Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

26 листопада, 2005 - 00:00

Заклик до світу: Голодомор треба визнати геноцидом

Президент України Віктор Ющенко закликає міжнародну спільноту, ООН визнати Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу та просить українських політиків і дипломатів зробити все необхідне для цього. «Я звертаюся до всієї світової спільноти, країн-членів ООН визнати Голодомор 1932—1933 років геноцидом проти українського народу. Я просив би українські політичні та громадські організації активізувати й продовжити роботу в цьому напрямі. Світ повинен знати про цю трагедію», — заявив В. Ющенко вчора в Києві під час церемонії відкриття художньо-документальної виставки «Розгойдані дзвони пам’яті», присвяченої жертвам голодоморів і політичних репресій. В. Ющенко наголосив, що в 1988 році Конгрес США визнав Голодомор 1932—1933 років актом геноциду українського народу. Парламенти Канади, Австрії, Угорщини наслідували цей приклад, а сейм Литви зробив це в четвер. ООН у 2003 році також визнала Голодомор 1932—1933 років в Україні, відповідну декларацію підтримали 63 країни світу. «Я даю доручення українським дипломатам від сьогодні до 75-ї річниці цю роботу продовжити ще серед країн Організації Об’єднаних Націй. Ми повинні отримати світове визнання цієї величезної трагедії», — наголосив В. Ющенко. Президент також відзначив, що сьогодні йдеться про необхідність створення Національного музею Голодомору, створення бази даних усіх жертв, фільму, «який став би символом нації не тільки для України, а й для всього світу».

День Свободи буде вихідним?

Глава секретаріату Президента Олег Рибачук не виключає, що День Свободи стане в Україні вихідним днем. «Після того, як ця ініціатива здобуде підтримку Верховної Ради, ми зможемо говорити про святкування Дня свободи в Україні як вихідного, але це потребує виконання певних процедур», — сказав О. Рибачук на брифінгу в п’ятницю в Києві. Він висловив сподівання на те, що ініціатива Президента зробити День свободи вихідним днем буде підтримана народними депутатами, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Зінченко має вибачитися

У екс-державного секретаря Олександра Зінченка — явно чорна смуга. На початку цього тижня він відмовився йти на вибори разом iз БЮТ. Його, мовляв, не влаштовують деякі соратники Юлії Тимошенко, а саме Михайло Бродський і Олександр Волков. Слід сказати, Зінченка ніхто особливо й не вмовляв залишитися з БЮТ. І ось другий удар. Печерський районний суд Києва зобов’язав Олександра Зінченка спростувати поширену ним інформацію про причетність екс-першого помічника Президента Олександра Третьякова до корупційних дій. Про це повідомила прес-служба партії Народний союз «Наша Україна». Суд зобов’язав Зінченка протягом місяця з моменту набрання рішенням суду чинності провести прес- конференцію, на якій спростувати поширену раніше інформацію як недостовірну. На думку Володимира Фесенка, директора центру прикладних політичних досліджень «Пента», Зінченка губить надмірна амбіційність. «Він не може бути на третіх ролях, через це в нього були проблеми в СДПУ(О), «Нашій Україні» й тепер у БЮТ», — вважає експерт. Олена ЯХНО, «День».

Жахливе відкриття: в одному районі не стало трьох сіл

У 1932—1933 роках на географічній карті Полонського району (Хмельницька область) не стало трьох сіл. «Вимерли Єлизаветин, Щурків, Залісся. Не залишилося жодної живої душі. Поруч із Заліссям був хутір Загуба, то, замітаючи сліди злочину проти народу, перейменували Загубу на Залісся», — повідомив для «Дня» заступник голови Полонської райдержадміністрації Анатолій Рибачок. Жахливе відкриття зробив лікар із Понінки Петро Ящук, який збирає і оприлюднює свідчення старожилів району про те лихоліття. «Наразі наші краєзнавці працюють у архівах, аби одержати історичний матеріал про Єлизаветин, Щурків, Залісся», — продовжив Анатолій Рибачок. «Сьогодні, 26 листопада, відбудеться освячення місця, де буде встановлено Хрест пам’яті жертвам Голодомору. Буде 48 плит, на кожній — назва села та число померлих у ньому від голоду. Всього — понад вісім тисяч душ», — зазначив заступник голови райдержадміністрації. У ході пошукової роботи виявилася ще одна трагедія. У 1921 році з далекого Поволжя до Полонного привезли 1276 малих дітей, батьки яких начебто взяли участь «у контрреволюційному заколоті», жорстоко придушеному червоноармійцями. «Всі ці діти загинули у 1932—1993 роках», — мовить Анатолій Рибачок. Отож архітекторам Хреста пам’яті, либонь, доведеться внести зміни до проекту меморіалу, передбачити встановлення ще однієї плити, на якій буде — 1276, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Гол тижня

Після покера форварда збірної України Андрія Шевченка у ворота турецького «Фенербахче», в якому його «Мілан» святкував гостьову перемогу 0:4, президент італійського клубу Адріано Галліані емоційно зазначив: «Андрій, поряд з Нордалем і Ван Бастеном, без сумнівів входить до трійки кращих нападників «Мілана» в післявоєнній історії». Така похвала дорого коштує. У міланському суперклубі завжди грали лише кращі з кращих. Кажуть, що «Золотий м’яч» цього року перейде від Андрія до бразильця Роналдіньо. Можливо, й за правом. Але сам факт, що Шевченко рік у рік входить до трійки кращих гравців світу вже сприймається як аксіома. А те, що він як капітан «витягнув» збірну України з «групи смерті» та вивів на чемпіонат світу, дозволяє сподіватися, що наступного року Андрій поверне боржок бразильцеві. Досить просто зіграти в Німеччині так, як він зіграв цієї середи в Стамбулі.

Газета: 
Рубрика: