Ще й місяць не минув з моменту, коли президенти України та Польщі підписали Декларацію поєднання між українським та польським народами, а події останніх днів засвідчують, що в цій єдності схоже з`явилася тріщина.
Започаткувала її появу заборона міської влади Перемишля на проведення фестивалю української культури. Немудре рішення місцевих чиновників відмінили - мистецький форум відбудеться. Ніби все стало на свої місця. Та раптом у засобах масової інформації Польщі з`явилася звістка про те, що протягом двох місяців на цвинтарі "Львівських орлят", де поховано польських студентів та учнів, які загинули, обороняючи Львів, у 1918-1919 роках, з хрестів мають усунути написи: "Захисник Львова", "Захисник східних рубежів", а з плити на братській могилі: "Невідомим героям, які загинули при обороні Львова та південно-східних земель".
Спочатку здавалося, що хтось з польських журналістів у погоні за сенсацією подав не зовсім достовірну інформацію. Адже за згодою українських властей поляки з 1988 року реставрують закладений 1925 року та знищений у радянські часи некрополь, намагаючись надати йому попереднього вигляду. Сумніви щодо достовірності інформації розвіяв показаний у п`ятницю по польському телебаченню репортаж зі Львова. Директор Личаківського цвинтаря пан Гавришкевич перед камерою повторив наведені польськими журналістами факти. І тут виникло питання: чому таблички, які є довоєнними репліками, декілька років нікому не перешкоджали, а саме зараз впали в око адміністрації кладовища?
"Я переконаний, що дії міської ради Львова, - висловився на сторінках "Газети Виборчої" Марек Сівєц, міністр з канцелярії президента Польщі, віце-голова Консультативного комітету президентів Польщі та України, - реакція на спробу влади Перемишля заборонити фестиваль української культури".
На прохання цієї ж газети своїми думками з приводу ситуації, що склалася навколо цвинтаря "Львівських орлят", поділився В`ячеслав Чорновіл.
- Це напевно якесь перебільшення. З того, що мені відомо, влада міста Львова тільки попросила узгоджувати з нею всі плани перебудови, реконструкції цвинтаря. Не було мови про жодні заборони, йшлося тільки про узгодження планованих змін і стосується це всіх могил, а не тільки польських. Так поінформували мене в міській Раді, де надзвичайно здивувалися, коли почули в польському радіо про цю справу, тим більше, що ніхто не звертався з проханням дати будь-які пояснення.
Комусь напевно дуже потрібний конфлікт між Польщею та Україною. Чому на такі труднощі наразився цьогорічний український фестиваль у Перемишлі? Польський фестиваль у Львові був організований і все пройшло надзвичайно добре.
Конфлікт на Личаківському цвинтарі вже досяг урядового рівня. У п`ятницю прем`єр-міністр Польщі Влодзімєж Цімошевич надіслав листа до свого українського колеги з проханням вжити доступних йому заходів впливу, "щоби повага до померлих та форм збереження пам`яті про них стали постійним принципом дій також і в ставленні до польського військового цвинтаря у Львові".
Варшава