«Україні необхідно змінити своє ставлення до іноземців, котрі приїжджають до країни», — заявив учора на прес-конференції голова Державного комітету з охорони державного кордону генерал-полковник Борис Алексеєнко. Він також відзначив, що якщо сусідню Польщу за рік відвідують близько 280 млн. туристів, то в Україні у «найвдаліші», в туристичному значенні, роки, цей показник насилу досягав 28 млн. Пов’язане це, за словами Б. Алексеєнко, з тим, що іноземців на всьому шляху їх проходження і проживання в Україні супроводило дуже багато «компетентних органів». На кордоні, говорить він, приїжджих зустрічали митний і паспортний контроль, а на місці проживання вони зобов’язані були реєструватися в ОВІРах. Це часто, крім непередбачених легальних, і не зовсім, зборів, віднімало від двох годин до декількох днів. Крім того, реєстрація у місцях проживання створювала додаткові труднощі для приїжджих туристів і бізнесменів: необхідно було подати заяву самого іноземного громадянина з проханням про реєстрацію, заяву сторони, яка приймає, фотографії, отримати довідку замість паспорту. Узагалі, все в «кращих традиціях».
Однак з першого липня, згідно з Указом Президента «Про додаткові заходи щодо реалізації права людини на свободу пересування і вільний вибір місця проживання», реєстрація приїжджих іноземців здійснється тільки в пунктах пропуску через державний кордон України.
За словами генерала-полковника, ця міра наблизила законодавство України до норм Євросоюзу і підвищила авторитет України. Введення реєстрації тільки на прикордонних пунктах пропуску значно полегшує життя приїжджаючим в Україну іноземцям, що, до речі, не забарилося позначитися: з першого липня потік іноземних громадян в Україну зріс у 5—6 разів. Тепер для того, щоб зареєструватися, необхідно просто пред’явити паспорт з проставленою українською візою прикордоннику, який здійснює паспортний контроль. За словами заступника командуючого прикордонними військами Павла Шишоліна, реєстраційний штамп у паспорт ставиться на строк дії візи, а для громадян країн з якими Україна має безвізовий режим — один раз на 90 днів. Тепер іноземні громадяни з непростроченою візою, котрі легально в’їхали в Україну і отримали на кордоні штамп про реєстрацію, будуть надійно захищені від бюрократичного зволікання в ОВІРах. А представники МВС не мають права затримувати тих іноземних громадян, які не порушили правил перебування в Україні, якщо у них в паспорті є штамп про реєстрацію на кордоні. У той же час, за словами П. Шишоліна, для іноземних громадян, які в’їхали в Україну на постійне місце проживання, умови реєстрації поки залишаються такими, як і були.
На думку керівництва прикордонних військ, те, що реєстрація іноземців, які в’їжджають в Україну, покладена на прикордонні війська, — цілком виправдане. Адже якщо в минулому році в Україну в’їхало близько 12 млн. іноземців, то зареєстровано органами МВС було лише близько 600 тис. Тепер же, сказав Б. Алексеєнко, ми зможемо повністю контролювати процес в’їзду та виїзду іноземців з України, що перспективно у боротьбі з нелегальною міграцією. Адже паспортні дані будуть вноситися в автоматизовану інформаційно- аналітичну систему, створення якої планується закінчити до початку 2003 року. У свою чергу те, що дані про візи та терміни перебування іноземних громадян будуть заноситись у базу Держкомкордону, безумовно, допоможе у розшуку «студентів», «бізнесменів», які приїжджають в Україну для «ривка на Захід».
Проте у реалізації таких райдужних планів є і певні труднощі: на комплектацію робочих місць на пунктах пропуску (нагадаємо що їх на українських кордонах 221, з них системою укомплектоване лише 21) у 2002 році знадобиться близько 32 млн. грн., а на повне об’єднання комп’ютерної системи до 2003 року необхідні 70 млн. грн. Необхідно враховувати і те, що реєстрація на кордонах буде проводиться безкоштовно і ніяких коштів від неї до бюджету не надійде, у той час як необхідні ще й кошти на виготовлення близько 50 млн. імміграційних карт на рік, які приїжджі будуть заповнювати при в’їзді в Україну. Так що вирішувати проблему нелегальної міграції державі тепер доведеться не шляхом створення проблем усім іноземцям, а шляхом переводу всіх причетних до проблеми відомств на європейські стандарти.