Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Клас помірного експерименту

У Центрі актуального мистецтва «Ейдос» на Андріївському узвозі відкрилася нова виставка Deutsche Klasse
8 вересня, 2009 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Експозиція незвична тим, що на ній представлені не майстри, що відбулися, а цілком молоді й ще не відомі художники. Це студенти й випускники Берлінського університету мистецтв Александра Айбл, Пхам В’єт Банг, Марина Барановська, Жозефін Бельке, Леннарт Грау, Бенджамін Девор, Таня Елленсон, Канта Кімура, Ілля Киреєв, Ян Мьовіус, Брітта Тіє, Митя Чуриков (наш земляк, Національну академію мистецтв у Києві закінчив у 2004 році, продовжив навчання в столиці Німеччини).

Куратор Людмила Березницька відібрала учасників «Німецького класу», відвідавши звітну виставку студентів і випускників університету. Друга незвична риса — на Андріївському виставлено не інсталяції, не відеоарт, як можна було б очікувати, а живопис — це, вочевидь, головна особливість, яку підкреслюють упорядники.

Живопис цей, судячи з робіт у «Ейдосі», складно назвати традиційним, однак він далекий і від таких поширених течій, як абстракціонізм чи поп-арт. Молоді художники воліють експериментувати помірно, наприклад, створюючи дещо сюрреалістичну атмосферу, малюючи порожні розкішні сукні в позах класичних портретів, як Таня Елленсон, самотні постаті на тлі вечірнього міста, як Чуриков, чи театральну плакучу вербу, як Марина Барановська. Ян Мьовіус застосовує до фігуративного живопису колажну техніку, а В’єт Банг Пхам дражнить глядача дивним ракурсом, який перетворює звичайну свійську тварину на цілком фантасмагоричну істоту. Жозефін Бельке, передаючи лісовий пейзаж, орієнтується на постімпресіоністичну роботу з кольором, Канта Кімура робить свої «Шпалери» і на дивному поєднанні східної каліграфії та західної рекламної стилістики, Брітта Тіє розміщує своїх невеселих фотомоделей на тлі намальованого міського краєвиду. Загалом, все це почасти незвично, як на випускників — не академічно, але й зовсім не радикально.

Цікаво, однак, буде подивитися, що станеться, коли німецька арт-молодь зустрінеться з українськими колегами по цеху. Адже проект розбитий на два етапи. Перший етап — це, безпосередньо, Deutsche Klasse — виставка у Центрі актуального мистецтва «Ейдос». А ось другий етап пройде в рамках «Гоголь-фесту» у приміщенні Мистецького арсеналу, де куратор побудує діалогічну експозицію з робіт німецьких та українських художників. З великою ймовірністю, ця частина — за умов належного облаштування, — виглядатиме яскравіше.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: