Український космос на голодному пайку
Дев’яносто відсотків починань у галузі ракетобудування й освоєння космосу, заплановані за останній рік новим керівництвом України, залишаться невиконаними. Таку оцінку дав генеральний директор ДКБ «Південне» Станіслав Конюхов, виступаючи в Дніпропетровську на зустрічі працівників конструкторського бюро та заводу «Південмаш» із лідером Партії патріотичних сил України Олександром Зінченком. За словами С. Конюхова, обіцянки Президента В. Ющенка про його готовність надати преференції ракетно-космічній галузі, які прозвучали під час візиту до Дніпропетровська в квітні минулого року, «погріли душу» ракетобудівників. Однак, незважаючи на ряд зустрічей із керівництвом країни, створення різних органів і підготовку документів, багато ініціатив, наприклад, зі створення першого національного супутника зв’язку, фактично залишилися на папері. «Розмах був чималий, — сказав генеральний конструктор, — а «удар» не вийшов». Доволі складною, за його визнанням, залишається й кадрова проблема в ДКБ «Південне». Молоді фахівці йдуть на роботу неохоче, оскільки відсутня реальна перспектива отримання житла, а заробітна плата залишається невисокою. «Зараз, — зазначив С. Конюхов, — поки ще є кому вчити, але немає кого, а потім може вийти так, що вчити буде кого, але вже не буде кому». Недостатнє фінансування ракетно-космічної галузі на зустрічі визнав і колишній близький соратник Президента В. Ющенка — О. Зінченко, який будучи держсекретарем за дорученням глави держави приїжджав до Дніпропетровська, щоб обговорити плани розвитку вітчизняного ракетобудування. Тоді він випромінював оптимізм. А тепер сумно констатував, що виділені 59 млн. гривень не відповідають «ніяким параметрам», а для нормального розвитку українського космосу, за його словами, необхідно, як мінімум, 700 млн. однак про це ракетникам залишається лише мріяти. Вадим РИЖКОВ, «День».
Милосердя по інтернету
Iз 16 по 28 січня благодійна організація «Серце українського дому» проводить інтернет-аукціон, метою якого є збір коштів для Стрілківської школи-інтернату для дітей сиріт Старосамбірського району Львівської області. Як повідомила президент організації Наталя Готь на прес-конференції в агентстві Iнтерфакс-Україна в понеділок, на аукціон буде виставлено три основних лоти (три книги з автографами трьох президентів України) і чотири додаткових лоти (аудіо-диски від групи «Скрябін», Світлани Лободи і Гайтани з автографами). Н. Готь повідомила, що в Стрілківській школі-інтернаті на сьогодні проживає майже 400 дітей, із яких 28 — повні сироти, а 18 — діти-інваліди. Школа складається з двох корпусів, побудованих у 50—60-х роках минулого століття, які відтоді жодного разу не ремонтували. Кожної весни протягом останніх 10 років перший поверх школи затоплюють каналізаційними стоками. За її словами, на реконструкцію системи каналізації необхідно мінімум 450 тис. гривень. Частину цих грошей уже отримано з місцевих бюджетів різного рівня і на ці кошти було закуплено очисну систему, повідомила Н. Готь. Вона відзначила, що внаслідок аукціону організація сподівається зібрати 150 тис., необхідних для монтажу цієї системи.
На Луганщині пустили електричку
В найсхіднішому регіоні країни введена в експлуатацію перша черга електромагістралі Дебальцеве-Луганськ протяжністю 26 кілометрів. Тепер від великого залізничного вузла Донеччини до індустріального Алчевська можна дістатися електричкою, а до травня цього року «Укрзалізниця» обіцяє дотягнути електричну гілку й до обласного центру. За словами генерального директора залізничного відомства України Василя Гладких на електрифікацію введеної ділянки було витрачено 20 мільйонів гривень. У цю суму ввійшли також витрати на реставрацію вокзалів і облаштування комфортних посадочних платформ для пасажирів. Економічний ефект від переходу на електротягу на даній ділянці становитиме близько 15 мільйонів гривень на рік, усі вони підуть на забезпечення безпеки руху й придбання сучасних енергозбережний електричок. Такі машини випускає холдингова компанія «Луганськтепловоз», на розвиток якої глава «Укрзалізниці» пообіцяв залучити в новому році 720 мільйонів гривень із різних джерел. Першу електричку на Луганщині чекали понад півстоліття, досі залізницею області курсували лише тепловози та дизель-поїзди, що негативно позначалося на навколишньому середовищі. Самі залізничники налаштовані працювати по двадцять чотири години на добу, для того щоб повністю електрифікувати сталеві магістралі Луганської дирекції Донецької залізниці. Юрій НОЖЕНКО, Луганськ.
Василь Стус на малій Батьківщині
На малій Батьківщині Василя Стуса — в селі Рахнівка на Вінниччині — відбулося відкриття погруддя видатного українського поета. Саме тут він народився і провів перші роки свого життя. Автор погруддя — київський скульптор, лауреат премії імені Василя Стуса Борис Довгань.
На Харківщині знайдено тавро сина Мономаха
Археологами Харківського педагогічного університету в Чугуївському районі знайдено тавро древнього князя Мстислава Великого сина Володимира Мономаха. За ствердженнями дослідників, це одна з рідкісних знахідок для території Слобожанщини. На території України знахідка безпосередньо знаку Мстислава Великого є другою. На тому місці, де знайшли тавро, десь у VIII—X століттях у селі Кочеток під Чугуєвом розташовувалося древнє городище, засноване Салтовськими племенами для контролю броду через річку Донець. Тавро у вигляді двозуба — родовий знак Володимира Мономаха сина Всеслава Великого — було знайдене археологами на древньоруському гончарному горщику. Після закінчення вивчення горщика з тавром його передадуть у подарунок до музею імені Рєпіна в Чугуєві. Керівник експедиції Геннадій Свистун стверджує, що знахідка древньоруської кераміки на цьому місці прямо пов’язана зі знаменитими походами російських князів проти половців. Припущення підтверджується древніми літописами, в яких описується перехід русичів через Донець неподалік від того місця, де зараз розташований Чугуїв. Зараз древня фортеця, рови та вали, які, як історична пам’ятка могли б привернути увагу потенційних туристів, засипані сміттям, повідомляє Марина ГОЛIНА, Харків.