Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

2 липня, 2005 - 00:00

Кравчук пропонує прокурору подумати...

Перший президент України, лідер фракції СДПУ(О) Леонід Кравчук назвав піаром заяву міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, який має намір порушити питання про позбавлення 16 народних депутатів депутатських повноважень. Спілкуючись із журналістами, Л. Кравчук відзначив необхідність замислитися над тим, скільки часу знадобиться генпрокурору України, щоб скласти 16 подань на позбавлення депутатських повноважень. Відповідаючи на запитання, чи з’ясувалися обставини смерті І. Плужникова, і чи не є причиною смерті отруєння, Леонід Кравчук заявив, що немає жодних підстав говорити про отруєння народного депутата, оскільки результати досліджень німецьких медиків не підтвердили факту отруєння. Кажучи про продаж акцій телеканалу «Інтер», Л. Кравчук наголосив, що володіє інформацією з цього питання приблизно так само, як і всі інші. За його словами, «люди, близькі до управління «Інтером», кажуть, що жодних розмов і жодних дій із продажу телеканалу не було».

Компенсації втрати

Дві експертні комісії — урядова і обласна — працюють сьогодні на шахті «Лісова», що неподалік від Червонограда. Розслідуються причини трагедії, що забрала життя п’ятьох зовсім молодих людей; двоє отримали важкі травми. У вирубці південного каналу лави, на глибині 550 метрів, вибухнув метан. За попередніми даними, вибух стався через низку порушень техніки безпеки праці. Остаточний висновок зроблять через кілька днів. Такої трагедії на шахтах підприємства «Львівугілля» не було вже 25 років. Комісії також визначать суми компенсацій сім’ям травмованих і загиблих шахтарів. Підприємство «Львіввугілля» відразу ж виділило 50 тисяч гривень для організації поховання. Обласна влада має намір виділити з резервного фонду області 115 тисяч гривень. Тобто по 20 тисяч отримають сім’ї загиблих, і по 5—10 — травмовані шахтарі. Підготовлено і відправлено до Кабміну і відповідні прохання про надання матеріальної допомоги по 100 тисяч гривень сім’ям загиблих внаслідок аварії. (Начебто, кажуть, Президент обіцяв...) Від фонду соціального страхування від нещасних випадків і професійних захворювань сім’ї загиблих отримають одноразову допомогу в сумі п’ятирічної зарплати. Також одноразову допомогу встановлено кожній неповнолітній дитині, як і пенсія до повноліття. Всі сім’ї довічно отримуватимуть від ДП «Львіввугілля» путівки на відпочинок, а ті, хто мешкає в сільській місцевості — ще і вугілля на зиму, повідомляє Ірина ЄГОРОВА.

Студенти-політологи об’єднуються

У Києві пройшла установча конференція Асоціації студентів-політологів України. В Національному університеті ім. Шевченка зібралися делегати від 16 вітчизняних навчальних закладів, з тим, щоб уперше в історії української політичної науки об’єднати студентів-політологів у єдину всеукраїнську громадську молодіжну організацію. Озброєні юнацьким максималізмом та ентузіазмом, юні політологи збираються небагато-немало — скласти гідну конкуренцію старшим колегам, захищати власні права та підвищувати престиж нової для України професії. Головою асоціації на установчому з’їзді обрано студента 4 курсу університету ім. Шевченка Максима Сіданича. Упродовж наступних півроку асоціація має намір здійснити 15 політологічних проектів регіонального та всеукраїнського рівнiв, спрямованих на об’єднання зусиль студентів-політологів у розбудові в Україні громадянського суспільства. Також планується створити перший в Україні молодіжний інтернет-портал політичної аналітики. У перспективі активісти АСП України збираються брати активну участь в аналізі виборчого процесу 2006 року, сприяти відкритості та прозорості парламентських виборів, повідомляє Павло БУЛГАК.

Україна по обидві сторони світу

У четвер в київському Палаці мистецтв «Український дім» відбулася презентація арт-проекту «Україна від Арктики до Антарктики» — результат роботи режисера Лілії Шепель і оператора Сергія Михальчука. Як зазначають співробітники Українського антарктичного центру, це перший такий проект за десять років перебування українських експедицій в Антарктиді. А почалося все ще 2000 року, коли Лілія Шепель і Сергій Михальчук, подолавши шість тисяч кілометрів, висадилися на Північному полюсі. За словами Лілії, в Арктиці їх ніколи не полишав страх вiд того, що під ногами не відчуваєш землю, а величезна крижина в будь-який момент може розвалитися на шматочки. Заспокоювало те, що на Далекій Півночі є дуже багато співвітчизників. Наприклад, біля найбільш північного міста Хатанга (РФ. — Ред. ) розташована шахта Котуй, на якій майже всі працівники — вихідці з України. «А одна родина з Західної України, — розказує про свої спостереження Лілія Шепель, — вразила нас тим, як їй протягом багатьох років вдалося зберегти культурні традиції своєї батьківщини. Діти, незважаючи на те, що народилися на Крайній Півночі і ніколи не були в Україні, розмовляють українською мовою. Улюблена страва у них не строганина, а борщ iз пампушками. Крім того, в селищі навіть є ентузіасти, які переклали азбуку для дітей з долганської мови на українську».

Через п’ять років, в березні цього року, полярна тематика отримала своє продовження. Цього разу знімальній групі Шепель і Михальчука вдалося побувати разом із зимівниками на українській антарктичній станції «Академік Вернадський» (острів Галіндез). Ця станція, на якій здійснюють дослідження твердої землі, океану, нижньої і верхньої атмосфери, дісталася Україні у спадок від Великої Британії: 6 лютого 1996 року британську станцію «Фарадей» було перейменовано на «Академік Вернадський». Сьогодні вона вважається однією з найзатишніших у Антарктиці, що із задоволенням зазначають туристи. Їх там пригощають стравами української кухні та розповідають про далеку Україну.

Фото, що демонструються, і фільми арт-проекту по-новому відкривають для глядача дві різні сторони світу — Арктику і Антарктику: підступні крижини; пінгвіни, які можуть прийняти людей за «своїх», північне сяйво й життя українських полярників, які так довго чекали моменту розповісти своїм співвітчизникам про малодосліджені людиною місця нашої планети, повідомляє Юлія КАЦУН.

Газета: 
Рубрика: