У Криму розпочалися Дні грецької культури
У Криму розпочалися Дні грецької культури, присвячені 225-річчю насильницького переселення греків-християн з Криму та заснуванню ними грецьких поселень у Приазов’ї, та 10-річчю Федерації грецьких общин України. Як відомо, особливе місце в житті греків сучасної України займає їхнє виселення з Криму з ініціативи російського самодержавства в 1778—1779 роках і переселення в Приазов’я, де 225 років тому вони заснували місто Мар’ямполь (за назвою покинутого ними кримського поселення під Бахчисараєм), яке згодом перетворилося на сучасний Маріуполь, і 20 грецьких поселень. Сучасна грецька діаспора в Україні є однією з найбільш численних в СНД і, за підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року, нараховує 91,5 тис. греків, 85% яких проживають у Донецькій області. Права й інтереси грецької діаспори з 1995 року представляє Федерація грецьких общин України, яка координує діяльність 95 грецьких товариств у 18 областях України та Криму. Жалобні й святкові заходи стартували в чотирьох містах автономії — Сімферополі, Бахчисараї, Севастополі й Феодосії. У програмі грецьких святкувань — відвідування пам’ятних місць, пов’язаних з історією греків, зокрема й духовних святинь — Бахчисарайського Свято-Успенського монастиря, Введенської церкви у Феодосії, запалювання поминальних свічок на могилах предків і жалобні заходи, присвячені жертвам переселення, зустрічі з представниками органів влади й лідерами етнічних общин, виставки та концерти, повiдомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.
Отримано кредити на атомну безпеку
НАЕК «Енергоатом» підписав два контракти в рамках кредитної угоди з Європейським банком реконструкції та розвитку й «Євратомом», яка передбачає фінансування на нових блоках Хмельницької та Рівненської АЕС програм підвищення безпеки та модернізації. Загальний обсяг кредиту $215 мільйонів. Кредитна угода передбачала, що фінансування розпочнеться після виконання ряду умов, останньою з яких є контракти «Енергоатому» з консультантами — консорціумом EDF-TRACTEBEL-Enprima, а також з компанією Enertec. Нині контракти підписані та кредитна угода набирає чинностi. Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашківський (на фото праворуч) наголосив, що роботи з підвищення безпеки блоків триватимуть постійно — поки існуватимуть атомні блоки — в міру появи в атомників нових знань. Відповідаючи на запитання «Дня», він зауважив: «Щоб в Україні розвивалися ядерні технології, ми повинні виконати найголовнішу вимогу — показати, що вони безпечні», повідомляє Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День».
Внески «Ощадбанку» — компенсувати облігаціями, а заробітчанам — програму підтримки
У Росії, за різними даними, працюють від 1,5 до трьох мільйонів українців, більшість — нелегально. Для захисту їхніх інтересів сьогодні розробляється спеціальна програма. «Сьогодні розробляється проект, як конкретно допомагати українцям, які працюють у Росії. Під час нещодавнього візиту до Москви я вів переговори із цього приводу в адміністрації президента РФ у Кремлі, щоб організувати спільну програму допомоги українським заробітчанам у Росії», — повідомив журналістам під час візиту до Черкас лідер Республіканської партії Юрій Бойко. Крім підтримки українців за кордоном, лідер РПУ, відповідаючи на запитання журналістів, запропонував і нову схему компенсації знецінених внесків у «Ощадбанку». Механізм, що існував досі, нікуди не годиться: наприклад, на Полтавщині з 1,5 млрд. грн. знецінених внесків виплачено лише 24 млн. грн. — до повної компенсації власникам внесків дожити просто не вдасться, вважає Юрій Бойко. Ідея уряду Тимошенко компенсувати борги населення за житлово-комунальні послуги за рахунок знецінених внесків була запропонована ще 2002 року Миколою Азаровим, але реалізована не була, зазначив Юрій Бойко. «Я ще тоді виступав проти цього способу компенсації. Адже більшість власників рахунків у колишньому «Ощадбанку» СРСР нині пенсіонери. А ця категорія — найдобросовісніші платники за комунпослуги, які віддавали останні гроші, але старалися не допускати заборгованості», — зазначив лідер РПУ. Він пропонує компенсувати знецінені заощадження за допомогою системи облігацій з терміном погашення 15 років — подібної до тої, що існувала за часів СРСР. «Якщо людина не схоче чекати 15 років, вона могла б продати свої облігації, скажімо, за меншу суму, ніж їхня вартість. Але сам цей механізм компенсації був би дієвiшим», — зауважив Юрій Бойко.
Міністр: середня сума хабара зросла до 8,5 тисячі гривень
Середня сума хабара в Україні на сьогодні зросла на 40% і досягла 8,5 тисячі гривень. Про це заявив міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, виступаючи у Верховній Раді. Він сказав, що за дев’ять місяців поточного року міліція передала до суду 2200 протоколів про факти корупції, в тому числі 1054 — щодо вищих посадових осіб, передає «Форум». За словами міністра, згідно iз законом про боротьбу з корупцією притягнуто до відповідальності 311 посадових осіб органів місцевого самоврядування. Викрито 3700 злочинів за фактами хабарництва. Крім того, Юрій Луценко заперечує звинувачення народних депутатів у тому, що в органах міліції платять хабарі за просування по службі. Юрій Луценко зазначив: «Боротьба з корупцією в МВС стоїть на належному рівні». Він також пообіцяв, що якщо буде надано конкретні факти дачі хабара за посаду в міліції та буде знайдено докази, то люди, причетні до цього, «сядуть за грати». При цьому Юрій Луценко повідомив, що за час його роботи в МВС зі служби в органах добровільно пішли 5 тис. осiб, 2 тис. — не пройшли атестацію і 400 осiб були притягнуті до кримінальної відповідальності Департаментом внутрішньої безпеки. Крім того, відповідаючи на запитання народних депутатів щодо запланованого збільшення штрафів за порушення правил дорожнього руху, міністр заявив, що таке нововведення продиктоване тим, що на дорогах України щорічно гине 8 тис. людей. «Якщо нічим платити штрафи, то хай не порушують, і тоді не треба нічого платити», — додав він.