Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Конфлікт європейської пам’яті: діалог, порозуміння, примирення

Німецькі та українські історики обговорюють 70-ті роковини початку Великої Вітчизняної війни
23 червня, 2011 - 00:00

Міжнародний форум «Історичні майстерні Європи», поважна зустріч інтелектуалів-гуманітаріїв з різних країн Старого світу (він свого часу проводився у Лейпцигу, Вроцлаві та Вільнюсі), цього року вперше відбудеться в столиці України. І присвячений цей представницький захід, що його проводять у Києві німецький федеральний фонд «Пам’ять, відповідальність та майбутнє» та Інститут глобальних та європейських студій м. Лейпцига, одній з найтрагічніших дат в історії українського народу — 70-й річниці нападу німецького Вермахту на Радянський Союз та початку Великої Вітчизняної війни. Отже темою форуму визначено: «1941 рік: німецька нищівна війна в Україні та її учасники». Його початку була присвячена прес-конференція, що відбулася 21 червня в посольстві Німеччини в Україні.

Журналісти друкованих та електронних ЗМІ зустрілися з Мартіном Боком, керівником відділу «Критичне осмислення історії» Фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє»; професором, доктором Штефаном Трьобстом, заступником директора Лейпцизького центру «Історія та культура Центрально-Східної Європи» Університету м. Лейпцига; а також із відомим українським істориком, доктором наук Георгієм Касьяновим (Інститут історії України НАН України). Вів прес-конференцію доктор Кирил Савін, керівник представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.

Пан Мартін Бок відзначив у своєму виступі, що, на превеликий жаль, у деяких європейських країнах ще й досі зберігаються (хай у латентній формі) окремі прояви конфлікту історичної пам’яті й особливо це стосується страшних років Другої світової війни. Цей конфлікт мусить бути подолано лише шляхом діалогу, чесної, відкритої та доброзичливої дискусії. Тоді суспільства в усіх європейських країнах повною мірою усвідомлять усю жахливість жертв тієї катастрофічної війни. Націонал-соціалістична нищівна війна проти Радянського Союзу, сказав Мартін Бок, залишила на території сьогоднішньої України свої страшні сліди в особливому розмірі — досить нагадати лише про Бабин Яр, таких прикладів жахливо багато. Фонд «Пам’ять, відповідальність та майбутнє», підкреслив М. Бок, хотів би шляхом міжнародного форуму не тільки нагадати про ці події, а й зробити можливим детальне опрацювання історії за допомогою міжнародного дискурсу молодих науковців та підтримати двостороннє розуміння.

Професор Штефан Трьобст наголосив на важливості 70-х роковин німецького нападу на Радянський Союз 22 червня 1941 року для українсько-німецьких стосунків, оскільки Українська Радянська Соціалістична Республіка, яка на той час існувала, та її мешканці колосально постраждали від цієї агресії. Пан Трьобст висловився за подальшу кооперацію між українськими та німецькими істориками для обміну результатами досліджень історії ХХ століття і, насамперед, Другої світової війни, оскільки «важливим є європейське збалансоване зіставлення національної пам’яті, що означає прийняття того, що інші країни мають іншу пам’ять, ніж наша власна.

Професор Георгій Касьянов зазначив, що, беручи до уваги все те, що відбувається зараз в Україні навколо історії та пам’яті, можна тільки вітати прагнення організаторів форуму привнести в його роботу елемент безсторонності, об’єктивності, обговорювати пекучі, дуже гострі проблеми зважено та чесно. Саме за таким підходом — майбутнє.

І, нарешті, коротко поінформуємо читачів «Дня» про найважливіші заходи форуму. Передовсім це — подіумна дискусія «1941 рік: німецька нищівна війна, Голокост та українське суспільство» (23 червня, 19.00, Будинок учителя, Київ, Володимирська, 57), а також показ документального фільму «Назви своє ім’я» режисера С. Буковського, що відбувся 22 червня у кіноклубі НАУКМА.

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: