Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

14 квітня, 2005 - 00:00

Одна версія «плівок Мельниченка» вже в Україні

Голова «Фонду громадянських свобод» Алекс Гольдфарб та історик Юрій Фельштинський прибули в Україну для надання свідчень у справі Гонгадзе. Підставою для поїздки до Києва стали повістки з Генеральної прокуратури України із запрошенням з’явитися для допиту як свідки у цій справі. Як повідомив агентству Інтерфакс-Україна А. Гольдфарб, свідки у справі повинні привезти із собою розшифровки записів майора Миколи Мельниченка, а також звіт про експертизу плівок і пишучого пристрою. Речові докази стосуються не тільки справи Гонгадзе, а й нападу на депутата Олександра Ельяшкевича та незаконного продажу системи озброєнь «Кольчуга» Іраку. Ці матеріали включають оригінальні носії з цифровими аудіофайлами, що пройшли експертизу в США, апаратуру, яка, за словами Мельниченка, була ним використана, а також оригінали актів експертизи, які підтверджують автентичність звукозаписів. Речові докази (записи й апаратура) знаходяться в пакетах, опечатаних експертом у 2001 — 2002 рр. після здійснення експертизи. За висновком експертів, надані файли не містять ознак монтажу чи будь-яких інших маніпуляцій оригінального звукозапису та є безперервною звуковою доріжкою. Також було встановлено, що оригінальний запис було зроблено на магнітофоні «Тошиба». Експертиза не в змозі встановити, чи було даний магнітофон дійсно сховано в кабінеті у пана Кучми, чи ж використано для клонування записів з іншого носія, наприклад зі спецапаратури дистанційного прослуховування. Однак, на думку Фонду, це несуттєво для визнання звукозаписів автентичними, оскільки для цих цілей клони рівнозначні оригіналу. «Форма, в якій надано ці матеріали, відповідає вимогам до доказів в американському суді, — сказав Гольдфарб. — На думку наших юристів, цих матеріалів досить, щоб «розмови Кучми» могли бути залучені до кримінальної справи та використані як докази».

«Серед замовлених прізвищ є й моє»

«Будь-якому більш-менш поінформованому глядачу очевидно, що автори програми не зацікавлені в пошуку істини». Це — одна з причин, через яку лідер СДПУ(О) Віктор Медведчук відмовляється брати участь у програмі телеканалу «1+1» «Подвійний доказ». Його заяву поширила вчора прес-служба СДПУ(О). Коментуючи свою неучасть у цій передачі, голова СДПУ(О) сказав: «Існує таке поняття, як «жовта преса». На мою думку, це поняття цілком відповідає тому, що робить програма «Подвійний доказ» на каналі «1+1», це типова «жовта програма», що відпрацьовує політичне замовлення з дуже високих владних кабінетів, не гребуючи при цьому ні наведенням неперевірених даних, ні відвертою брехнею, ні просто провокаціями». За словами В. Медведчука, єдиний інтерес творців передачі — компрометувати, дискредитувати певних осіб, на які вони отримали замовлення. «Абсолютно очевидно, що серед замовлених прізвищ є й моє», — сказав він. В. Медведчук вважає, що «демонстрація на екрані — в цьому випадку саме так, на екрані, — телефонних розмов, які були записані без дозволу суду», дискредитує будь-яку поважаючу себе телепрограму. «Жодна західна газета, жоден канал, який має хоч якусь репутацію, цього собі не дозволить, побоїться її втратити», — йдеться в заяві. Ім’я В. Медведчука згадували в двох програмах «Подвійний доказ»: у контексті причетності до фальсифікації виборів і в зв’язку з розслідуванням справи колишнього керівника Держуправління справами І. Бакая.

Навіщо вороги, якщо такі прибічники?

Учора близько 10.00 до Вишгородського районного відділення міліції Київської області подзвонив невідомий і повідомив про заміновані 40 рефрижераторних залізничних вагонів неподалік від дамби Київської гідроелектростанції. Він вимагав протягом двох годин звільнити з-під варти Колесникова, а коли нi, то висадити вагони в повітря, передають Українські Новини. На місце випадку для перевірки інформації виїхали працівники міліції та СБУ. Проте як повідомили того ж дня в прес-центрі Служби безпеки, це повідомлення не підтвердилося. Щоправда, вагони з цього складу було зміщено на півкілометра від дамби, повідомили в прес-центрі. В свою чергу, сам Борис Колесников, який перебуває під арештом, заявляє, що боїться за своє життя й здоров’я. Уривки з його заяви на ім’я генерального прокурора Святослава Піскуна наводить агентство Інтерфакс-Україна. Б. Колесников просить С. Піскуна забезпечити йому безпечні умови утримання, а також — щоденний огляд особистим лікарем, народним депутатом України Тетяною Бахтеєвою. Як повідомив адвокат Б. Колесникова Андрій Федур, його підзахисний намагався вручити заяву слідчому Миколі Руденку, однак той, «не пояснюючи причин, порушуючи правову та людську етику, відмовився її прийняти».

Кількість отруєних в Одеській області зростає

За станом на ранок середи в м. Арциз Одеської області в інфекційне відділення міської лікарні з діагнозом гострий гастроентероколіт госпіталізовані вже 22 людини, з них — 14 дітей, повідомляє Інтерфакс-Україна. Як повідомляє Міністерство з питань надзвичайних ситуацій, у вівторок були госпіталізовані п’ятеро дітей. Попередня причина захворювання — отруєння питною водою або продуктами харчування. Перебіг хвороби — середньої важкості. Фахівці районної й обласної СЕС проводять комплекс протиепідемічних і санітарно-гігієнічних заходів. За фактом події триває епідрозслідування. Ситуація перебуває під контролем Головного управління МНС України в Одеській області.

Історія вмирає

У Харкові зберігаються унікальні документи, які свідчать про життя відомого астронома Отто Струве. На жаль, останніми роками, як стверджують в обсерваторії Харківського університету, збереження архіву, який не має ціни й отримати який знайдеться багато бажаючих, не гарантоване. Першу й єдину у світі книгу про Отто Струве написали в Харківському національному університеті імені В. Каразіна. Всесвітню популярність Струве набув як американський учений, хоча народився і виріс у Харкові. Батько великого астронома Людвіг на початку минулого століття двадцять п’ять років керував обсерваторією Харківського університету. Його син став президентом Міжнародного астрономічного союзу. 50 років тому в СРСР про вченого не говорили вголос — астроном поїхав працювати до Америки й ніби перестав існувати. Автор видання Марат Балишев для написання книги використав документи шести англомовних архівів, оскільки харківськими користуватися поки не можна. Цінні листи та фотографії династії Струве, які зберігаються у звичайній залізній шафі обсерваторії університету, не для демонстрації. Листи середини XIX століття та унікальні фотознімки одного з перших харківських фотографів Альфреда Федецького, все це — безцінні документи, яких немає навіть в американських архівах, згодом вони виглядають дедалі гірше. Працювати з ними сьогодні неможливо. Фахівці стверджують, що для користування документами без шкоди для них необхідно забезпечити їхнє фізичне збереження — потурбуватися про захист проти грибка, запобігти розпаду. Потрібні спеціальні бокси для зберігання та реставрація, для чого необхідні гроші, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.

Газета: 
Рубрика: