Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коаліція — не самоціль?

29 березня, 2006 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Учора у Віктора Ющенка був день Великих зустрічей. Лідер Партії регіонів Віктор Янукович зустріччю з Президентом залишився задоволений, хоч і визнав, що поговорити віч-на- віч iз Віктором Ющенком не вдалося. За словами лідера «регіоналів», на зустрічі не обговорювалися конкретні конфігурації майбутньої коаліції. Сам Ющенко заявив, що збирається привітати переможців виборів після офіційного повідомлення результатів голосування.

Задоволеною зустріччю залишилася й екс-прем’єр Юлія Тимошенко (на фото). Вона сказала, що разом iз Ющенком вони однаково бачать «майбутнє України й майбутнє коаліції». Проте лідерка БЮТ спробувала ухилитися від відповіді на запитання, чи обговорювалася її кандидатура на посаду прем’єра. «Вибір людей є ключовим у розумінні того, хто і які посади займатиме. Більше на цю тему я не говоритиму», — сказала вона. Лідерка БЮТ повідомила, що робитиме все, «щоб протягом тижня пройти формальності» у формуванні коаліції.

Лідер Соцпартії Олександр Мороз також виступив за створення коаліції у форматі БЮТ, «Наша Україна» і СПУ. Про це він сказав після зустрічі з Президентом. «Повинна бути коаліція з тих людей, за яких проголосувала більшість. Адже виборча кампанія була побудована на альтернативі — або люди від Майдану, або Партія регіонів», — пояснив Мороз. На запитання, чи має право внести прем’єра Блок Тимошенко, який набрав найбільше голосів у коаліції, Мороз сказав: «Очевидно, так». Він також зауважив, що кандидатура прем’єра й спікера має отримати згоду в усіх трьох політичних силах.

Проте для Партії регіонів, схоже, ще не все втрачено. Як з’ясувалося, в Секретаріаті Президента є прихильники так званої Великої коаліції. Один iз них — колишній соратник Тимошенко, заступник керівника Секретаріату Президента Анатолій Матвієнко. «Не треба далі розколювати Україну. Коаліція не повинна бути певного кольору, а синьо-жовтою, кольору національного прапора. Слід замислитися всім силам в Україні про те, куди приведе політична агресія. Нам треба розробити певні принципи, які усунуть розкол країни на схід і захід», — заявив учора на круглому столі в Укрінформі А. Матвієнко. Позицію Блоку Юлії Тимошенко він прокоментував так: «Не треба боротися за певні посади, заявляючи, що об’єднання неможливе ніколи, тому що ніколи! Політична сила, яка буцімто вирвала серце й несе його людям, насправді ще більше розділяє суспільство й оголошує нову війну. Постає питання: чиє серце вирвала ця сила? Президент не хоче війни. Україні потрібна консолідація суспільства», — підкреслив Матвієнко.

Сама Юлія Тимошенко дуже категорично висловилася з приводу «гранд-коаліції» в учорашньому інтерв’ю виданню La Repubblica. «Можливість угоди Ющенко—Янукович дорівнює нулю», — заявила вона. На її думку, причиною падіння популярності Президента Віктора Ющенка стало те, що «він справляв враження опортуніста, який учепився за владу». «Спочатку він підписав угоду з Януковичем, потім, після виборів, не став відмовлятися від альянсу з силами, пов’язаними з минулим. «Помаранчевий» народ не схотів бути ошуканим: проголосувавши за Ющенка, потім отримати в прем’єри Януковича. Народ дав сигнал «стоп» кланам, що обібрали країну», — сказала лідерка БЮТ.

КОМЕНТАР

Очевидно, що головною сенсацією цих виборів стало навіть не друге місце Блоку Юлії Тимошенко, а величезний розрив між БЮТ і «Нашою Україною». Чому це сталося? Хто проголосував за БЮТ? Якою буде майбутня коаліція з урахуванням результату блоку? Міркує глава правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир ФЕСЕНКО :

— Перша причина. По-перше, БЮТ iз величезним відривом виграв вибори в центральних регіонах України, тобто у БЮТ сформувалася своя регіональна зона. А українська практика показує, що істотні серйозні переваги має та політична сила, у якої є стабільна регіональна зона свого впливу. I те, що БЮТ істотно виграв вибори в центральній Україні, опосередковано завдало удару по трьох політичній силах: по «Нашій Україні», не так сильно по соціалістах і по блоку Литвина. Друга причина тісно пов’язана з першою: БЮТ виграв вибори, в тому числі, в сільській місцевості. А БЮТ раніше був «міською» політсилою. Цей виграш у селі також завдав удар по соціалістах і по блоку Литвина. Всі говорили, що за сільський електорат будуть боротися соціалісти та народники, але виявилося, що вони забули про Юлію Тимошенко. I схоже на те, що БЮТ істотно випередив «Нашу Україну» в російськомовних мегаполісах. Там, природно, лідирує Партія регіонів, але на другому місці виявився Блок Юлії Тимошенко, — і це також дало істотну надбавку політичній силі Юлії Володимирівни. Що стосується коаліції. Зараз потрібно думати не про те, якою вона буде, а потрібно говорити про те, чим вона повинна займатися. Це головне. Коаліція — не самоціль. Зараз будь-яка коаліція, якою б вона не була, повинна, насамперед, сформувати програму першочергових дій, багато в чому антикризових дій, особливо, що стосується соціально-економічної ситуації та ситуації на ринку газу. А також сформувати довготермінову програму діяльності. Причому не піарну програму, як це було рік тому, а документ реалістичний, у якому був би план діяльності. I один із головних пріоритетів — це довготермінова політика інтеграції країни, подолання не лише політичних, але й соціально-культурних і економічних розколів.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: