Справа Гонгадзе: «цілком таємно»
Матеріали карної справи з обвинувачення виконавців вбивства журналіста Георгія Гонгадзе мають гриф «Цілком таємно». Такий висновок зробив експерт з державних таємниць МВС України, повідомила вчора головуюча на засіданні Апеляційного суду Києва суддя Ірина Григор’єва. Сам висновок держексперта, як підкреслила суддя, також містить гриф секретності. Як сказала журналістам представник потерпілої в справі Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко, зараз складно говорити, чи всі матеріали карної справи засекречені, чи ні. Вона підкреслила, що коли стане відомо, які саме (або всі) матеріали кримінальної справи є таємними, тоді буде вирішене питання про те, чи будуть закритими всі засідання, чи тільки окремі. «Підозрюю, що майже всі томи (карної справи. — Ред. ) можуть бути з грифом секретності», — сказала адвокат. Вона також висловила надію на те, що під час допиту свідків, які не є працівниками правоохоронних органів, засідання суду будуть відкритими. У зв’язку з цим висновком експерта в судовому засіданні у «справі Гонгадзе» оголошено перерву на невизначений термін до того, як сторони у справі отримають допуск секретності. Представник інтересів матері журналіста Лесі Гонгадзе Андрій Федур збирається звернутися до Президента Віктора Ющенка з проханням перевірити обґрунтованість засекреченості матеріалів у справі загиблого журналіста.
Політичне хуліганство на Житомирщині
Вчора Прокуратура Житомирської області порушила кримінальну справу по ст.296 (хуліганство) КК України у зв’язку з побиттям кандидата в депутати Королівської райради Житомирської області від «Нашої України» Володимира Зубрицького. Iнцидент стався наприкінці минулого тижня під час і після зустрічі з комунальниками міста одного з найімовірніших претендентів на крісло мера Житомира, народного депутата України, члена Народної партії Віктора Развадовського. Як розповів «Дню» кандидат в народні депутати за списком блоку «Наша Україна» Ярослав Долгих, який був присутній на тій зустрічі, представник «НУ» Володимир Зубрицький вів там відеозйомку, щоб зафіксувати порушення законодавства, які, на їх думку, допускав конкурент, обіцяючи подарунки виборцям. В даному випадку, за твердженнями Я.Долгих, мова йшла про те, що після зустрічі присутніх запросили на святковий обід. Але, як заявили «нашеукраїнці», люди з охорони В. Развадовського захопили В.Зубрицького, вивезли в авто, побили, в тому числі нанесли черепно-мiзкову травму, перебили перенісся і зламали ребра, а також забрали камеру з відзнятими кадрами. В.Развадовський на спеціальній прес-конференції оприлюднив заяву, в якій стверджував, що це представники «НУ» організували провокацію з наміром дискредитувати його і добитися зняття з мерських перегонів. Представник виборчого штабу Народного блоку В. Литвина, колишній начальник УМВС в Кіровоградській області Валерій Нанік в свою чергу заявив, що В.Зубрицький побив працівників міліції, які були не на службі і приїхали з інших міст. «Сьогодні ми всі стурбовані тими подіями, які відбулися останнім часом у Житомирі, — прокоментувала ситуацію голова Житомирської облдержадміністрації Iрина Синявська. За словами I. Синявської, на сьогоднішній день у лікарні знаходиться не лише дійсно постраждалий Володимир Зубрицький зі струсом мозку та пораненнями середньої тяжкості. До лікарні «було покладено» ще й двох міліціонерів, яких демонструють усім бажаючим телевізійникам і яких начебто побив сам Володимир Зубрицький. Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».
Все про українських болгар
У місті Болград Одеської області відбулася урочиста презентація книги президента Асоціації болгар України, народного депутата України Антона Кіссе «Возрождение болгар Украины». Це видання є поєднанням історичної хроніки, власних спогадів і роздумів автора. У книзі висвітлені культурно- побутові традиції, феномен самосвідомості, специфіка мови й освіти болгар України. Досвід і практика діяльності найчисельнішої в світі болгарської діаспори характеризуються з точки зору актуальних питань збереження і розвитку самобутньої культурної спільноти та перспектив її розвитку в Україні. У передмові до читача Антон Iванович Кіссе зазначає, що до написання цієї книги його спонукали роздуми про шлях і досвід болгар, які виросли на периферії держав на перехресті часів. Автор розкрив перед читачем реалії життя болгар в Україні, про що свідчить чимало представлених фотоматеріалів, частина яких надана Асоціацією болгар України, частина — з особистого сімейного архіву родини Кіссе. Книгу «Відродження болгар України» високо оцінив голова комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Геннадій Удовенко. За його словами, міжетнічні відносини українського та болгарського народів почалися ще в сиву давнину з діяльності болгарських просвітників Кирила й Мефодія та продовжують успішно розвиватись і сьогодні. Г. Удовенко переконаний, що представники болгар і в майбутньому братимуть активну участь в політичному і суспільному житті Української держави, повідомляє Кость ГОРДIЄНКО.
Козацька слава-2
У Музеї гетьманства відкрилася виставка відомого київського художника Тимоша Лящука. Влітку минулого року в цьому ж музеї відбулася виставка «Козацька слава», а цей вернісаж можна назвати своєрідним її продовженням. Нині митець присвятив виставку 95-річчю з дня народження відомого українського скульптора, живописця, графіка, збирача українських старожитностей Iвана Гончара, якого дуже поважає й шанує, вважає «гетьманом українського духу». Тиміш Лящук закінчив Київський державний художній інститут (клас відомого українського графіка Василя Касіяна). Він 30 років очолював майстерню плакатного мистецтва. Т. Лящук один із перших у колишньому СРСР разом із своїми студентами почав створювати плакати духовно-релігійного змісту. Художник знайшов своє творче вираження в графіці (малюнку, акварелі, плакаті), а з 1978 р. — і в живописі. Віддавши перевагу реалістичній творчості, Тиміш Лящук не полишає її впродовж п’ятьох десятиліть, створюючи свої плакати, кіноафіші та живописні полотна. Знаний майстер постійно в пошуку нових ідей. Добре знання історії України, вболівання за її долю, любов до рідної землі останнім часом спонукають художника на створення нових робіт на історичну та релігійну тематику. Всі вони просякнутi українським духом. Символічні й назви робіт: «Козацька слава на вістрі шаблі. Iван Богун», «Мазепа- переможець», «Козацький телеграф», «На Кафу здобувати славу!», «Кафа палає», «Iван Гончар у славі», «Українська мадонна» тощо. До речі, майже всі роботи (20), які представлені на виставці, написані майстром цього року. Тамара ТУРКУЛЕВИЧ, «День».