Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Контрабанда дісталася нацменшинам

7 грудня, 2002 - 00:00

Своєрідний подарунок до завершення Рамадану зробили миколаївські митники Раді національних товариств Миколаївської області — цілу книгозбірню духовної ісламської літератури, конфісковану рік тому при спробі її контрабандного провезення через Україну.

У жовтні 2001 року Миколаївська митниця затримала контейнер, який, згідно з супровідними документами, прямував із Туреччини до Казахстану транзитом через Україну. Вантаж задекларовано не було, і при розкритті контейнера в ньому виявилося близько півтори тисячі примірників книг арабською, турецькою та татарською мовами, компакт- диски та відеокасета. На відеоносіях, розповідає заступник начальника служби боротьби з контрабандою Миколаївської митниці Віктор Симаков, містилися зйомки явно екстремістського характеру, і їх відразу ж було відправлено до Києва. А для вивчення змісту конфіскованих книг було запрошено спеціального експерта. І тут не обійшлося без екстремістського змісту. Було відібрано 24 книги, які, за твердженням експерта, сприяють розпалюванню міжрегіональної та міжетнічної ворожнечі, пропагують тероризм: «Джихад проти невірних», «Брати-мусульмани» тощо.

Проте більша частина літератури, за висновком експертизи, має суто релігійний зміст: різні видання Корану, книги про те, як здійснювати намаз, історія та вчення ісламу, вчення пророка Мухаммеда і под. До речі, хоча номінально цю літературу оцінено в 8 тисяч 965 гривень, фахівці Миколаївського краєзнавчого музею твердять, що деякі видання є рідкісними витворами східного книжкового мистецтва. Так вартість деяких примірників Корану на заході становить близько 200 доларів.

Протягом року ця книгозбірня зберігалася на Миколаївській митниці, доки в листопаді цього року Міжвідомча рада з питань вивозу, ввезення і повернення культурних цінностей ухвалила передати «некрамольні» книги в кількості 1381 примірника як дарунок Раді національних товариств Миколаївської області. Одночасно п’ять видань передано Миколаївському краєзнавчому музеєві.

«Безпритульними» залишилися лише ті 24 книги, що пропагують ворожнечу й терор. За словами Віктора Симакова, їх подальшу долю має визначити суд. Найімовірніше, що їх буде знищено.

Данило КЛЯХІН, Миколаїв
Газета: 
Рубрика: