборів не доводиться.
ІНША ДУМКА
Ще зовсім недавно під час Євромайдану, коли Київ опинився в дуже скрутній ситуації, тодішній президент Віктор Янукович ухвалив одне зі своїх небагатьох позитивних рішень. Головою Київської державної міської адміністрації він призначив представника Партії регіонів Володимира Макеєнка. На своїй посаді останній пропрацював недовго, але запам’ятався цілком адекватним керівництвом у «ворожому» для регіоналів місті, ба більше, у скрутну хвилину. Незабаром, щоправда, влада змінилася. Своїми методами вона поки що нічим не відрізняється від попередньої, отже, Макеєнка звільнили. Ось деякі думки з «Фейсбуку» в день виходу указу в.о. президента Турчинова:
— «Складається думка, що «тимчасовий уряд» прийшов до влади не для того, щоб у такий складний час зробити щось потрібне для країни, а щоби швиденько продати якомога більше портфелів, звісно, для цього знімають усіх поспіль, аби місць якомога більше звільнити», — Ольга Пасічник.
— «Мені шкода, хоча, звичайно, я ваш політичний супротивник, але мені здавалося, що Ви один з небагатьох поміркованих і адекватних регіоналів! Залишайтеся таким!!! Служіть Батьківщині, а не партквитку!!!!! Спасибі за підтримку киян у скрутну хвилину!!!» — Світлана Згонник.
— «Дуже шкода, візьму на себе сміливість нагадати, що перелом у протистояннях розпочався з Вашого виходу з лав партії, висувайтеся на посаду мера, у Вас є всі шанси», — Ольга Гордієнко.
— «Уперше в міста була зацікавлена і чесна людина, з активною громадянською позицією і бажанням зробити наш улюблений Київ ще кращим! Висувайте свою кандидатуру, а ми вас підтримаємо!!!» — Галина Каліхова.