16 років після війни
Учора Президент України Віктор Ющенко та інші представники керівництва країни вшанували пам’ять радянських солдатiв та офіцерів, загиблих в Афганістані, та відвідали київський Воскресенський храм, відомий у народі як «Афганська церква». Там вони приклалися до хреста й передали настоятелю храму протоієрею Сергію Крюку поминальні записки, передає Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу Української православної церкви. Перед цим політики поклали вінки до меморіалу воїнам, загиблим в Афганістані. День вшанування учасників бойових дій встановлено на честь виведення радянських військ iз Афганістану у 1989 році. Цього року виповнюється 16 років з того моменту, коли останній БТР розвідувального батальйону 201-й дивізії iз командуючим 40-ї окремої армії генералом Борисом Громовим перетнув афгансько-узбецький кордон біля містечка Термез.
«Хочу подати руку»
Президент України Віктор Ющенко найближчими тижнями планує провести зустріч iз представниками національного бізнесу. «Хочу подати руку — ми виходимо з конфлікту бізнесу й влади, що тривав роки», — сказав В. Ющенко, виступаючи вчора в Києві на конференції для інвесторів, організованій російською компанією «Ренесанс Капітал». Президент пообіцяв, що на бізнес «не наїжджатимуть ні податкові органи, ні пожежні, жодна структура влади». «Аналогічну політику хочемо продемонструвати й для зовнішніх інвесторів», — сказав він. Серед першочергових завдань нової влади В. Ющенко назвав нормалізацію бюджетної політики, ліквідацію дисбалансу на фіскальному ринку. «Ставимо завдання — жоден інвестор не відчує дискомфорту щодо компенсації ПДВ», — підкреслив він, додавши, що заборгованість у відшкодуванні ПДВ на 1 січня становила 7,5 млрд. грн. Як підкреслив В. Ющенко, для викорінювання фіскальних проблем необхідні законодавчі зміни, зокрема й щодо ліквідації чорних дір у національних фінансах і бюджеті у вигляді ВЕЗ і територій пріоритетного розвитку Ще одним завданням, своїм і уряду, Президент назвав детінізацію економіки, уточнивши, що 55% ВВП України перебуває в тіні, а частка перерозподілу через бюджет знизилася до 23—27%. Президент висловив сподівання, що бізнес відгукнеться на такі кроки влади й перестане приховувати прибутки. Президент збирається сформувати Раду інвесторів, яка щоквартально обговорюватиме основні проблеми для нарощування інвестицій в Україні. «Це канал спілкування з українською владою для міжнародних інвесторів», — підкреслив В. Ющенко.
Ваня і Соня — це модно
При реєстрації народження дітей протягом 2004 року найпопулярнішими були 30 імен. Як повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на Міністерство юстиції України, найпопулярнішими чоловічими іменами 2004 року були — Андрій, Антон, Артем, Владислав, Данило, Денис, Дмитро, Іван, Кирило, Максим, Микита, Микола, Михайло, Олександр. Серед дівчаток — Анна, Анастасія, Вікторія, Дарія, Єлизавета, Катерина, Олександра, Тетяна, Марія, Наталія, Софія, Юлія. У західних областях дітям найчастіше давали імена: Василь, Степан, Ангеліна та Даяна — в Чернівецькій області; Богдан, Віктор, Ванесса, Беатриса — в Закарпатській області; Назар, Роман, Дарій, Зоряна, Соломія, Мар’яна — у Львівській області. На сході України найпоширеніші імена: Євген, Олег, Алла, Ксенія — в Дніпропетровській області; Данило та Діана — в Луганській області. Іменем Віктор найчастіше називали хлопчиків у Закарпатській області, а іменем Юлія нарікали дівчаток у семи областях: Волинській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській і Тернопільській.
На 340 тисяч менше
Населення України минулого року скоротилося на 340 тис. осіб — до 47,3 млн. осіб, що порівняно з 2003 роком менше на 10,3%. При цьому чисельність міського населення поменшала на 137,1 тис., сільського — на 204,5 тис. осіб, передає Інтерфакс-Україна з посиланням на Державний комітет статистики. За станом на 1 січня цього року, в Україні проживали 47,28 млн. осіб (міське населення — трохи більше 32 млн., сільське — 15,27 млн.). Природне скорочення населення становило минулого року 334 тис. осіб, що порівняно з 2003 роком менше на 6,4%. У країні народилися 427,3 тис. (більше на 4,6%, ніж у 2003). Показник народжуваності зріс із 8,5 новонароджених на 1000 населення в 2003 році до 9 на 1 тис. у 2004 році. Минулого року кількість померлих становила 761,3 тис. осіб, що на 4,1 тис. (0,5%) менше, ніж у 2003 році; інтенсивність смертності протягом двох останніх років залишається на рівні 1,6%. У 2004 році померли 4026 дітей у віці до одного року (протягом 2003 року — 3882 дитини); інтенсивність дитячої смертності не змінилася та становила 9,6 дітей на 1000 народжених. Порівняно з 2003 роком кількість шлюбів поменшала на 25% (із 371,0 тис. до 278,2 тис.), розлучень — на 2,3% (із 177,2 тис. до 173,2 тис.). Міграційне скорочення населення поменшало порівняно з 2003 роком утричі та становило 7,6 тис. осіб. Зменшення міграційного стоку порівняно з 2003 роком сталося за рахунок зниження з 63,7 тис. до 46,2 тис. кількості тих, хто вибув за межі країни. Разом із тим сталося скорочення й кількості прибулих до України з 39,5 тис. до 38,6 тис. осіб. За даними Держкомстату, на 1 січня 2005 року в Україні нараховується 456 міст, 886 селищ міського типу та 28 тис. 585 сіл. Найбільше міст у Донецькій (52), Львівській (43) та Луганській (37) областях, найменше — в Миколаївській і Херсонській (по 9). Більше ніж по 1800 сіл нараховується у Львівській і Полтавській області, найменше — 398 — у Чернівецькій.