Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

13 січня, 2005 - 00:00

Прапор Хмельницького, можливо, використають при інавгурації

Учора до України повернувся особистий прапор Богдана Хмельницького, який у цей час зберігався у Військовому музеї Стокгольма. Варто сказати, що це вже друге повернення прапора — в 2002 році з ініціативи Фонду інтелектуальної співпраці «Україна ХХI століття» всі клейноди великого гетьмана були привезені на організовану фондом виставку «Гетьманські клейноди й особисті речі Богдана Хмельницького». Прапор білого кольору з малиновою облямівкою виготовлений із льону приблизно в 1649 році. Абревіатура на прапорі означає «Богдан Хмельницкий Гетман Его Королевськой милости Войска Запорожского». До Стокгольма прапор попав як трофей шведської армії під час другої польсько-шведської війни в 1655-1660 рр. Не виключено, що прапор фігуруватиме в церемонії інавгурації президента України.

«В’язні совісті» вимагають компенсації

Семеро учасників громадської ініціативи «Нічна варта» Ковпаківським районним судом міста Сум наприкінці минулого року було притягнуто до адміністративної відповідальності за начебто скоєні ними правопорушення в ніч на 1 листопада біля виборчої дільниці №46 (адмінбудівля концерну «Укрросметал»). П’ятьох iз них засудили до 10 діб арешту, одного – на 12, і одного звільнено від відбування покарання як неповнолітнього. Фактично відразу після цих подій лондонським офісом «Міжнародна амністія» засуджені були визнані «в’язнями совісті», ставши першими громадянами в Україні, які отримали цей статус. Після свого звільнення сумчани звернулися за правовою допомогою до громадського бюро «Правозахист», яка розпочала оскарження судового рішення. Воно завершилося наприкiнцi грудня, коли Ковпаківський районний суд визнав, що в діях засуджених складу правопорушення немає. Однак крапку у цій справі ще не поставлено. Вважаючи, що оголошення неправосудного вироку порушило фундаментальні права громадян, «Правозахист» домовився з фахівцями Харківської правозахисної групи про допомогу та юридичний супровід «в’язнів совісті» з метою стягнення з держави на їх користь моральної та матеріальної шкоди. Як розповів під час засідання обласного прес–клубу реформ представник згаданої вище правозахисної групи Володимир Зінченко, нинi готуються матеріали щодо компенсації завданого засудженим збитку, які будуть передані до суду. Сума, на яку можуть розраховувати позивачі, не оголошувалася, хоча, за словами представника громадського бюро «Правозахист» Олександра Такула, мова в цьому випадку може йти не про одну тисячу гривень, повідомляє Сергій ХАНІН, «День».

Спілберг приїде в Україну знімати фільм

Оскароносний американський кінорежисер Стівен Спілберг має намір знімати документальний фільм про Україну, а його співпродюсером стане відомий український бізнесмен, меценат, народний депутат Віктор Пінчук, повідомляє Інтерфакс-Україна.

За словами Пінчука, в Америці він кілька разів зустрічався зі Спілбергом і вони домовилися, що режисер зніме картину про трагедії в Бабиному Яру. Робота над фільмом вже почалася в Лос-Анджелесі, а в Києві поки що йде збір документів. У кінці вересня — на початку жовтня 1941 року фашисти розстріляли в Бабиному Яру понад 30 тис. євреїв. Як місце масових страт яр проіснував два роки, ставши могилою для більш ніж 150 тис. чоловік (представників різних національностей). Для Спілберга єврейська тема не нова. За фільм «Список Шиндлера», що розповідає про німця, який у роки Другої світової війни рятував євреїв із концтаборів, кінорежисер отримав «Оскара». Пінчук повідомив, що нова стрічка з’явиться на екрані вже за 18 місяців. Фінансування фільму бізнесмен бере на себе, але він відмовився відповідати на запитання про конкретну суму цього проекту. Пінчук також сказав, що не має наміру балотуватися в парламент на виборах 2006 року у разі, якщо «нова влада не переслідуватиме великий бізнес». Він не має наміру працювати в новому уряді, а також готовий до перегляду приватизації «Криворіжсталі». Із застереженням: «Якщо це буде в рамках закону, а не політичного рішення». Інф. «Дня».

Дітей шукатимуть усім СНД

Верховна Рада ратифікувала угоду про співробітництво держав- учасниць Співдружності Незалежних Держав із питань повернення неповнолітніх у держави їх постійного проживання. Як передає Інтерфакс-Україна, держави-учасники СНД зобов’язуються сприяти один одному в пошуку і поверненні в державу постійного проживання неповнолітніх, які залишилися без опіки. Також, відповідно до документа, у разі встановлення того, що неповнолітній, якого помістили в спеціалізовану установу, розшукується іншою державою для його притягнення до карної відповідальності або для виконання вироку, він може бути виданий цій державі на підставах, передбачених відповідними міжнародними договорами. Крім того, неповнолітні, які залишили державу постійного проживання без дозволу осіб, що реалізують право батьківської опіки, будуть поміщуватися в спецзаклади держави для перебування в порядку і на умовах, передбачених законодавством цієї держави. Держави-учасники СНД зобов’язуються безкоштовно надавати на запит інформацію, яка дозволяє визначити державу постійного проживання неповнолітніх, а також, у разі необхідності, документи, необхідні неповнолітнім і особам, які їх супроводжують, для перетину державного кордону.

Газета: 
Рубрика: