...Харківський дев’ятикласник Микола Черв’яцов запросив Маленького принца — героя Антуана Сент-Екзюпері — до своєї школи. Маленькому принцу в ній сподобалося, але він укотре не зміг зрозуміти дорослих: «Чому вони оголошують дітям про їх права і тут же їх порушують?»
Всеукраїнський конкурс учнівських і студентських робіт з прав людини не обмежує своїх учасників у виборі форми подачі своїх думок — тому поява казкового персонажа на сторінках серйозного дослідження нікого не здивувала, а навпаки, сприймалася як перемога, і Микола отримав третє місце в номінації «Краща учнівська робота». «Ми завжди отримуємо заряд позитивної енергії, читаючи роботи конкурсантів», — зізнався співголовуючий оргкомітету конкурсу, співголовуючий Харківської правозахисної групи Євген Захаров (на фото).
Минулого понеділка в Києві вже вчеверте було оголошено переможців. Ними стали учні шкіл — Володимир Брущенко (Донецьк), Ольга Радомська (Житомир), Микола Черв’яцов (Харків), а також студенти — Олександр Ольшанський (Київський інститут міжнародних відносин), Ірина Дашина (Брестський університет), Олександр Онуфрієнко (Запорізький юридичний інститут МВС України).
Українські правозахисники — Андрій Сухоруков, голова правління Міжнародного товариства прав людини — Українська секція, і Євген Захаров на прес-конференції зазначили, що на конкурс було представлено 1003 учнівськi і студентськi роботи. Уперше в ньому брали участь представники Росії та Білорусі. Найбільша кількість робіт було прислано на теми — «Необхідність захисту яких саме прав людини Ви відчуваєте особливо гостро? Чи захищає ці права Конвенція про захист прав людини та основних свобод?», «Гідність людини і служба в армії: чому ця проблема хвилює громадськість?», «Міська і сільська молодь: права однакові, а можливості — різні. Чи вбачаєте ви в цьому ознаки дискримінації?»
Як відмітив Є. Захаров, в своїх роботах молоді люди прямо написали, що політичні і громадянські права в Україні тільки декларовано. Не дотримуються й соціально-економічні — роками людям може не виплачуватися зарплатня, в будинках відключається електрика, водопостачання. За словами правозахисника, «в цих творах можна знайти всі проблеми нашого суспільства й оцінки цих проблем, в основному, будуть негативними».
Зі свого боку А.Сухоруков підкреслив, що в ряді українських шкіл конкурс викликав «справжній шквал».
— Діти написали таку правду, що коли їх твори прочитають чиновники з Міністерства освіти, багато кому з них треба вийти з цього будинку й ніколи більше сюди не заходити, — зазначив він і не без частки сарказму додав: — Але вони не виходять тому, що я вже дав їм ці твори.
На думку учасників прес- конференції, конкурс також показав — учні шкіл не знають багатьох правових норм. У більшості випадків молоді люди розказували про те, як вчитель когось ударив або як важко вступити до вищих навчальних закладів. Мова не йшла про положення Європейської Конвенції як документа, котрий захищає права людини та основні свободи.
Чи будуть переможці конкурсу мати якийсь привілеї при вступі до вузів? Як виявилося, це питання можна вирішити у випадку, якщо конкурс отримає статус національного. А станеться це чи ні, стане відомо найближчим часом — після візиту співголовуючого оргкомітету конкурсу — Андрія Сухорукова — в адміністрацію Президента. Хоча вловити різницю між статусом «всеукраїнського» і «національного» конкурсу непосвяченій людині важко. Ми так мало знаємо про те, що «нам належиться», і часом боїмося спитати про це. Здивування Маленького принца з казки юного харків’янина — це не тільки здивування перед підступними дорослими, але й здивування перед небажанням використати своє природне людське право жити й не боятися.