Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

13 жовтня, 2005 - 00:00

Наближається «конституційна» криза?

Конституційний Суд України роз’яснив, що зміни до Конституції, що стосуються конституційного ладу, мають затверджуватися на всеукраїнському референдумі. Це випливає з рішення Конституційного Суду, оприлюдненого вчора. Разом із тим суддя-доповідач у цій справі Павло Євграфов зауважив, що закон про внесення змін до Конституції, який набирає чинності з 1 січня 2006 року, буде чинним, передає Інтерфакс-Україна. Це рішення Конституційного Суду може стати останнім, яке суд ухвалив у своєму сьогоднішньому складі. Оскільки 18 жовтня закінчується термін повноважень дев’яти суддів, і з урахуванням ще чотирьох вакансій у КС залишається лише п’ять суддів. А пленарні засідання КС повноважні, якщо на них присутні не менш як 12 суддів. У зв’язку із цим, повідомив П. Євграфов, після 18 жовтня Конституційний Суд України не зможе виконувати своїх повноважень, якщо Верховна Рада, Президент і з’їзд суддів своєчасно не затвердять кандидатури на посади суддів КС. Зокрема, шість суддів має призначити з’їзд суддів України, запланований на 2 листопада, трьох має затвердити Президент Віктор Ющенко, ще чотирьох — Верховна Рада. Згідно з Конституцією, КС складається з 18 суддів. Президент, Верховна Рада і з’їзд суддів України призначають по шість суддів на 9 років без права бути призначеними на повторний термін. Президент призначає суддів указом, скріпленим підписами прем’єр-міністра та міністра юстиції. Парламент призначає суддів таємним голосуванням шляхом надання бюлетенів. З’їзд суддів призначає суддів КС більшістю голосів від кількості обраних делегатів. Практика попередніх років свідчить, що процес ротації суддів КС найшвидше проходить за квотою президента, оскільки призначення суддів за квотами парламенту та з’їзду суддів вимагає дотримання певного порядку внесення, обговорення та голосування за кандидатури.

Перепродаж року: десять претендентів

Десять претендентів на участь у приватизації металургійного комбінату «Криворіжсталь» здали документи в Антимонопольний комітет. Про це повідомив учора прем’єр-міністр Юрій ЄХАНУРОВ, відкриваючи засідання уряду. Він підкреслив, що конкурс із приватизації «Криворіжсталі», як і планувалося, проходитиме відповідно до затвердженого графіка. Як заявив міністр фінансів України Віктор Пинзеник, Мінфін планує відновити достроковий викуп ОВДП у випадку, якщо ціна продажу ВАТ «Криворіжсталь» дозволить перевиконати план приватизації на 2005 рік. На його думку, приватизація ВАТ «Криворіжсталь» пройде успішно. В. Пинзеник також підкреслив, що з отриманої на конкурсі за «Криворіжсталь» суми близько 4 млрд. грн. буде повернено концерну «Придністров’я», який заплатив їх за цей пакет влітку 2004 року. Фонд держмайна 10 серпня оголосив конкурс із продажу 93,02% акцій ВАТ «Криворіжсталь» по початковій ціні 10 млрд. грн. Конкурс буде проведено 24 жовтня 2005 року в 11.00 в приміщенні центрального апарату ФДМ.

Хто говорить правду про списки виборців на Закарпатті?

Голова ЦВК стверджує, що Закарпаття готове до виборів. За даними КВУ, готовність списків на Закарпатті станом на 1 жовтня є практично нульовою. Як відомо, 11 жовтня відбулася урядова селекторна нарада з питань підготовки до проведення виборів у березні 2006 року. Голова Центральної виборчої комісії Ярослав Давидович повідомив, що за інформацією, наданою з області, Закарпаття на сто відсотків завершило складання загальних списків виборців. Також область увійшла до шістки регіонів, котрі вже подали на затвердження до Києва кошториси на проведення виборів. Щоправда, всі шість подань іще відправили назад на доопрацювання. Однак достовірність цієї інформації, розповсюдженої прес-службою Закарпатської облдержадміністрації, викликає чимало сумнівів. Нагадаємо, що лише наприкінці минулого тижня прес-служба Комітету виборців України оприлюднила заяву з приводу незадовільної якості складання загальних списків виборців. У цій заяві, зокрема, йдеться: «З дослідження роботи комісій, що проводило Закарпатське обласне відділення КВУ, стало відомо, що станом на 1 серпня 2005 року було створено робочі групи з підготовки списків, і вони працюють. Однак у більшості з них ще не прийнято положення про роботу цих груп. На жаль, готовність списків станом на 1 жовтня є практично нульовою через те, що жодна робоча група не є забезпеченою відповідним комп’ютерним обладнанням та програмним забезпеченням, а також у більшості випадків у групах відсутній навіть оператор комп’ютерного набору». У заяві також зазначається, що рішення про порядок перерахунку коштів було прийняте лише 29 вересня, тому складання списків виборців здійснюється за рахунок місцевих ресурсів. Цих коштів, певна річ, недостатньо. Зокрема, комп’ютерна техніка, яка залучається до складання списків із різних державних установ, часто є застарілою й не містить відповідного програмного забезпечення. Також з запізненням була передана відповідна методична література та форми цих списків. «Усе це призвело до того, що якість списків виборців, що складені до 1 жовтня, вкрай низька, а в деяких регіонах іще гірша, ніж на минулих виборах». Із огляду на таку заяву КВУ, чесно кажучи, не дуже віриться, що за тиждень-півтора (від 1жовтня) вдалося стовідсотково підготувати списки виборців, як про це звітують закарпатські чиновники, повідомляє Наталка ПОПОВИЧ, Ужгород.

Янукович про союзників

Партія регіонів не збирається на майбутніх парламентських виборах співпрацювати з Блоком Юлії ТИмошенко, заявив лідер партії Віктор Янукович. «Ми не маємо наміру співпрацювати з Тимошенко», — заявив В. Янукович учора на прес-конференції в Харкові. Він пояснив, що його партія є опозиційною, а політична партія Ю. Тимошенко — «провладною». У той же час лідер ПР повідомив, що партія «Нова демократія», яку очолює Євген Кушнарьов, піде на парламентські вибори в Блоці Віктора Януковича. Як передає Інтерфакс-Україна, він нагадав, що рішення про те, що Партія регіонів піде на вибори в блоці, було прийняте ще 2 липня. Відтоді «ми провели політичні консультації», й тепер склад блоку «практично визначено», сказав він. Щоправда, які ще партії увійдуть до цього блоку, В. Янукович не сказав, зауваживши, що це оголосять лише після того, як відбудуться з’їзди й будуть прийняті необхідні документи. Щодо «Нової демократії», за його словами, рішення вже прийняте й «нині йде робочий процес». Є. Кушнарьов ухилився від відповіді на запитання про умови входження партії до блоку, сказавши: «Ми пройшли етап заручин, зараз готуємося до весілля й підписання шлюбного договору».

Газета: 
Рубрика: